شما اینجا هستید
اخبارکیش » کیش و روزهای در پیش

جزیره کیش بدلیل موقعیت جغرافیایی خاص ، شرایط اقلیمی خاص و تقسیم بندی کشوری خاص ، بیشتر از هر شهر و موقعیت کشوری دیگر تحت تاثیر شرایط بوجود امده از ویروس کرنا ست . شیوه زندگی ساکنین و اداب روابط اجتماعی کیش وندان بگونه ایست که امکان سازگاری باشرایط جدید را بمراتب دشوارتر از مردمان سایر نقاط کشور می کند . نوعی نگاه لوکس گرایانه به هدف ها و برنامه های زندگی و امکانات اجتماعی و برخی عادت های خاص محصول یک جزیره ، همه وهمه باور به شرایط تازه و تغییرات ساختارزندگی را دشوار می کند .

تردیدی نیست که بقا و هستی جزیره کیش بر پایه دو موصوع مهم یکی ورود توریست و گردشگر و دیگری برمبنای تجارت کالاهای خارجی ، معنا داشته و بدون این دو حیات ان در معرض خطر جدی ست .
نزدیک به ۶۰ روز پیش تاکنون ورود ویروس کرنا در کل کشور و جزیره کیش موجب توقف چرخه اقتصادی شده و کل اقتصاد کشور را در بحرانی عمیق فرو برد تقریبا تمام منابع مالی و درامدی جزیره کیش در حریان این اتفاق مسدود شده و اثار زیانبار ان تا سالها بر پیکر اقتصاد این جزیره خواهد ماند و گمان میرود امکانی برای برون رفت ازاین رکود بی سابقه درپیش نخواهد بود .

نگاهی به سابقه بحران های اقتصادی درجهان سرمایه داری نشان میدهد که سیکل بحران ها همیشه در حدود یک دوره ۳ ساله بوده و در طی ان شیب بحران در سال اول بسیار بیشتر از سالهای بعدی ست . از مهمترین شاخصه های این بحران ها رکود تورمی اقتصاد ، بیکاری وسیع ، ورشکستگی کسب و کارهای عمدتا خرد ، کاهش قیمت املاک و پایین امدن سطح دستمزدها ودر نتیجه خانه خرابی بخش های وسیعی از جامعه خواهد بود . برهمه اینها باید بی تدبیری و بی مسولیتی مدیران و مسولین جامعه را اضافه کرد و نتیجه انرا ازهم اکنون پیش بینی نمود.
بی تردید درحوزه توریست و گردشگری امکان جبران خسران و بازگشت به وضعیت عادی برای همه مناطق دنیا و کیش راه دشواری درپیش است .

خسارت وارد شده به کسب و کارها و محدود شدن درامد خانواده ها ، بجای سفر و گردشگری ، همگان را به ماندن درخانه و ارامش بیشتر و کار اضافه تر تشویق می کند ازطرفی جامعه دچار التهاب های ناشی از بیماری و مرگ و میر مردم و دوستان و بستگان بوده و احتیاط های تعریف شده مانع بزرگی از سفر میباشند
ازسویی دیگر تدارک کنندگان حوزه گردشگری و سفر بدلیل هزینه های بالادرجزیره کیش بسادگی قادر نیستن با ظرفیت ها و سطح اشقال کم مجددا فعالیت دراین حوزه ها را اغاز کنند بعنوان نمونه یک هتل ۴ ستاره برای شروع کار میبایست ۱۰۰ پرسنل را مجددا بحال عادی دراورد ، تمام امکانات روشنایی و نگهداری و خنک کنند ه گی را بکار گیرد و دیسیپلین هتلی خودرا بکار گیرد و این درحالیست که این هتل با سطح اشقالی بسیار کم روبروست

از انسو ورود کالای خارجی باتوجه تحریم هاو همینطور شیوع ویروس کرناوتعطیلی بازارها کاملا درهاله ای ازابهام بوده است و یکی از انگیزه های توریسم را کاهش داده است .
این امور درحالی بوجود امده که کسب و کارها و خصوصا کسب و کارهای مربوط به گردشگری از هیچگونه حمایت جدی برخوردار نبوده و برنامه ها و حرف های گفته شده صرفا درحد تعارف جریان داشته است .
یکی از راههای مهم حرکت درجهت عادی سازی شرایط و بازگشت به شرایط پیش از کرنا حمایت عملی بخش دولتی از بخش خصوصی و اولین گام ان ” کاهش نرخ خدمات دولتی اعم از اب و برق و ….”” است سنگینی این هزینه ها بخصوص در بخش گردشگری و هتل مانعی جدی برای ریسک بازگشایی مجدد هتل هاست و طبیعی ست که تافراهم شدن شرایط مساعد سفر و رسیدن به یک ثبات نسبی اقتصادی بخش گردشگری باتوجه به محدودیت ها و مشکلات عدیده توانایی و علاقه ای به اغاز فعالیت مجدد را ندارد.

ازبابت ورود کالاهای خارجی هم شرایط بهتر ازاین نیست قیمت بالای ارز و نوسانات شدید ان باتوجه به کاهش شدید قدرت اقتصادی مردم و رشد بیکاری درجامعه و عدم تعامل جدی میان ایران و طرف های تجاری مانند چین و ترکیه و امارات ، امکان واردات کالاهای تجاری را سخت محدود کرده واسمان تجارت جزیره کیش را همچنان ابری نگه میدارد .

انچه بیشتر نزدیک به واقعیت است صرفنظر از حدود و میزان موج دوم وسوم کرنا ، براساس واقعیت های موجود بنطر میرسد انتطار خارج شدن از دوران رکود در زمان کوتاه و پیش از نیمه دوم سال امری کاملا ذهنی و دور حقیقت است بخصوص وقتی که امتحانات مدارس و دانشگاهها وسپس فرارسیدن ماه محرم و صفر را نیز به انها نمود .

ازاینرو کوچک کردن کسب و کارها و کاهش جدی هزینه ها ، بهینه کردن هزینه ها و حفظ موقعیت کنونی می تواند بعنوان پایه برنامه های کیش وندان برای خروج از این بحران باشد .

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

  1. بازاری

    بسیار عالی، به امید روزهایی روشن

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری تحلیلی اندیشه کیش | نگاه متفاوت و تحلیلی به اخبار کیش