شما اینجا هستید
اجتماعی » مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ، فرصت طلایی و ظرفیت ویژه ای برای استان هرمزگان هستند

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه کیش ، فریدون همتی استاندار استان هرمزگان در مراسم بهره برداری از ۱۱ طرح عمرانی و سرمایه گذاری در جزیره کیش توسط رئیس جمهور و از طریق ویدئو کنفرانس ، با اعلام این موضوع گفت :

استان هرمزگان ، متفاوت از  سایر استان های کشور است. در استان دو منطقه آزاد کیش و قشم و ۵ منطقه ویژه اقتصادی داریم ، همچنین منطقه آزاد جاسک نیز در مجلس مصوب شده است و هم اکنون در حال بررسی در مجمع می باشد .

منطقه ویژه پارسیان که یک عسلویه دیگر خواهد شد. آنجا برای ۱۴ میلیون تن محصولات پتروشیمی طراحی شده است. چهار میلیون تن فولاد و پودر آلومینیوم و نیروگاه ۵۰ مگاواتی ، آب شیرین کن ۷۵۰ هزار متر مکعبی و۴  پتروشیمی مجوزهای لازم را برای کار در پارسیان گرفته اند.  منطقه ویژه کشتی سازی بندرعباس یکی دیگر از مناطق ویژه بوده که مجموعه بسیار بزرگی است. اطلاعات این مجموعه در حال آماده سازی و ارائه به رئیس‌جمهور است تا سهام آن در بورس عرضه شود و طبق اطلاعات موجود حدود ۶۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری دولت در این واحد کشتی سازی بندرعباس است. منطقه ویژه صنایع غرب بندرعباس یا صنایع فلزی که کارخانه های فولاد و پالایشگاه ها در آن شکل گرفته اند ، منطقه ویژه شهید رجایی که بندر بزرگ ایران است و ۶۰ درصد صادرات و واردات کشور از طریق این بندر انجام میگیرد. منطقه آزاد و ویژه قشم ، چون ۳۰۰ کیلومتر از قشم منطقه آزاد و ۱۲۰۰ کیلومتر منطقه ویژه اقتصادی است از جمله مناطق آزاد و ویژه اقتصادی استان هرمزگان می باشند.

استاندار هرمزگان افزود : این نشان دهنده ظرفیت استان هرمزگان است. در سواحل مکران ، پایانه نفت در حال شکل گیری است و تا پایان سال امکان صادرات یک میلیون بشکه نفت در روز فراهم خواهد شد که پس از رفع موانع صادرات ، ظرفیت بسیار بزرگی خواهد بود. دو پالایشگاه جدید تیز در جاسک مجوز گرفته اند که در حال انجام کارهای اولیه می باشند. نیروگاه برق ۴۰۰ مگاواتی در سیریک و دیگر پروژه ها نشان دهنده این است که ظرفیت های استان هرمزگان ، در جزایر ، مناطق شرقی ، غربی و مرکزی ظرفیت های ملی و فراتر از یک استان است و در سراسر استان جنب و جوش ، سرمایه گذاری ، تلاش و تجارت برقرار است که نمونه آن را در کیش شاهد هستیم.

همتی درباره تعامل و نقش دو منطقه آزاد کیش و قشم گفت :

اولویت ما پشتیبانی و حمایت از دو منطقه آزاد کیش و قشم است و در کنار مدیران این دو منطقه هستیم. خوشبختانه تعامل و هماهنگی بسیار خوبی بین استان و مناطق آزاد و مناطق ویژه ، کاملاً متفاوت با دیگر نقاط کشور برقرار است و این باعث ایجاد هم افزایی برای پشتیبانی از بخش خصوصی و تامین به موقع زیرساخت ها شده است.

وی افزود : حضور دکتر مظفری غنیمتی برای منطقه است. آشنایی و همکاری ما به مجلس هفتم بر می گردد. جزیره کیش نیاز به مدیری دارد که ارتباطات در سطح ملی ، تجربه خوب و روحیه تعاملی جهت برقراری ارتباط با سرمایه‌گذاران و علاقمند کردن آنها به سرمایه گذاری در منطقه داشته باشد که شخصیت ایشان همه این نیازها را پوشش می دهد. بر اساس گزارش هایی که ما داریم و تحولاتی که در کیش شاهد آن هستیم مدیریت ایشان کاملاً تاثیر گذار و نتیجه بخش بوده است

استاندار هرمزگان درباره نقش استان هرمزگان در دوران تحریم و شیوع ویروس کرونا گفت :

در  شرایط کرونا و تحریم مناطق آزاد و ویژه بزرگترین پشتیبان کشور بودند و با سازماندهی خوب و هوشمندانه ، حضور فعال و آگاهانه مدیران بخش های مختلف در کنار هم ، استان هرمزگان توانسته است وظیفه ملی و نقش خود را در اقتصاد و تولید ملی و اشتغال کلاان کشور به خوبی ایفا کند. به این می اندیشیم که تمام جزایر ما مانند کیش و قشم در خدمت مردم و تولید قرار بگیرند. هرمزگان نقش بسیار پررنگی در اقتصاد کشور دارد و با رفع تحریم ها و موانع موجود شاهد سرمایه گذاری موثر سرمایه گذاران خارجی در هرمزگان خواهیم بود. با توجه موقعیت استان ، دسترسی به آبهای آزاد ، جزایر  و منابع نفت و گاز ، هرمزگان استان استراتژیک و مهمی است و ما دست تمامی سرمایه‌گذاران را در جای جای آن ، مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و در سرزمین اصلی به گرمی می فشاریم به آنها اعلام می‌کنیم با تمام ظرفیت در کنار شما و در خدمت شما خواهیم بود.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری تحلیلی اندیشه کیش | نگاه متفاوت و تحلیلی به اخبار کیش