شما اینجا هستید
اخبارکیش » مناطق آزاد فرصت هستند ، نه تهدید

اگر در خبرها و مقالات رسانه ها و فضای مجازی جستجو کنید ، همیشه مطالب و سخنانی از سوی طیف خاصی از مسئولان و یا به اصطلاح کارشناسان در ضدیت با مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی و علی الخصوص جزیره زیبای کیش پیدا خواهید کرد. اگر نگوییم این سخنان از روی غرض ورزی است باید بگوییم حاصل کم اطلاعی گویندگان و نویسندگان آن از ظرفیت ها و مزایای مناطق آزاد می باشد. به عنوان مثال به این تیتر و مطلب جهت دار روزنامه کیهان مورخ دوشنبه  ۷ بهمن ۱۳۹۸ صفحه ۴ دقت کنید :

رئیس‌ کل گمرک در پاسخ به کیهان: کالاهای ممنوعه ممکن است از مناطق آزاد وارد کشور شود!

مهدی میراشرفی در پاسخ به سؤال خبرنگار کیهان، مبنی بر اینکه سهم مناطق آزاد از ورود کالاهای قاچاق چقدر است، گفت: تعیین سهم مناطق آزاد از کالاهای قاچاق کار سختی است و من قادر به این کار نیستم! در مناطق آزاد یکسری سهمیه‌ها وجود دارد که در دولت تصویب می‌شود و به این شکل ممکن است برخی کالاهای ممنوعه هم وارد شود.

کافیست در نوع تیتر و نگارش این خبر دقت شود تا ذهنیت منفی گوینده یا نویسنده و یا هر دورا نسبت به مناطق آزاد دریابیم.

این در حالیست که بر اساس آمارهای ارائه شده توسط اعضای انجمن کارآفرینان و سرمایه گذاران کیش در نشست با اصحاب رسانه کیش ، مناطق آزاد توانسته اند بیش از پانصد هزار شغل ایجاد کننده اند. بنا به گفته رحمان سادات نجفی ، مدیرعامل جامعه بازاریان و بازرگانان کیش ، مجموع واردات سال گذشته از طریق مناطق آزاد کشور هشت میلیارد دلار بوده است که هفت و نیم میلیارد دلار آن مواد اولیه تولیدی برای صنایع و کارخانه های کشور بوده و تنها پانصد میلیون دلار آن کالاهای مصرفی بوده است. در شرایطی که یکی از معضلات و کاستی های بزرگ کشور ، ایجاد اشتغال است ، مناطق آزاد بدون استفاده از بودجه های دولتی و صرفا با سرمایه های مادی و معنوی بخش خصوصی توانسته است پانصد هزار شغل ایجاد کند . یکی دیگر از اتهامات وارده به مناطق آزاد فرار مالیاتی و شرکت های سوری است . بر اساس آمار در سال ۱۳۹۶ ، جزیره کیش به تنهایی بیش از ۱۲۰۰ میلیارد تومان مالیات پرداخت شده است و پیش بینی می شود که این رقم برای سال جدید به ۱۴۰۰ میلیارد تومان خواهد رسید . همچنین از نقش مهم و حیاتی مناطق آزاد ، در زمان تحریم های ظالمانه نمی توان گذشت. سرمایه گذاران و فعالین مناطق آزاد و به خصوص فعالین اقتصادی منطقه آزاد پیشرو و شاخص یعنی جزیره کیش ، تنها یک خواسته از مسئولین و تصمیم گیرندگان کشور دارند و آن هم اجرای کامل قانون مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی بدون بخشنامه های دست و پاگیر و مغایر با آن است. و سخن آخر اینکه اگر نیک بنگرید مناطق آزاد فرصت هستند ، نه تهدید…

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری تحلیلی اندیشه کیش | نگاه متفاوت و تحلیلی به اخبار کیش