شما اینجا هستید
اجتماعی » جزیره کیش در خاطرات مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی (۴)

🔹نوروز سال ۱۳۷۶

در کیش بودیم. وقت با استراحت و مطالعه و بازدید از بخش‌هاى مختلف جزیره گذشت. در گزارش‌ها، مذاکرات [بیل کلینتون و بوریس یلتسین]، رؤساى جمهور آمریکا و روسیه در هلسینکى مورد توجه است. محور آن مسأله گسترش ناتو [به اروپای شرقی] است که روسیه مخالف است و بعید است به توافق برسند؛ جالب اینکه رسانه‌ها و شخصیت‌هاى روسى، دولت‏شان را تشویق مى‌کنند که در مقابل این سیاست توسعه‏‌طلبانه غرب، روسیه باید همکارى ایران، هند و چین را در اولویت قرار دهد و تا سرحد پیمان نظامى در این همکارى پیش برود و نقش ایران در این میان، براى غرب و روسیه مهم شده است؛ مثل همیشه که نوعاً در گذشته متمایل به غرب بوده و فعلاً سیاست مستقل داریم.
خبر دیگر که مورد توجه است، ممنوع شدن جشن‌هاى نوروزى در افغانستان توسط طالبان است. با اینکه در کشورهاى آسیاى مرکزى، ترکیه و شمال عراق با وسعت اجرا مى‌شود؛ حتى خانم [تانسو] چیللر، وزیر امورخارجه ترکیه، براى شرکت در جشن‏های نوروزی که کُردها بیشتر خواهانند، به جنوب شرقى ترکیه سفر کرده و براى جلب افکار کُردهاست.
جمعى از دفتریان و مدیران [سازمان منطقه آزاد] کیش براى دیدار عید آمدند. به آنها هم پانصد تومان عیدى دادم. عکاس آمد و تعدادی عکس از حالت مختلف زندگى خصوصى‌ام در ساحل دریا و… برداشت. فائزه آمد. از کم‏‌توجهى آقاى [مصطفی] هاشمى‏‌طبا، [رییس سازمان تربیت بدنی] به ورزش بانوان شکایت کرد و در مورد کیفیت برخورد با لغو برنامه انجام مسابقات بین‌المللى ورزش بانوان کشورهای اسلامى در پاکستان پرسید.
برای بازدید از یک آب شیرین‏‌کُن جالب رفتیم که آقاى [حسین] ثابت براى هتل بزرگ خودش وارد کرده است و مى‌خواهد بسازد؛ حدود دویست هزار دلار قیمت دارد. در یک کانتینر نصب شده و روزانه ۳۸۰ متر مکعب آب شیرین تولید مى‌کند. به نظرم قابل استفاده در جزایر ایران آمد. براى هر متر مکعب آب، فقط چهار کیلووات برق مصرف مى‌کند. برنامه کاشت درخت‌های بزرگ نخل را که از میناب آورده‌اند، دیدیم. آقای ثابت در جزایر قنارى، سرمایه‌گذارى در رشته توریسم کرده و موفق است. توضیحات درباره جزایر داد و گفت، سالیانه شش میلیون توریست جذب مى‌کنند و خودش با چهار هزار تخت هتل، سالیانه ۷۵ ‌هزار مسافر دارد. آمده در جزیره کیش، هتل ۶۰۰ اتاقى پنج ستاره بسازد. سپس از نمونه‌ای ابتکارى در خصوص استفاده از انرژی خورشیدی و موج دریا، برای تولید برق و شیرین‏ کردن آب بازدید کردیم/انتخاب

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری تحلیلی اندیشه کیش | نگاه متفاوت و تحلیلی به اخبار کیش