شما اینجا هستید
اخبارکیش » جزیره کیش ، پیشانی فرهنگی و هنری ایران

مراسم اختتامیه اکران فیلم های منتخب سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر در جزیره کیش ، شامگاه ۲۴ بهمن با نمایش و حضور تهیه کننده، کارگردان و بازیگران فیلم جذاب ، شنای پروانه در سالن خلیج فارس مرکز همایش های بین المللی جزیره کیش برگزار گردید.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه کیش ، در این مراسم معاون فرهنگی اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش گفت: کیش با تکیه برتاریخ و اصالت فرهنگی ایران بزرگ، می تواند نقش ملی و بین المللی در گشودن عرصه” گفتگو”، “صلح” و ” دوستی” ایفا کند و موتور محرک جریان های توسعه ای در ابعاد ملی و فراملی شود.

سعید پورعلی، در این آیین که با حضور رسول صدرعاملی، محمدکارت، جواد عزتی، مه لقا باقری، آبان عسکری و سامان لطفیان از عوامل فیلم شنای پروانه برگزار شد با بیان اینکه اکران فیلم های منتخب جشنواره فیلم فجر در جزیره کیش همزمان با پایتخت و دیگر شهرهای کشورمان به منزل و مقصود آخر رسید افزود: در کنار این ساحل امن و زیبا، سینمای نجیب و فاخرمان میزبان مان بود و امواج سینمای ایران با عبور از نیلی زیباترین دریا به قلب و روح مان قدم نهاد.

جهان امروز، جهان “گفت و گو” است

معاون فرهنگی اجتماعی منطقه آزاد کیش با تاکید بر اینکه سینما و هنر با خود گفت و گو را به ارمغان آورد ابراز کرد: جهان امروز، جهان گفتن و شنیدن است و  مردم نیازمند گفت و گو هستند همچنان که دولت ها و حکومت ها.

وی با اشاره به اینکه گفت و گو معجزه ای است که با خود امید می آورد افزود: جهان بی امید، جهان خموده، خفته و مرده ای است.

پورعلی با بیان اینکه در جهانی که هر روز به واسطه توسعه ابزارهای ارتباطی کوچک تر می شود اگر نیازمند پیشرفت، توسعه، عدالت و امنیت هستیم باید به زبان جهانی بتوانیم سخن بگوئیم و فرهنگ ایرانی اسلامی خود را عرضه کنیم تاکید کرد: چه زبانی بهتر از فرهنگ و چه ابزارهایی بهتر از سینما می تواند این توسعه و پیشرفت را ایجاد ومنتقل کند.

وی افزود: ایران بزرگ با تکیه بر اصالت های فرهنگی و تنوع دینی، قومی و زبانی خود، می تواند همچون سیمرغ اسطوره به دور از هر گونه تعصب های کور وجاهلی برآمده از ایدئولوژی، قومیت، نژاد و زبان، جهان امروز را به گفت وگو در دردرون و بیرون دعوت کند و جان دوباره و چند باره به این نیاز امروز بشر بدمد.

معاون فرهنگی اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش ادامه داد: کیش این کهن دیار با نقش ملی و بین المللی خود در عرصه فرهنگ و هنر، پایتخت صلح ودوستی، تعامل و ارزشهای عام بشری است. کیش، این ایران کوجک با اتکاء به تاریخ و اصلت فرهنگی ایران بزرگ، می تواند و بایسته است که نقش ملی و بین المللی خود را در گشودن عرصه” گفت و گو”، ” صلح”، ” دوستی” ایفا کند.

 

وی افزود: بستر این نقش آفرنی در حوزه” فرهنگ”، در کنار ” گردشگری” و ” اقتصاد” فراهم است و کیش می تواند موتور محرک جریان های توسعه ای در ابعاد ملی و بین المللی باشد و این چشم اندازی است در دسترس.

پورعلی با تقدیراز حمایت های مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش، از برگزار کنندگان، حامیان مالی، عوامل اجرایی و تمامی دست اندرکاران برگزاری جشنواره فیلم فجر در جزیره کیش قدردانی و خاطر نشان کرد: امیدوارم نقس گرم فرهنگ دوستان و فرهنگ وران این دردانه رویدادهای بزرگتری را رقم بزنند.

 

 کیش پیشانی فرهنگی ایران

رسول صدرعاملی، تهیه کننده فیلم شنای پروانه نیز در این آیین با اشاره به اینکه در دوره ای کیش به عنوان پیشانی فرهنگی ایران مطرح بود اما این ویژگی مدت ها  تا همین چند سال پیش رنگ باخته بود افزود: امیدواریم در این دوره و با حمایت های سازمان منطقه آزاد کیش باردیگر کیش به عنوان پیشانی فرهنگی ایران مطرح شود و چشم ایران در حوزه های فرهنگی، هنری و تئاتر وهمه رخدادهای فرهنگی و هنری به جزیره کیش باشد و کیش در کنار حوزه های اقتصادی باید جزیره درخشان فرهنگی و هنری باشد.

 

جواد عزتی، بازیگر این فیلم  که در این دوره از جشنواره در ۵ فیلم آتابای، شنای پروانه، دوزیست، مغز استخوان و خورشید هنرنمایی کرده است نیز با ابراز خرسندی از حضور در این آیین از استقبال کیشوندان از حوزه سینما و اکران فیلم های جشنواره در جزیره کیش با وجود فاصله طولانی از پایتخت ابراز خرسندی کرد.

 

محمد کارت، کارگردان شنای پروانه نیز با بیان اینکه کیش همیشه حال خوبی به میهمانان خود منتقل می کند ساخت این فیلم را از انتخاب یک راه طولانی برشمرد و افزود: هر زمان به دنبال سوژه ای برای ساخت فیلم می گردم به مسائلی فکر می کنم که مبتلا به روز بودهذو مردم با آن ارتباط برقرار می کنند هستم. وی با تاکید بر اهمیت یک انتخاب خوب در خصوص بازیگران فیلم خود افزود: سعی کردم در ساخت این فیلم افرادی را انتخاب کنم که از سینما شناخت کافی یداشته باشند و فکر می کنم انتخاب های صورت گرفته در کمترین زمانی که وجود داشت بهترین گزینه ها برای این فیلم بودند.

 

جشنواره فیلم فجر کیش با اکران ۱۳فیلم منتخب در مدت ۹ شب اکران شاهد استقبال بیش از ۱۲ هزار تماشا گر بود. پایان بخش مراسم اختتامیه ، اجرای جذاب موسیقی توسط گروه کیو ۲۸ بود .

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری تحلیلی اندیشه کیش | نگاه متفاوت و تحلیلی به اخبار کیش