شما اینجا هستید
اجتماعی » پایان یک سمپوزیوم متفاوت در کیش

سمپوزیوم مجسمه سازی هفت سنگ کیش، با حضور سعید پورعلی معاون فرهنگی و اجتماعی، خسرو نشان معاون گردشگری ، ابولفضل طیبی مدیرعامل شرکت عمران،آب و خدمات منطقه آزاد کیش ، برخی از مدیران سازمان ، ارگان ها و ادارات جزیره کیش ، هنرمندان و ساکنین کیش با تقدیر و قدردانی از هنرمندان این سمپوزیوم که آثار هنری را دراین منطقه به یادگار گذاشتند به کار خود پایان داد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه کیش ، در آئین اختتامیه سمپوزیوم هفت سنگ کیش که شامگاه شنبه ۱۹ مهر در این منطقه برگزار شد؛ سعید پورعلی معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش، بر لزوم اهمیت شهروند سازی که موجب ارتقای کیفیت عملکرد ساخت شهر مدرن و افزایش موثر فعالیت های این منطقه می شود اشاره داشت و گفت: با مراجعه به تاریخ دوره رنسانس و دوره روشنگری و انقلاب صنعتی؛ بهره مندی از نرم افزار و سخت افزار؛ موجب تغییر و تحولاتی در جهان اجتماعی شد که امروز می توانیم از شهروند هوشمند به عنوان نرم افزاری ماندگار و اصیل یاد کنیم و “عقلانیت، انسان مداری، شهر نشینی” سطوحی است که باید در دنیای مدرن از دوره رنسانس به بعد شناسایی شود.

وی در ادامه با بیان این که بدون هنر نمی توانیم نرم افزار دنیای مدرن را تقویت کنیم تصریح کرد: هنر آن گوهری است که نرم افزار تغییر و تحول را ماندگار و جاودان می سازد. در واقع  هنر تدبیری است که در زمان تغییر باید نقش خود را برجسته کند و یکی از سطوح آن شهرنشینی است.

وی با اشاره به این که ظرفیت های سنت؛ ظرفیت هایی است که همچنان برای سازگاری با دستاوردهای دنیای جدید می تواند تکیه گاه هنر باشد اظهار داشت: گفتمان مدرن و سنت می تواند در داد و ستد با هم دیگر، شهری با روح مدرن و شهروندی برای شهر مدرن بسازند.

وی خاطر نشان کرد: نباید تفسیرهایی که از دنیای سنت و از دنیای مدرن ارائه می شود، رویکرد تزاحمی داشته باشد.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش گفت: نمی توانیم سنت را کنار بگذاریم و تصور کنیم تغییر می تواند پایدار و ریشه دار شود؛ همچنین جامعه ایرانی تمدن ساز بوده و با تفکر بر آمده از سنت توانسته دستاوردهای بزرگی را به بشریت ارائه کند.

سعید پورعلی در خصوص دستاوردهای دنیای سنتی و مدرن افزود:  یکی از مهمترین دستاوردهای جدید باید دریافت تجربه بشری دنیای مدرن باشد و در داد و ستد میان آنها “فاصله، تزاحمی، تضاد” بین دستاوردهای سنت و مدرن ایجاد نکند این رمزی است که شهر و شهروند را می تواند بدون تنش و درگیری با هم همراه کند.

پورعلی اظهار داشت: جزیره کیش یکی از نمادهای این سازگاری و همسویی است و پیام حرکت های این چنینی و آثاری که در معرض دید قرار داده می شود خود را در تاریخ رها می کند. در حقیقت پیام هایی را که در بسیاری از آثارهایی که نوید تغییر را بیان می کرد در کیش سیمای آن قابل مشاهده است.

خسرو نشان معاون گردشگری سازمان منطقه آزاد کیش در مراسم اختتامیه سمپوزیوم هفت سنگ کیش ضمن تبریک به هنرمندانی که در این سمپوزیوم حضور پیدا کردند و با ایده ها، خلاقیت ها و توانایی هایی خود آثار هنری خود را در این منطقه به یادگار گذاشتند، اظهار داشت: این آثار هنری که توسط هنرمندان مطرح کشور به طور شبانه روزی و در گرمای طاقت فرسای جزیره کیش به یادگار باقی خواهد ماند از جنسی استفاده شده که کمتر دچار زوال می شود و چقدر خوب که انسان این حس را داشته باشد و برای خلق آثار هنری خود تلاش کند.

خسرو نشان افزود: حس خوبی است که انسان بخشی از ذهن، اندیشه، طراحی و خلاقیت خود را در جایی به یادگار بگذارد که گویی حضور او در آن مکان استقرار پیدا می کند.

وی با بیان این که هنرمندان سمپوزیوم هفت سنگ کیش روزهای طاقت فرسایی را زیر گرمای جنوب کشور سپری کردند که در اطراف آنان پر از غبار سنگ بود و ناگزیر به تحمل گرما بودند افزود: این هنرمندان با انرژی وصف نا شدنی توانایی خود را در این منطقه به یادگار باقی گذاشتند که همواره کیشوندان و گردشگران می توانند زمانی که از کنار آنها عبور می کنند ضمن دریافت انرژی مثبت از خلق آثار هنری هنرمندان، خاطرات به یاد ماندنی خود را در سفر به جزیره کیش به ثبت برسانند.

معاون گردشگری سازمان منطقه آزاد کیش بر لزوم اهمیت ادامه این فعالیت ها و استمرار برگزاری برنامه های هنری در این منطقه اشاره داشت و گفت این سمپوزیوم در دوره های گذشته برگزار می شد و در آینده نیز تداوم خواهد داشت و کسانی که در این حوزه تلاش کردند مرهون هنرمندانی هستند که آثار هنری خود را در جزیره کیش خلق کردند و امیدواریم همیشه این هنرمندان در فعالیت های خود سربلند، پاینده و کامیاب باشند.

شایان ذکر است: هنرمندان پرتلاش جزیره کیش با بهره گیری از امکانات و مصالحی که سال ها بدون استفاده رها شده بودند، توانستند آنها را وارد چرخه کار کنند و از این فرصت ها برای توسعه منظر شهری بهره لازم را ببرند.

ابوالفضل طیبی مدیرعامل شرکت عمران، آب و خدمات منطقه آزاد کیش نیز در این مراسم ضمن تسلیت به مناسب درگذشت خسرو آواز ایران استاد محمدرضا شجریان افزود: شهرها زنده اند، نفس می کشند و حیات دارند و با خلق آثار هنری می توانیم زیبایی های بصری شهر ها را افزایش دهیم.

وی با بیان این که هنرمندان زیادی تیشه بر سنگ ها زدند و این آثار زیبا را خلق کردند اظهار داشت: از تمام ارکان سازمان از جمله مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش، همکاران پر تلاش این شرکت و با حمایت های سازمان توانستیم این فعالیت ها را در سمپوزیوم هفت سنگ کیش به نتیجه برسانیم.

وی در ادامه ضمن قدردانی از هنرمندان بانوان ایران زمین که در کنار مردان هنرمند کشور در سمپوزیوم هفت سنگ کیش با تلاش خود نقش بسزایی در خلق آثار هنری در این منطقه ایفا کردند گفت: هنرمندان در این گرمای طاقت فرسای جزیره کیش با همت و تلاش خود آثار هنری خوبی را در معرض دید علاقمندان به این هنر گذاشتند.

برگزاری چنین سمپوزیوم هایی در جزیره کیش ضمن توجه به هنر و هنرمندان این عرصه باعث ایجاد تحرک و نشاط و به یادگار ماندن این آثار ارزشمند می شود و شاهده تغییر و تحولاتی اساسی در حوزه فضای شهری در این منطقه خواهد شد.

سمپوزیوم مجسمه‌سازی «هفت سنگ» از ۲۵ شهریور تا ۱۹ مهرماه در جزیره کیش برگزار شد در این رویداد، ۷ نفر از مجسمه سازان مطرح از سراسر کشور شرکت داشته و طی حدود ۲۵ روز ۷ اثر زیبا از جنس سنگ را آفریدند.

شهریار رضایی، مرتضی شعبانی، مهدی سلحشور، حمید محمد حسین، مرتضی محسنی، حسین کهفی و علی امینی فر، ۷ هنرمند مجسمه‌سازی بودند که در ساحل نیلوفر کیش و در کنار آب های نیلگون خلیج فارس ۷ اثر زیبا خلق کردند.

این دومین رویداد مجسمه سازی پس از رویداد مجسمه و طبیعت است که از سال گذشته در کیش توسط شرکت عمران، آب و خدمات کیش برگزار می‌شود.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری تحلیلی اندیشه کیش | نگاه متفاوت و تحلیلی به اخبار کیش