شما اینجا هستید
اخبارکیش » نکوداشت مقام شیخ اجل شیرازی در کیش

بزرگداشت مقام جناب سعدی، در دانشگاه پیام‌نور کیش؛ با حضور مدیران فرهنگی و هنری، شاعران و هنردوستان جزیره‌ی زیبا و مرجانی کیش، که روزگاری جای قدم‌های شیخ‌اجل بوده است؛ برگزار شد.
حضور عناصر درونی و بیرونی و بکار گیری همراه و همپای زبان عبارت و اشارت در شعر سعدی باعث شده است نام سعدی جهانگیر شود. حرکت آثار سعدی به سمت ادبیات غنایی و داشتن عنصر عاطفی و آرمان اخلاقی، کارکرد آثار سعدی را تعلیمی واجتماعی می کند.
در آثار سعدی شاهد تعمیم احساس فردی به اجتماعی و برآورده کردن نیازهای عاطفی اجتماعی هستیم. این چند جانبه‌نگری باعث شده است سخن سعدی سرشار از اعتدال باشد و سعدی با این بینش و تفکر به مانایی دست یافته است. ضرورت شرح غزلیات سعدی و تبیین نقش وی به عنوان تکوین دهنده، تحول آفرین و تکامل بخش غزل فارسی در ایران قابل اعتنا است.
شناخت نبوغ شاعری و تبیین هندسۀ زبانی سعدی در غزلیات، مبانی مشترک و محوری در غزل‌های سعدی همچون عشق؛ عقل و عشق و رابطه آن دو ، نظربازی و جمال‌پرستی و سماع از دیدگاه سعدی بسیار زیبا و ستودنی می‌نماید.
در این نشست، «محمدحسین حیدریان» استاد ادبیات دانشگاه‌های کیش به بیان خصایص و فضائل شعر حافظ، سعدی و فردوسی پرداخت، و اشعاری از ایشان را خواند و پندهای مستتر در آن‌ها را یادآوری کرد.
شعرخوانی شاعران جزیره و اجرای موسیقی زنده توسط هنرمندان کیش «محمدرضا محمدی»،«مهرداد روشن» و «سعید مجتهدزاده»، و خوانش یکی از غزلیات سعدی توسط دو برادر کودک و نوجوان «بهراد و بهداد بیدلی» قسمت‌های جذاب و متنوع این محفل را که با حضور و استقبال چشمگیری همراه بود، تشکیل میداد.
در پایان این مراسم، سه جلد کتاب نفیس سعدی به قید قرعه به حاضرین اهدا شد.
َشب‌شعر جزیره، هر پنجشنبه در سالن اجتماعات دانشگاه پیام‌نور با مدیریت و اجرای دکتر «مصطفی حقجو» و حضور شاعران کیش برگزار می‌شود. ورود به این پاتوق برای عموم آزاد است.

برای دیدن گزارش تصویری این مراسم، اینجا کلیک نمایید

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری تحلیلی اندیشه کیش | نگاه متفاوت و تحلیلی به اخبار کیش