شما اینجا هستید
اخبارکیش » نمایش آثار ندا آیتی از کیش و هفت هنرمند ایرانی دیگر در شهر دوسلدولف آلمان و نمایشگاه «کرنش به حافظ»

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه کیش به نقل از واحد ارتباطات و رسانه اداره کل هنرهای تجسمی، نمایشگاه آثار گونتر اوکر با موضوع حافظ شاعر نامی ایران زمین، این بار در موزه گوته شهر دوسلدولف برپا شده است.

اوکر در این نمایشگاه با عنوان «کرنش به حافظ» آثاری را در کنار هشت هنرمند ایرانی در معرض دید عموم قرار داده است. این نمایشگاه از روز هشتم سپتامبر مصادف با ۱۸ شهریور ماه ۱۳۹۹ حدود سه ماه در موزه گوته شهر دوسلدولف آلمان در حال برگزاری است.

اوکر پیش از این، مجموعه‌ای از آثار خود را با همین نام از خاطرات نخستین سفرش به ایران از سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۰ در هشت شهر ایران (شیراز، تهران، اصفهان، کرمان، مشهد، رشت، بوشهر و کیش) به تماشا گذاشته است.

این هنرمند جهانی پس از نمایش آثارش در ایران تصمیم گرفت هنرمندانی از این سرزمین را در این پروژه همراه خود کند و نمایشگاه را دور اروپا به نمایش بگذارد. با توجه به اپیدمی ویروس کرونا و قرنطینه و فاصله گذاری اجتماعی این گروه آثار خود را در موزه گوته شهر دوسلدولف آلمان با تماشاگر مجازی برگزار کردند و این نمایشگاه حدود سه ماه در این موزه برپا خواهد بود.

مرتضی ترسلی از شیراز، محمدرضا یزدی از تهران، علی محبوبی صوفیانی از اصفهان، شهریار رضایی از کرمان، بابک منتظری از مشهد، عارفه آراد از رشت، فرزاد دشتی زاده از بوشهر و ندا آیتی از کیش با آثار حجم و اینستالیشن در نمایشگاه «کرنش به حافظ» در کنار گونتر اوکر هستند.

عرفان شرقی، عشق و شناخت دقیق حافظ از انسان باعث شد اوکر در آثارش از شعرهای این شاعر پر آوازه ایران زمین الهام بگیرد و هنرمندان ایرانی نیز که با این اشعار بزرگ شده و به نوعی بیت بیت حافظ در خون و جانشان تنیده شده است آثار حجمی و اینستالیشن هایی را با همین مضمون در کنار اوکر به نمایش گذاشتند.

گونتر اوکر خوانش ویژه خود از حافظ را با رنگ‌های درخشان و سرخوشانه و با حرکات آزاد دست در آثارش به نمایش گذاشته است. او در جایی بدون زمان و مکان ایستاده و در فضایی خلسه آور جهان هستی را نگاه می‌کند که این از معنویت اشعار سرچشمه می‌گیرد.

هنرمندان ایرانی نیز حجم و اینستالیشن های خود را با برداشت‌های درونی و شخصی شأن از اشعار و عرفان حافظ خلق کرده و به نوعی هر کدام نمایی از دریافت‌های و تأثیرات درونی اشعار بر وجودشان را به نمایش گذاشته‌اند. آنها با بهره گیری از متریال های متفاوت هر کدام وجوه مختلفی از درگیری روحی با اشعار را برگزیدند یکی از چوب استفاده کرده دیگری از برنز و یکی از سفال و پاپیه ماشه برای آفرینش بهره گرفته است.

قرار است این نمایشگاه همراه هنرمندان ایرانی به تور دور اروپا برود تا تمام علاقه مندان بتوانند از تماشای این آثار با موضوع حافظ لذت ببرند و علاوه بر ادبیات ایران زمین با آثار هنری هنرمندان معاصر ایران نیز از نزدیک آشنا شوند.

نمایشگاه «کرنش به حافظ» هجدهم شهریور ماه ۱۳۹۹ (۸ سپتامبر ۲۰۲۰) در موزه گوته شهر دوسلدولف به نمایش در آمده و تا ۲۵ آبان ماه (۱۵ نوامبر ۲۰۲۰) در این موزه دایر است./مهر

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری تحلیلی اندیشه کیش | نگاه متفاوت و تحلیلی به اخبار کیش