شما اینجا هستید
اجتماعی » گلایه از کم بودن مشارکت خانواده ها در بحث آموزش و بهداشت

ین همایش دانش آموز سالم ، عصر یکشنبه ۱۳ بهمن در سالن خلیج فارس مرکز همایش های بین المللی کیش برگزار شد. آموزش تغذیه سالم ، خودمراقبتی در پیشگیری ،کنترل پدیکلوز ، پیشگیری از کرونا ویروس ، اهمیت تغذیه در مدارس ، اهمیت ریز مغذی ها ، عادات بد تغذیه ای در دوران کودکی ، شایعترین نوع شپش در جوامع بشری ، مشخصات شپش و میزان شیوع ، استحمام مرتب و رعایت بهداشت فردی از جمله موارد مطرح شده در این همایش بود .

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه کیش ، دکتر رضانیا ، رئیس مرکز توسعه سلامت کیش با اشاره به حضور حداقل ۱۰ هزار دانش آموز که با احتساب خانواده ها تقریبا ۳۳ یا ۳۲ هزار نفر از جمعیت جزیره کیش را تشکیل می‌دهند از کم بودن مشارکت خانواده ها در بحث آموزش و بهداشت گلایه کرد . وی افزود : من فقط یک نکته را عرض کنم که اگر تمام همکاران ما در وزارت بهداشت و درمان هم تلاش کنند ، که اینکار را نیز میکنند ، در شبانه روز فقط ۲۵ درصد از سلامت جامعه را می توانند تامین کنند مابقی مشارکت خود مردم  و احساس مسئولیت نسبت به سلامت خودشان است است که متاسفانه این در جامعه ما بسیار کمرنگ است و شاید روز به روز هم کمرنگ تر شود که این نکته قابل تاملی است. فقط ما زمانی مشارکت مردم را می‌خواهیم که متاسفانه یا ناآگاهانه می بینیم که تهدید جدی برای سلامت جامعه به وجود می آید و بیماری مثل ویروس کرونا که سازمان جهانی بهداشت به صورت اضطراری اقدام کرده، شیوع پیدا می کند.

وی افزود : عده ای در این میان  متاسفانه شایعه پراکنی می کنند و شایعات را دامن می زنند و جو جامعه را ملتهب می‌کنند .  این مشارکت باید با افزایش آگاهی باشد در چنین برنامه هایی در کلاس هایی که همکاران ما در بیمارستان و مرکز توسعه سلامت کیش می‌گذارند و اطلاع رسانی می کنند ولی متاسفانه استقبال نمی شود اگر امروز یک مورد بیماری مثل کرونا که خیلی هم  محتمل هست در کشور ما مشاهده شود همه ما طلبکار می‌شویم که چرا وزارت بهداشت کاری انجام نمی دهد ، من فکر می کنم مشارکت باید در کشور ما افزایش پیدا کند وگرنه نمی‌توانیم ادعای کشوری توسعه یافته و سلامت و پیشرفته داشته باشیم . تمرکز ما در مدارس کیش روی دو یا سه مورد است که متاسفانه عواقب خوبی هم ندارد . تغذیه سالم در مدارس و بیماری شپش که آن هم در مدارس ما شیوع دارد و باید مردم نسبت به آن آگاه باشند.

اطلاعات ضروری درباره ویروس کرونا در این همایش مطرح شد و بر این اساس  علائم معمولی ویروس کرونا عبارت است از  تب ،سرفه (خشک)، نفس تنگی یا مشکل تنفسی ،درد عضلات، خستگی و بی حالی، حالت تهوع و استفراغ، سردردی، سرفه خون آلود و اسهال) . همچنین رعایت موارد بهداشتی و استفاده از ماسک و اجتناب از تماس با افراد بیمار بر ای پیشگیری از بیماری ضروری است.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری تحلیلی اندیشه کیش | نگاه متفاوت و تحلیلی به اخبار کیش