شما اینجا هستید
اجتماعی » شهرک فاز شش صنعتی کیش ، نیازمند نگاه و پیگیری ویژه مسئولین

در حالی که مسئولان عالی رتبه کشور داد سخن مبنی بر حمایت از تولید می زنند ، سرمایه گذاران فازهای مختلف صنعتی کیش دچار مشکلات عدیده ای هستند که نمونه بارز آن را در فاز شش صنعتی مشاهده می کنیم.

میلیاردها تومان سرمایه بخش خصوصی و البته سازمان منطقه آزاد کیش به علل مختلف به صورت راکد و بلااستفاده بر زمین مانده است. عدم تامین و ایجاد به موقع زیرساخت های لازم برای بهره برداری واحدها، نظیر آسفالت، آب، روشنایی معابر، فیبر نوری و تلفن، خدمات شهری و …. اخذ جریمه و همچنین عدم انگیزه کافی برای تکمیل پروژه های صنعتی توسط سرمایه گذاران به علت بوروکراسی های اداری و مشکلات ایجاد شده در واگذاری قطعی و تبدیل قرارداد استیجاری به قطعی با مستمسک قراردادن شروطی خارج از متن قرارداد ، به گقته سرمایه گذاران از دیگر مشکلات تولید و جذب سرمایه بیشتر جهت راه اندازی خط تولید و سرمایه در گردش در این فاز صنعتی میباشد. به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه کیش ده ها نفر سرمایه گذار که سرمایه های خود را در بخش تولید به کار انداخته اند، سال هاست در پیچ و خم تصمیم گیری های مقطعی و سلیقه ایی اداری گیرکرده و دچار مشکلات عدیده ایی شده اند و با خود می گویند آیا بهتر نبود مانند بسیاری دیگر، سرمایه خود را در سفته بازی، فعالیت های غیر مولد و دلالی به کار می انداختیم و بی دردسر بر سرمایه خود تسلط داشته  و بر آن اضافه می کردیم تا اینگونه از سرمایه گذاری در بخش تولید پشیمان نشویم . یکی از مشکلات سرمایه گذاران ، عدم امکان اخذ تسهیلات بر روی طرح پروژه صنعتی به علت نداشتن سند مالکیت و استیجاری بودن قراردادها یکی از مشکلات عمده یهره برداران جهت تکمیل و راه اندازی طرح خود می باشد که با توجه به افزایش سرسام آور هزینه های ساخت و تامین تجهیزات نیازمند نگاه ویژه مسئولان می باشد.

لازم به یادآوری است که در همین ارتباط حجت الاسلام والمسلمین حسن زاده،  امام جمعه کیش در خطبه های نماز جمعه شهریور سال گذشته به تولید داخلی اشاره کرد و گفت: این موضوع نباید در حد شعار باشد. وی افزود : مسئولان باید گزارش دهند در این مدت برای رونق تولید چه کرده اند؟ امام جمعه کیش با اعلام اینکه تولید ، نبض اقتصاد کشور است بیان کرد: چرخ تولید اگر کُند شود حیات اقتصادی کشور به خطر می افتد. وی به این نکته هم اشاره کرد، تولید داخلی افت کرده و این موضوع باعث تاسف است.  البته تجمع ثروت در مسیر واسطه گری و دلالی آفتی است که این روزها دامان اقتصاد را گرفته است. امام جمعه کیش از سرکشی به شهرک های صنعتی هم سخن گفت و با این عبارت که گرد مرگ بر این شهرک ها پاشیده شده است عمق فاجعه را آشکار کرد. حجت الاسلام حسن زاده به این نکته هم اشاره کرد که سرمایه گذاران سوله ها را بسته اند یا اگر سوله ای باز است در خدمت تولید نیست. امام جمعه کیش به مسئولان تذکر داد که روند اداری و قوانین دست و پا گیر حوزه تولید را اصلاح کنند وقتی سرمایه گذاری برای راه اندازی واحد تولیدی باید ماه ها دنبال گرفتن امضاء باشد و آخر هم معلوم نیست کاری از پیش ببرد یا نه معلوم است که ترجیح می دهد در حوزه دلالی و واسطه گری سرمایه گذاری کند هم راحت تر است هم سود بیشتری دارد.

سال گذشته با حضور غلامحسین مظفری مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش و بازدید از فاز شش صنعتی و سخنان دلگرم کننده وی در مراسم افطاری در شهرک مذکور، بارقه ای از امید در دل سرمایه گذاران ایجاد گردید و آنها همچنان صبورانه منتظر رفع مشکلات موجود و رونق گرفتن بخش تولید در جزیره کیش هستند که متاسفانه بروکراسی و عدم درک دغدغه سرمایه گذاران بدلیل تغییر مکرر مدیران سازمان منطقه آزاد کیش اقدام عملی در این خصوص صورت نگرفته است.

در همین ارتباط حمید مسکین نواز مدیر تسهیل تولید و صنایع سازمان منطقه آزاد کیش در پاسخ به خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی اندیشه کیش پیرامون وضعیت فاز شش صنعتی و خواسته های سرمایه گذاران گفت :
دو موضوع در شهرک شش صنعتی وجود دارد ، موضوع اول افرادی هستند که پروژه خود را ساخته  و تمام کرده اند و مورد دوم افرادی هستند که هیچ کاری برای تکمیل پروژه خود انجام نداده اند.طبیعتا به دسته دوم هیچگونه فرصت و مهلتی نمی توانیم بدهیم. ولی برای دسته اول ، در تلاش هستیم و نگاه من این است که مصوبه ای در شورای معاونین و سپس هیئت مدیره سازمان منطقه آزاد مطرح شود تا در صورت تصویب به سرمایه گذارانی که طرح و پروژه خود را تکمیل کرده اند مالکیت دائم و سند قطعی داده شود. وی یکی از مشکلات حوزه مدیریت خود را وجود افرادی دانست که در صنعت ورود کرده ولی فعالیتی ندارند. مسکین نواز افزود از ۷۵۰ واحد صنعتی در کیش فقط ۳۴۰ واحد فعال هستند. وی تاکید کرد برای حمایت از صنعتگران واقعی باید جلوی واگذاری غیر مجاز واحدهای صنعتی استیجاری را گرفت.

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری تحلیلی اندیشه کیش | نگاه متفاوت و تحلیلی به اخبار کیش