شما اینجا هستید
اخبارکیش » کیش بضاعت بسیار خوبی از نظر هنرمندان و علاقه مندان به هنر دارد

مراسم اختتامیه اولین کارگاه موسیقی پژوهی کیش در قالب سلسله برنامه پنجشنبه های هنرکیش با عنوان کارگاه آواز جمعی کرال (آکاپلا) باحضور دکتر مسعود نکویی مدرس موسیقی ، علاقمندان کیشوند و دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی تهران پردیس بین الملل کیش برگزار شد. به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه کیش این مراسم جهت آمادگی اجرای مشترک کرال کیش و گروه بین المللی مهر وطن ، پنجشنبه ۲۷ شهریور در حضور معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش و در محل سالن خوارزمی مرکز همایشهای بین المللی کیش با اجرای چند اثر در برگزار شد . حمید هادی ، مدیریت اجرایی کارگاههای موسیقی کیش را بر عهده دارد.

 

مسعود نکویی ، آهنگساز ، رهبر ارکستر و کر ، نویسنده و پژوهشگر فرهنگ شفاهی درباره اهداف و نحوه برگزاری این کارگاه دو روزه به خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی اندیشه کیش گفت : کارگاهی که برگزار شد به نام کارگاه آواز کلاسیک کرال آکاپلا پلی فونیک بود به معنای آواز گروهی چندصدایی با محتوای ملی و میهنی ، آداب و رسوم ایرانی خصوصا جنوب ، هرمزگان و جزیره کیش. در بخشی از این کارگاه به تدریس مبانی آواز و اصول جهانی آن پرداخته شد و بخش عمده کارگاه نیز به آموزش آواز چند صدایی اختصاص پیدا کرد. نت و پارتیتورها قبلا در اختیار هنرجویان قرار گرفته بود و تمرین کرده بودند ، در این دو روز ما کارها را خواندیم و حرکت گذاری نیز کردیم . وی همچنین از حضور دانشجویان خارجی  علوم پزشکی تهران پردیس بین الملل کیش از کشورهای هندوستان ، پاکستان و افغانستان در اجرای کارها خبر داد و تعداد شرکت کنندگان در کارگاه را حدود ۵۰ نفر اعلام کرد که در یک سالن بزرگ و با رعایت پروتکل های بهداشتی به تمرین و اجرا پرداختند.

نکویی همچنین از برنامه ریزی برای اجراهای مشترک گروه بین المللی مهر وطن و کیش مهر به مناسبت های مختلف از جمله ۲۰ آبان روز کیش خبر داد.

این استاد آواز و موسیقی گفت : اهداف و برنامه های بزرگ و بلند مدتی را برنامه ریزی کرده ایم . تمرین ها و ادامه آموزش را به صورت مجازی خواهیم داشت و برای اجراهای بزرگ و مختلف در کیش ، تهران و همچنین اجراهای بین المللی آماده خواهیم شد.

آماده سازی آثاری برای کیش با صدای کیشوندان و به صورت کرال از دیگر برنامه هایی است که مسعود نکویی ، ، رهبر ارکستر و کر به آن اشاره کرد.

وی درباره ظرفیت های فرهنگی و هنری کیش گفت : بر خلاف تصور من و بسیاری از کسانی که به کیش سفر می کنند و کیش را تنها به عنوان یک منطقه زیبا و گردشگری می شناسند ، کیش بضاعت بسیار خوبی از نظر هنرمندان و علاقه مندان به هنر دارد و این نکته بسیار جالبی برای من بود. .به عنوان مثال حتی اگر موسیقی هم کار نکرده باشند ، چون به هنرهای مختلف تسلط یا علاقه دارند ، به سرعت آموزش ها را فرا می گیرند ، در این دو روز من قدرت یادگیری بسیار خوبی را در هنرجویان کیش دیدم و شاید بتوان گفت که کار یکسال را در دو روز انجام دادیم و یک کارگاه دو روزه به اجرای دو اثر کرال ختم شد.

مسعود نکویی با توجه به ظرفیت های کیش ، پیشنهاد راه اندازی خانه هنر و موزه موسیقی برای اجرای ثابت آوازهای گروهی با لهجه و گویش های متنوع ، احیا آداب ، رسوم و فرهنگ های مختلف و آواهای کار و زندگی را داد .

این نویسنده و پژوهشگر فرهنگ شفاهی ، موسقی کیش را رنگین کمانی از  سازها و نوازندگان نقاط مختلف کشور دانست و گفت : جزیره کیش جمعی فرهیخته از بهترین های فرهنگ ایران را در خود جای داده است که انسان هایی دغدغه مند بوده و دوست دارند به کشور و جزیره کیش خدمت کنند.

وی افزود : خانواده های کیش با توجه به شرایط خاص جزیره  نیاز به تزریق شادی دارند و این امر از طریق آموزش سازهای مختلف ، آواز و موسیقی در فرهنگسراها امکان پذیر است.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری تحلیلی اندیشه کیش | نگاه متفاوت و تحلیلی به اخبار کیش