شما اینجا هستید
اجتماعی » آغازی بر مدرسه سازی استاندارد و افزایش سرانه آموزشی در کیش

برای اولین بار در جزیره کیش، با مشارکت اداره کل نوسازی ، توسعه و تجهیز مدارس استان هرمزگان و سازمان منطقه آزاد کیش ، مدرسه استاندارد و مجهز ساخته خواهد شد. به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه کیش ، صبح پنجشنبه ۱۱ مهر ، در جلسه ای با حضور
» نوید احمدی «مدیر کل نوسازی ، توسعه و تجهیز مدارس استان هرمزگان ، خانزادی، معاون عمرانی و زیر بنایی سازمان منطقه آزاد کیش و قوامی نژاد ریاست آموزش و پرورش جزیره کیش در محل سازمان منطقه آزاد کیش،  نحوه همکاری جهت ارتقا و استاندارد سازی فضای آموزشی کیش بررسی گردید. بر اساس این گزارش مقرر شد تا پایان مهر ماه پراکنش مدارس کیش بررسی و برنامه ساخت و ساز مدارس برای ده سال اینده مشخص شود . همچنین مقرر گردید مناقصه و ساخت مدرسه هاجر انجام شود به گونه ای که از ابتدای سال آینده تحصیلی مدرسه فوق مورد بهره برداری قرار گیرد و برای اولین بار مدرسه سبز که مدرسه ای هجده کلاسی با انرژی پاک و کاملا  منطبق با سیاستهای زیست محیطی است در کیش ساخته خواهد شد که  جلسه تکمیلی آن دوشنبه آینده برگزار می شود . در مورد ایجاد اردوگاه دانش اموزی زمستانی نیز مکاتباتی انجام خواهد شد تا اقدامات عملیاتی برای شکل گیری اردوگاه انجام پذیرد.

مهندس » نوید احمدی «مدیر کل نوسازی ، توسعه و تجهیز مدارس استان هرمزگان قبل از این جلسه در بازدید از مدارس مهر ، دانا و الزهرا کیش ، شرایط فعلی این مدارس را بررسی کرد . وی در گفتگوی اختصاصی با پایگاه خبری تحلیلی اندیشه کیش بیان داشت :

کیش جزئی از استان هرمزگان است و ما هم وظیفه داریم که احاطه و خدمات رسانی به تمام مدارس و فضاهای آموزشی استان هرمزگان داشته باشیم. به همین علت با هماهنگی هایی که با مدیریت آموزش و پرورش کیش انجام شد ، قرار بر این شد که وضعیت فضاهای آموزشی کیش از نزدیک بررسی شود و همچنین در ادامه پیگیری سال های گذشته بنا داریم که حداقل یک مدرسه استاندارد به صورت مشارکتی با سازمان منطقه آزاد کیش و خیرین و ترجیحا از میان مدارس قدیمی و تخریبی در کیش بسازیم. بازدیدی که در سنوات قبل در این زمینه داشتیم از مدرسه هاجر بود که پس از تایید و انتخاب مشاور ، کلیه نقشه ها و پلان ها آماده شده است و امیدواریم یک مدرسه ۱۲ کلاسه با تمام خصوصیات و مشخصات معماری بومی هرمزگان ساخته شود. مدیر کل نوسازی ، توسعه و تجهیز مدارس استان هرمزگان اظهار امیدواری کرد که در این سفر تواقات مدنظر با سازمان منطقه آزاد کیش انجام شده و مراحل اجرایی کار آغاز شود. به گفته مهندس نوید احمدی، کیش تنها منطقه آموزش و پرورش در کشور است که از ابتدای طرح استانداردسازی فضاهای آموزشی، از این ردیف اعتبارات استفاده نکرده است که علت آن پاره ای موارد قانونی از جمله بحث مالکیت زمین بوده است. طبق قانون ، اداره کل نوسازی ، توسعه و تجهیز مدارس فقط می تواند  برای ساخت در زمین هایی که مالکیت آن متعلق به آموزش و پرورش است هزینه کند و با توجه به اینکه در کیش، زمین ها متعلق به سازمان منطقه آزاد کیش است، این امر تاکنون محقق نشده بود. وی در ادامه افزود با پیگیری و رایزنی های مدیریت آموزش و پرورش کیش، قول های مساعدی برای رفع موانع قانونی این مورد به ما داده شده است و امیدواریم این کار با ساخت مدرسه هاجر آغاز شود و تعداد مدارس استاندارد از لحاظ فضای آموزشی افزایش یابد. مورد دیگر در کیش این است که تمرکز مدارس در چند نقطه وجود دارد، ما پیشنهاد دادیم که مدارس، به خصوص در مقطع دبستان به صورت پراکنده و در تمام نقاط مسکونی دیده شود و همه ساکنین جزیره با یک فاصله معقول و مناسب به مدرسه دسترسی داشته باشند. مهندس احمدی افزود : طرح های زیادی را آماده کرده ایم و امیدواریم با همت عزیزان، مدرسه سازی استاندارد در کیش آغاز شود. همچنین بنا داریم که در بحث تجهیزات ، تعمیرات و مقاوم سازی مدارس فعلی به صورت کارشناسی با سازمان منطقه آزاد همکاری داشته باشیم تا این داشته ها نیز به نحو احسن حفظ، نگهداری و بهره برداری شوند.

وی در مورد وضعیت مدارس بازدید شده گفت : مدرسه فضای آموزشی است که ویژگی های خاص خود را باید داشته باشد. مدارس موجود از نظر معماری و همچنین نوع ارتباط گیری با دانش آموزان دارای ایراداتی است که امیدواریم در ساخت مدارس جدید ، رویکرد جهت استانداردسازی فضاهای آموزشی باشد،ولی در مجموع با تمام تنگناها و کمبودها، مدیریت خوبی اعمال شده است و عزیزان دلسوزانه دارند تلاش می کنند . انتظار ما از جزیره کیش ، داشتن محیطهای آموزشی خوب ، استاندارد و نمونه است ، همانگونه که خود جزیره کیش یک مکان و شهر نمونه در کشور است.

به گفته مدیر کل نوسازی ، توسعه و تجهیز مدارس استان هرمزگان ، سرانه استاندارد فضای آموزشی ۸٫۱ متر مربع برای هر دانش آموز است. میانگین کشوری ۵٫۲ متر و متوسط سرانه فضای آموزشی موجود در استان هرمزگان ۵٫۷ متر است که بیشتر از میانگین کشوری می باشد ولی به صورت عادلانه تقسیم نشده است ، فضاهای آموزشی در بعضی مناطق بیشتر و در بعضی مناطق کمتر است. جزیره کیش نیز از جمله مناطقی است که کمبود فضای آموزشی دارد و در حال حاضر سرانه فضای آموزشی کیش حدود ۴٫۷ متر مربع به ازای هر دانش آموز است و باید تلاش شود تا حداقل به میانگین استانی برسیم، ولی انتظار ما این است که کیش باید دارای فضای آموزشی استاندارد یعنی همان ۸٫۱ متر به ازای هر دانش آموز باشد. وی در سخن پایانی خود گفت : من از همه فرهنگیان جزیره کیش تقدیر و تشکر می کنم که زحمت فراوانی می کشند. امیدوارم سال تحصیلی جدید، سالی خوب و پربار برای همه عزیزان باشد. هیچ کشوری به توسعه نرسیده است مگر آنکه در ابتدا توسعه آموزش و پرورش را در دستور کار قرار داده باشد. ما به عنوان متولی بخشی از این امر مهم اعتقاد داریم که فضاهای آموزشی می تواند به آهنگ رشد توسعه کشور کمک بکند . فضاهای آموزشی علاوه بر کیفیت و استاندارد بودن  و داشتن تمام امکانات مورد نیاز نظیر نمازخانه ، آزمایشگاه ، کتابخانه و…. باید مناسب اقلیم و آب و  هوای منطقه باشد.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری تحلیلی اندیشه کیش | نگاه متفاوت و تحلیلی به اخبار کیش