شما اینجا هستید
اخبارکیش » از نحوه برگزاری جشنواره تابستانی کیش بی‌خبریم

مسیح الله صفا رئیس جامعه هتلداران کیش درباره وضعیت هتلهای کیش در چند ماه گذشته و دوران پس از  شروع کرونا به خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی اندیشه کیش گفت : صنعتی که بیشترین لطمه را به علت بیماری کرونا یا همان کووید ۱۹ دیده است صنعت گردشگری می باشد. به علت فصلی بودن و شرایط اقلیمی کیش و زمان شیوع این بیماری،  بیشترین لطمه را در کل ایران صنعت گردشگری جزیره کیش دیده است. وی افزود : ما هر سال در ۲۰ روز تعطیلات عید نوروز ، درآمد ۴ ماه مان را در می آوردیم ، اما امسال نه تنها این درآمد را نداشته‌ایم بلکه هزینه های اضافی نیز پرداخت کرده ایم.  به لحاظ تعهدی که داریم و وجه تمایز خاص فرهنگی این صنف با صنوف دیگر ، با آن قشر از پرسنل هتل‌ها که تمایل داشتند به شهر و دیار خود بروند تسویه حساب کردیم ولی به آنها اعلام کردیم که پس از از عادی شدن شرایط و بازگشایی هتل ها، ۱۵ روز قبل به شما اطلاع خواهیم داد که به سر کار خود بازگردید. بر اساس این گفته حدود دو هزار نفر از پرسنل هتل ها به شهر و دیار خود رفتند ولی حدود ۲۲۰۰ نفر دیگر در جزیره باقی ماندند که هم حقوق خود را دریافت کردند ، هم جا و مکان و هم خورد و خوراک. .ما از آنها جدا نشدیم ،آنها خانواده ما هستند . در صنعت هتلداری باید از نیروهای آموزش دیده استفاده کرد ، هتل های کیش بابت نیروهای خود سرمایه‌گذاری کرده‌اند و اکثریت آنها دوره های مرتبط با صنعت هتلداری را گذرانده اند ، نیروهای آموزش دیده  سرمایه های ما هستند و ما آنها را حفظ کردیم.

توسط دولت هیچگونه کمکی به بخش خصوصی کیش نشده است

اوایل دوره شیوع کرونا ، وعده و وعیدهای دولت خیلی زیاد بود و می گفتند که ما از بخش خصوصی حمایت می کنیم ، ولی عملاً تا امروز هیچ اتفاقی نیفتاده است و دیناری یا ریالی به بخش خصوصی کیش کمک نشده است. فعالان صنعت گردشگری جزیره کیش از ۱۵ اسفند تا پایان فروردین امسال حدود ۱۵۰۰ میلیارد تومان می بایست درآمد داشته باشد ولی هیچ گونه درآمدی نداشتند ، در مقابل هزینه های خود را داشتند . شرکت آب و برق یک ریال از حق خود نمی گذرد ، اداره مالیات و دارایی هم فقط وعده و وعیدهای خوبی داده است . البته باید گفت که مدیر کل اداره مالیات جزیره کیش انسان بسیار با حسن نیت و متعامل و بسیار قانوندان است و درد بخش خصوصی را می داند.

ویروس کرونا آمد ، همه کشورهای دنیا هم درگیر آن شدند و نمی توان از دولت گله کرد که چرا ویروس کرونا آمده است ، اما تمام دولت های دنیا در هفته دوم و سوم شروع کرونا به بخش خصوصی کمک کردند ، به کارگر ها حقوق دادند و از زیان دیده ها حمایت کردند اما اینجا این اتفاق نیفتاد ، ما تنها به وعده و وعیدهای رئیس جمهور ، وزیر گردشگری  و وزیر کار و رفاه اجتماعی دل خوش بودیم ، اما واقعیت این است که امیدی نداریم که حمایت شویم. اگر امیدی داشته باشیم از دکتر مظفری و هیئت مدیره سازمان منطقه آزاد کیش است که به نوعی جانشین رئیس جمهور در کیش هستند و بسیاری از اختیارات رئیس جمهور در جزیره کیش به مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش تنفیذ شده است و ایشان با حسن نیتی که داشته ،  توانسته است کیش را به این شکل سر پا نگه دارد . اگر تلاش و حسن نیت آقای مظفری ، آخوندی و خانزادی و همکارانشان نبود وضعیت بسیار از این خرابتر بود . شرایط در مناطق آزاد دیگر مانند چابهار و قشم چندان جالب نیست  و با این که زیانی که بخش گردشگری قشم از کرونا دیده است قابل مقایسه با کیش نیست ولی گلایه های آنها شنیده می شود این در حالی است که سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی و گردشگری کیش تاکنون صحبت و گلایه نکرده‌اند چون می دانند که سازمان تلاش خود را انجام می دهد ولی اینکه تلاش هایشان به نتیجه می رسد و یا به نتیجه نخواهد رسید بحث دیگری است. نیتشان این است که به نتیجه برسند وخداوند هم می‌فرماید ما به نیت انسان ها پاداش می‌دهیم ، واقعیت این است که کفگیر هتل دار ها از هتل های بزرگ گرفته تا هتل های کوچک به ته دیگ خورده است . قرار بود که در زمینه هزینه های آب و برق مساعدت بکنند ، البته مساعدت هم کرده‌اند ولی  ما از اول خرداد که هتل‌ها را باز کرده ایم در مجموع ده روز خوش بیشتر نداشتیم که در آن ده روز به صورت میانگین ۶۷ تا ۷۰ درصد از ظرفیت هتل ها پر بوده است ولی در حال حاضر میانگین رزرو اتاق هتل های کیش کمتر از ۳۰ درصد می باشد ، آنهم با چه قیمتی…؟ چارتر کننده هواپیما و هتل را رزرو کرده ، ولی مجبور است که هتل را فدای بلیط و یا بلیط را فدای هتل کند تا بتواند مسافر را برای سفر به کیش ترغیب کند  و در غیر اینصورت باید روی هر دو ضرر کند.

به بازی نگرفتن بخش خصوصی کیش در جشنواره تابستانی امسال

الان وضعیت خوب نیست ، از ۵ تیر قرار است که جشنواره تابستانی کیش شروع شود . علی‌رغم ارادت خالصانه ای که به دکتر خسرو نشان معاون گردشگری سازمان دارم ولی مطلبی از ایشان در رسانه‌ها خواندنم مبنی بر اینکه جشنواره تابستانی کیش برگزار خواهد شد ولی هدف ، جذب گردشگر و مسافر نیست. از زمانی که این مطلب در رسانه ها درج شد اکثریت مدیران هتل ها با من تماس گرفته و ضمن ابراز نگرانی پرسیدند که این مطلب یعنی چه ؟! ما می‌خواهیم جشنواره برگزار کنیم ولی نمی خواهیم مسافر به کیش بیاوریم؟! یعنی این جشنواره را برای کیشوندان می‌خواهیم برگزار کنیم؟! یک مشورت ، یک مذاکره‌ای ، یک پیش زمینه ای برای اینکار…

حداقل به ما می‌گفتند شما که برای خدمت به جامعه هتلداران حضور دارید نظرتان درباره اینکه مسافر نیاوریم چه است؟! اگر بخواهیم مسافر بیاوریم چه باید بکنیم؟! ما با آقای دکتر نشان ، پنجشنبه هفته گذشته جلسه طولانی داشتیم ، قرار بر این شد که کار گروه‌هایی برای همفکری جهت برگزاری جشنواره تابستانی تشکیل دهیم ولی….

واقعیت اینست که اسپانسر نداریم ، صدا و سیما طلب مبلغ دو و نیم میلیارد تومان برای پوشش برنامه جشنواره در بعد از خبر ۲۲:۳۰ شبکه دو کرده است.  بخش خصوصی که هر سال برای برگزاری جشنواره کمک می‌کرد امسال تحت هیچ شرایطی نمی تواند به جشنواره کمک کند . من به شخصه حدود سه ساعت با آقای دکتر بانک دبیر شورایعالی مناطق آزاد صحبت داشتم . علی رغم اینکه می‌دانستم اختیار دست آقای دکتر مظفری و هیئت مدیره سازمان است ولی چون آقای بانک سوال کردند که شما کمبودتان چیست، گفتم برای برگزاری جشنواره احتیاج به حداقل ۱۵ میلیارد تومان پول داریم تا  جشنواره‌ای در خور جزیره کیش برگزار شود ، ایشان گفتند آیا می شود با ۱۰ میلیارد جشنواره را برگزار کرد و ما گفتیم با ۱۰ میلیارد هم میشود جشنواره را جمع کرد . ایشان گفتند من تلفن می کنم و سفارش می کنم و من گفتم نیاز به تلفن نیست چون آقای دکتر مظفری این حسن نیت را دارند و اگر از ازایشان بر بیاید انجام خواهند داد و البته ۱۰ میلیارد شد ۵ میلیارد و در نهایت گفتند اگر بتوانیم نهایتاً دو و نیم میلیارد بودجه خواهیم گذاشت. آقای دکتر بانک گفتند که سازمان که پول ندارد و من گفتم که در سال حدود ۱۰۰ میلیون دلار صادرات ارزی از کیش داریم . این مبلغ را خرج خود جزیره‌ کیش بکنید ، کسی نمی خواهد این پول را از جزیره بیرون ببرد .گفتند خیر مشکلات تورم پیش خواهد آمد

یک جایی سازمان منطقه آزاد باید به عنوان پدر، قیم و مسئول به داد فرزندان خود که بخش خصوصی هست برسد . پیشنهاد دادم که ۱۰ هزار متر زمین فروخته شده و یک سال به جزیره کیش سوبسید داده شود ، این جشنواره را پر رونق برگزار کنید . چون در حال حاضر و با توجه به شرایط شیوع ویروس کرونا امکان برگزاری برنامه هایی مانند کنسرت با حداکثر جمعیت نیست و باید فاصله گذاری اجتماعی رعایت شود به عنوان مثال در تالار شهر نهایتاً بتوانیم هزار مسافر پذیرش داشته باشیم و حتی کمتر، شاید هفتصد نفر… و به این شکل درآمد کنسرت گذار به یک سوم تقلیل خواهد یافت. باید بتوان از آن بودجه مقداری از این خسارت ها را جبران کرد و کمک شود . باید برنامه‌های خاصی گذاشته شود.

من شنیده‌ام که قرار است در جشنواره امسال موسیقی خیابانی برگزار شود ، در تیر و مرداد ماه و گرمای چهل درجه و رطوبت بالا چه کسی در فضای باز از موسیقی سنتی استقبال خواهد کرد ؟! آیا کیشوندان از این برنامه استقبال می کنند چه برسد به گردشگران؟!

اگر اتاق فکر جهت مشورت با بخش خصوصی و کسانی که عمرشان را در جزیره کیش گذاشتند و زحمت کشیده اند ایجاد شود این مشکلات پیش نمی آید،  به عنوان مثال من تجربه  بیست و دو جشنواره در سالهای گذشته را دارم ، دوست عزیزی که در این جلسه حضور دارند ( آقای مهماندوست ) سال‌ها بر روی کانتینر ایستاده و در جلوی مرکز تجاری جشنواره برگزار کردند. می توان پرسید و مشورت کرد که شما در آن سال‌ها با دست خالی چه کرده‌اید و چگونه جشنواره برگزار شده است و حالا چه باید کرد .

قرار بود که اسپانسر و حامی برای جشنواره گرفته شده و ۷۰ پراید به عنوان جایزه داده شود ، ولی مشخص نشد که چه شد. من عضو هیئت امنای ستاد جشنواره ها و مناسبت های کیش هستم ، این ستاد متشکل از از ۳ نفر از بخش دولتی و ۴ نفر از بخش خصوصی شامل روسای چامعه بازاریان ، سندیکای صنایع ، جامعه هتلداران  و انجمن آژانس گردشگری هستند . اما ما از نحوه برگزاری جشنواره بی‌خبریم!!

فعالان اقتصادی کیش کم آورده آند ولی هرجا نیاز باشد برای انجام کارهای خداپسندانه پای کار هستند

بخش خصوصی کیش در بحران کرونا از مرکز بهداشت توقع کمک ندارد ، بلکه ما به مرکز بهداشت کمک می کنیم . بخش خصوصی کیش بخشی از داروهای مورد نیاز بیمارستان کیش برای درمان کرونا را تامین کرده است. بخش عمده ای از هزینه خرید دستگاه مخصوص آزمایش کرونا که مورد نیاز بیمارستان بود را بخش خصوصی کیش در اوج بیکاری و بی پولی تامین کرده است. است ما از دولت توقع داریم ولیاز مرکز بهداشت هیچ‌گونه توقعی نداریم و حامی و ممنون آنها هستیم. بسیاری از پرسنل مرکز بهداشت قانونا باید ۸ ساعت در شبانه روز کار کنند ولی شاید تا ۲۰ ساعت کار می کنند. هر زمان که تماس بگیرید آقای دکتر رضانیا و دکتر نادعلی پاسخگو هستند ، پرستار های ما ۱۷- ۱۸ ساعت در شبانه روز کار می کنند و همسر و خانواده های خود را مدت های طولانی است که ندیده اند ، اینها با پول قابل مقایسه نیست ، کار آنها یک کار خدایی است. ما به عنوان کسانی که چرخه اقتصادی کیش در دستان ماست و فعالیت می کنیم از نظر اقتصادی کم آورده ایم ولی با اینحال ،  هر زمان که از ما درخواست کمک کنند جوامع فعال کیش لبیک میگویند و پای کار هستند.

جشنواره امسال و جشنواره های قبلی

حدود دوازده یا سیزده هتل کیش پس از کرونا هنوز فعالیت خود را شروع نکرده اند و دو سه روز  اخیر نیز تعدادی از هتل های فعال با من تماس گرفته و میگویند ما با ۲ – ۳ اتاق  و یا تعداد محدود اتاق‌های پر در حال فعالیت هستیم و درخواست تعطیلی تا زمان بهبود شرایط را دارند.  به همه امید بهبود شرایط با شروع جشنواره تابستانی را می‌دادیم ولی نمی دانم چه اتفاقی خواهد افتاد و جشنواره چگونه خواهد بود؟!!

در جشنواره های قبلی نیز از ما مشورت نمی گرفتند ، اما در سالهای ۹۵ و ۹۶ جشنواره های خوبی برگزار شد و این به خاطر حضور یک معاونت گردشگری در کیش بود که درد ما را درک میکرد به عنوان مثال آقای خدایی … من حدود ۲ سال هر روز با آقای خدایی جدال و دعوا داشتم ولی هر روز پشت یک میز برای بهبود شرایط گردشگری جزیره کار می کردیم . آقای خدایی در آن زمان گفت هر کس بخواهد برای آوردن مسافر به جزیره هواپیما‌ چارتر کند ، باید از هتلها اتاق رزرو کند ، در نتیجه مسافر وقتی به کیش می‌آمد به خانه های شبانه نمی رفت و وارد هتل می شد. ولی بعد از آن این اتفاق نیفتاد ، در یک جشنواره گفتند به هر مسافری که به کیش می آید یک کارت هدیه داده شود ، ما نیز گفتیم کار خوبی است ولی این کارت را در هتل به مسافر بدهیم . اما این کار را نکردند و کارتهای هدیه در فرودگاه توزیع شد . مسافر کارت را گرفته ، آن را نقد می‌کرد و یا به خانه های شبانه مراجعه می‌کرد.

در سال‌های گذشته و به خصوص پارسال سازمان منطقه آزاد کیش برای برگزاری جشنواره خیلی مساعدت کرد و بیش از بخش خصوصی در برگزاری جشنواره سهم داشت. بخش خصوصی نیز سهم داشت ولی عمده هزینه ها را سازمان منطقه آزاد انجام داد.

بر همین اساس بود که سازمان حقوق کارمندان ستاد جشنواره ها و مناسبت های ویژه را پرداخت می‌کرد که امسال هم تا جایی که من اطلاع دارم تا الان حدود یک میلیارد تومان پرداخت کرده است ، بنابراین حق دارد  هرچه را دیکته می‌کند همان شود .

به عنوان شخصی که در جزیره کیش موسفید کرده است و در ۳۰ سال اخیر در صنعت گردشگری تلاش زیادی داشته انتظار داشتم که با ما مشورت کرده که آیا این کارهایی که می خواهیم بکنیم خوب است یا خیر ، و در نهایت کار خودشان را بکنند ، ولی به بازی نگرفتن بخش خصوصی را صحیح نمی دانم ، اگرشفاف بگویند کل جشنواره تابستانی را سازمان برگزار خواهد کرد و به بخش خصوصی هیچ ارتباطی ندارد ما هم توقعی نداریم ، ولی وقتی جزو هیئت امنا ستاد برگزاری جشنواره ها هستیم و در تصمیم گیری ها دخیل نیستیم ، در سن ۷۳ سالگی برای من سنگین تمام می شود و با خودم فکر می کنم که یعنی چه؟!!

هیچ گونه بیمه بیکاری به پرسنل هتل های کیش پرداخت نشده است

کلیه صنوفی که در کیش فعالیت می کنند ماهیانه حدود ۴۰ میلیارد تومان حق بیمه به سازمان تامین اجتماعی پرداخت می کنند و در ازای آن هیچ خدماتی دریافت نمی کنند. در شرایطی که کارگرهای هتل ها ، بازارها ، کلوپ ها و دیگر اصناف بیکار شدند  باز هم هیچ حمایتی صورت نگرفت ، پس این پول‌ها را به چه علتی می گیرند ؟! اگر این پول گرفته شود و در جزیره هزینه شود خیلی هم خوب است و ما هیچ مشکلی با آن نداریم ، اما ما چرا باید این پول را پرداخت کنیم که به سرزمین اصلی برود و هزینه شود.  حالا کاری به این ندارم که هزار میلیارد هزار میلیارد در جاهای مختلف اختلاس میشود ، اما این پول متعلق به جزیره کیش است . این پول اگر به سازمان پرداخت شود ، معاونت اقتصادی سازمان می داند که کجا و چگونه باید هزینه شود . تا این لحظه هیچ گونه بیمه بیکاری و یا پرداختی به پرسنل هتل های کیش انجام نشده است.

دلار ۲۰ هزار تومانی و سختی های تکمیل هتل های در حال ساخت

ما ۵۰ هتل فعال در کیش داریم که بیش از ۳۰ هتل بعد از کرونا فعال شده‌اند و الباقی تعطیل هستند و حدود ۶۰ هتل در حال ساخت در جزیره کیش داریم که بین ۲۰ تا ۹۵ درصد پیشرفت کار دارند . سرمایه گذاری که چند سال پیش و با دلار ۳۰۰۰ تومانی ساخت هتل خود را آغاز کرده است فکر می‌کرد به عنوان مثال با ۱۰۰ میلیارد تومان هتلش ساخته خواهد شد ولی اکنون ۲۰۰ میلیارد تومان هزینه کرده است و برآورد می کند که اگر بخواهد با دلار ۲۰۰۰۰ تومانی هتل اش را تکمیل کند باید ۲۰۰ میلیارد دیگر هم هزینه کند. مجلس شورای اسلامی تصویب کرده است که به صنعت گردشگری باید وام با بهره تک رقمی داده شود ولی در عمل هیچ کدام از بانک ها زیر باراجرای این مصوبه نرفته‌اند . بانک به ما می‌گوید که به شما یک میلیارد تومان وام می‌دهیم با بهره ۲۲ درصد ، ۲۰۰ میلیون تومان از یک میلیارد را در حساب نگه ‌داشته و ۸۰۰ میلیون تومان به ما پرداخت می کند ، ولی از ما بهره یک میلیارد تومان را می گیرد خب  این همان بهره ۲۸ درصد می شود. در صنعت گردشگری دادن این میزان بهره توجیه اقتصادی ندارد. سه ماه پیش هیئت دولت تصویب کرد که به صنعت گردشگری وام با بهره ۱۲ درصد داده شود  ،هم جامعه هتلداران  و هم جامعه آژانس داران ایران به رئیس جمهور نامه نوشتند که ما نمی‌توانیم سود ۱۲% رابرگردانیم ، ما می‌خواهیم پول دولت را برگردانیم و نمی‌خواهیم مثل خیلی ها که وام را گرفته و می گذارند می روند عمل کنیم و می خواهیم بدهی خود را پرداخت کنیم.

وام با بهره ۱۸ درصد به ما اعلام کرده‌اند که با سیستم آنها می شود ۲۴ درصد . همان وام هم با بروکراسی موجود در بانک ها به ما داده نمیشود. اعتقاد ما بر این است بانک هایی که در جزیره کیش فعالیت می‌کنند ، چون مجوز فعالیت اقتصادی خود را از سازمان منطقه آزاد کیش میگیرند ، سازمان منطقه آزاد کیش می تواند به آنها بگوید که اگر در جهت حمایت از سرمایه گذاران و بخش خصوصی کیش فعالیت نکنید به شما مجوز فعالیت نخواهیم داد ، آنگاه باید دید که کدام بانک در جهت مخالف دستورات مدیرعامل سازمان می تواند عمل کند. در جلسه ای که روسای بانک ها نیز حضور داشتند دکتر آخوندی گفت در جزیره کیش مجوز فعالیت بانک ها را سازمان منطقه آزاد کیش می ‌دهد و در صورتی که درست عمل نشود ما مجوزها را نخواهیم داد.

درجه بندی هتل های کیش

جامعه هتلداران کیش  یک بار در سال ۱۳۷۲ هتل ها را درجه بندی کرد ، البته در آن موقع به این تعداد هتل پنج ستاره و چهار ستاره نداشتیم . این درجه بندی بر اساس متونی که از فرانسه و انگلیس آمده بود انجام شد. آقای مهندس فتحی و آقای مهماندوست و دیگر دوستان فرمت درجه بندی را آماده و بر اساس آن هتل ها ستاره گرفتند . بعد از آن شرکتی که اجازه بدهید که اسمشان را نیاورم به توصیه افرادی و به صورت دستوری ، آمدند تا درجه بندی را انجام دهند. حدود ۱۰۰ میلیون تومان نیز با ما قرارداد بستند ولی در عمل ما متوجه شدیم که این درجه بندی ها واقعی نیستند و این وسط لابی هایی هم جهت افزایش و یا کاهش ستاره بعضی هتل ها انجام شده بود،  وقتی ما متوجه شدیم ، پروژه متوقف کردیم . حتی ۱۵ میلیون تومان باقی مانده حسابشان را نیز پرداخت نکردیم و و آنها نیز بدون پیگیری رفتند.
یک درجه بندی نیز دو سال پیش با مشارکت جامعه هتلداران انجام شد. دفترچه‌های راهنمای نحوه کسب ستاره برای هتل های یک تا پنج ستاره بین هتل ها توزیع شد که در آن ها توضیح داده شده بود برای کسب ستاره چه الزامات و نیازهایی وجود دارد و بر اساس آن از مدیران هتل ها خواستیم که خودشان اعلام کنند چه ستاره ای به آنها تعلق میگیرد . کارشناس های ما به اتفاق کارشناسان معاونت گردشگری بررسی کرده و اگر داشته های هتل با چیزی که اعلام شده بود مطابقت می‌کرد ستاره مورد نظر داده شد و اگر کمبودی وجود داشت مهلت ۲ ماهه جهت رفع آن داده می شد . این درجه بندی انجام شده است و تقریباً ۹۰ درصد از هتل ها طبق این روش درجه بندی شده اند.در حال حاضر هم بحث بر سر این است که یک شرکت حقوقی که کار استاندارد سازی انجام می دهد ، هتل‌ها را درجه بندی کند.

اجرای قانون مناطق آزاد ، خواسته فعالان اقتصادی کیش از رئیس جمهور است

یکی از دلایلی که سرمایه گذاران مشتاق بودند در جزیره کیش سرمایه گذاری کنند این بود که معافیت مالیاتی داشتند . زمانی ما در جزیره کیش تنها یک کارمند اداره مالیات داشتیم ولی الان یک ساختمان ۶-۷ طبقه با ۱۴۰ – ۱۵۰ کارمند در اختیار اداره مالیات است. در زمانی که مناطق آزاد مستقیماً زیر نظر رئیس جمهور بودند شرایط بسیار بهتر بود و تصمیمات به سرعت گرفته و اجرایی می شد ، ولی الان مناطق آزاد زیر نظر وزارت اقتصاد و دارایی رفتند و تصمیمات باید در هیئت دولت گرفته شود، به مجلس برود و زمان زیادی می برد. وقتی تصمیم بر این گرفته شد که مناطق آزاد تحت نظارت یک وزارتخانه بروند ، آیا بهتر نبود به جای آنکه ذهنیت سرمایه‌گذار دچار مشکل شود و به جای وزارت دارایی مناطق آزاد را در زیر نظر وزارت دیگری مانند فرهنگ و… می بردید؟ آخر چرا وزارت اقتصاد و دارایی ؟!!

ما کتابی داریم به نام قانون چگونگی ایجاد مناطق آزاد تجاری ، از آقای رئیس جمهور و دولتمردان می‌خواهیم که این قانون را اجرا کنند و هر روز یک بخشنامه یا دستورالعمل صادر نشود ، آقای مظفری و معاونینش قانون چگونگی مناطق آزاد تجاری را میدانند ، ولی اگر قرار باشد هر روز یک بخشنامه و دستورالعمل جدید صادر شود چه کاری از آنها در جزیره کیش ساخته خواهد بود. اطلاعات من کافی نیست و شاید سواد کافی ندارم ، یک نفر بیاید و بگوید درهر اداره ، رئیس ، دبیرخانه و متصدی آن را تعیین می کند و دبیرخانه زیر نظر رئیس است، ولی در مناطق آزاد رئیس زیر نظر دبیرخانه است.

سوالات تک کلمه ای

کیش دهه ۷۰ : امید

کیش دهه ۹۰ : ناامیدی

بهترین دوره مدیریت کیش : اعتقاد شخصی من این است که در دوره دکتر قاسمی سازندگی در جزیره کیش زیاد شد . در دوره آقای یزدان پناه به علت اینکه کیش کوچک بود مسائل و مشکلات به سرعت حل می شد . طی ۴۸ ساعت هر کاری که در سازمان داشتیم حل میشد ولی در زمان آقای دکتر قاسمی چون ساخت و سازها توسعه پیدا کرد ، بروکراسی هم بیشتر شد، ولی اگر حمله بر تملق نشود دوره آقای دکتر مظفری حسن تفاهم و تعامل با بخش خصوصی از تمام دوره ها بیشتر بوده است . بهترین عامل هم حضور فیزیکی هر سه نفر از اعضای هیئت مدیره در جزیره کیش است. زمانی برای صدور یک چک ، مدیرعامل در اینجا آن را امضا می کرد و سپس با هواپیما به تهران می فرستادند تا دیگر عضو هیئت مدیره نیز آن را امضا کند ،بعضاً صدور یک چک ۲۰ روز تا یک ماه زمان می‌برد ولی الان به سرعت انجام می شود . تعامل در این دوره از مدیریت بسیار بیشتر شده است ، اگر اگر اگر بگذارند که این دوره استمرار داشته باشد و نه اینکه ببینند آقای مظفری خوب کار می کنند و وی را عوض کنند . آخر در کشور ما رسم است به کسی که کار نمی کند ، کاری ندارند ولی کسانی که کار می کنند را زیر سوال می برند، مثلاً بازرسی کل کشور بیاید و بگوید که چرا این تغییر را انجام داده اید ، یک مدیر باید این اختیار داشته باشد که تغییرات مد نظر خود و هیئت مدیره را انجام دهد.

دکتر مونسان : مدیر خوبی بود

آقای انصاری لاری : اگر بودند کیش خیلی متحول می شد

آینده کیش : بدون هیچ برو برگرد، کیش محکوم به پیشرفت است

رعایت نکات بهداشتی جهت جلوگیری از شیوع کرونا

از کیشوندان و گردشگران درخواست می کنم تا با زدن ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی از شیوع بیشتر ویروس کرونا جلوگیری کنند . در تمامی هتل های کیش موارد پیشگیری و پروتکل های بهداشتی رعایت می شود، اما ما نمی‌توانیم به مسافر به صورت دستوری بگوییم که موارد پیشگیری را رعایت بکند و این نیاز به یک فرهنگ سازی دارد. ما می توانیم خواهش کنیم که در موقع ورود ، کفش های خود را ضد عفونی کند و همچنین نسبت به  استریل کردن لباس ها ، بدن و دست های مهمان اقدام نماییم. همچنین درخواست کنیم که در لابی و محوطه  از ماسک استفاده کنند .

سخن پایانی

سخن پایانی اینکه برای همه مسئولین برای همه مالکین مدیران هتلها به همه صنوف آرزوی سلامت و شادی و موفقیت دارم و همچنین برای شما و همکاران پرتلاشتان

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری تحلیلی اندیشه کیش | نگاه متفاوت و تحلیلی به اخبار کیش