شما اینجا هستید
اجتماعی » از نظر کیفیت آموزشی ، کیش در استان هرمزگان رتبه اول را دارد

موسی دادی زاده ، مدیرکل آموزش و پرورش هرمزگان که جهت شرکت در مراسم آغاز عملیات اجرایی ساخت دو واحد مدرسه  ۹ و ۱۸ کلاسه و همچنین شرکت در شورای آموزش و پرورش به کیش سفر کرده بود در گفتگو با پایگاه خبری تحلیلی اندیشه کیش گفت :

امروز شاهد انجام یک کار خیلی خوب و بی نظیر در تاریخ جزیره کیش بودیم و کلنگ ساخت یک واحد آموزشی ۹ کلاسه با محوریت دفتر امام جمعه به عنوان یک کار خیر به زمین زده شد.

وی افزود در جلسات گذشته ای که با مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش داشتیم و مسائل و مشکلات مربوط به فضاهای آموزشی را مورد بررسی قرار دادیم متوجه شدیم قانونی در منطقه آزاد وجود دارد که مطابق آن ، منطقه آزاد امکان واگذاری زمین به سازمان ها را ندارد ، از طرفی قانون محاسبات عمومی اجازه اینکه ما از اعتبارات دولتی ، پروژه ای را در زمینی بنا کنیم که مالکیت آن برای آموزش و پرورش نباشد ، نمی دهد. در نشست قبلی اعلام شد که این مشکل در هیئت مدیره سازمان منطقه آزاد کیش مطرح و حل خواهد شد . خوشبختانه سال گذشته در هیئت مدیره سازمان منطقه آزاد کیش مصوبه ای به تصویب رسید که طبق آن زمین های دارای کاربری آموزشی امکان بهره برداری و یا واگذاری توسط آموزش و پرورش را پیدا کردند. در مهرماه که بازگشایی مدارس را داشتیم و نماینده من برای شرکت در مراسم به کیش آمده بود ، در دیدار با رئیس آموزش و پرورش کیش ، امام جمعه و مسئولین محلی این نوید را داد که مشکل حل شده است و به این ترتیب می توانیم یک مدرسه خیریه را در کیش بنا کنیم. مکاتبات مختلف با خیّر انجام شد و در نهایت بر سر نقشه ای بین سازمتن نوسازی مدارس و خیّر فوق توافق انجام گرفت و امروز کلنگ احداث این مدرسه به زمین خورد و عملیات اجرایی ساخت این مدرسه خیریه آغاز شد.

مدیرکل آموزش و پرورش هرمزگان اضافه کرد : علاوه بر این در نشست های قبلی بنا بر این شد که خود منطقه آزاد ساخت سه مدرسه را به میزان ۵۰ درصد داشته باشد و ۵۰ درصد مابقی را ما تکمیل نماییم و در اختیار آموزش و پرورش قرار گیرد که امروز هم پیرامون این موضوع در جلسه شورای آموزش و پرورش با یکدیگر به گفتگو پرداختیم و به راهکارهایی برای برون رفت از وضعیت فعلی فضاهای آموزشی در کیش  رسیدیم . امیدواریم در جلسات و نشست های بعدی این طرح ها پخته تر شده و بتوانیم نرخ سرانه فضای آموزشی دانش آموزان کیش را بالاتر ببریم و از فضاهای استاندارد و متناسبی که مدنظر وزارت آموزش و پرورش است در جزیره کیش برخوردار شویم.

دادی زاده درباره روش ورود سازمان نوسازی به کیش گفت : ما به دو روش می توانیم برای ساخت مدارس جدید اقدام کنیم. یک روش ، اعتبارات استانی است که با آن مدرسه سازی می کنیم. در اعتبارات استانی سهم هر شهرستان مشخص است . جزیره کیش از نظر تقسیمات کشوری ، زیر مجموعه شهرستان بندرلنگه است و اگر در کمیته برنامه ریزی شهرستان بندرلنگه اعتباری برای مدرسه سازی در کیش اختصاص پیدا کند ما می توانیم یک مدرسه صد در صد دولتی را در اینجا بسازیم .اما این مستلزم این است که در کمیته برنامه ریزی ، پیگیری های لازم انجام شود. شیوه دوم از طریق اعتبارات ملی است که به وزارت آموزش و پرورش اختصاص پیدا می کند و در بحث پروژه های مشارکتی است . در پروژه های مشارکتی وقتی خیّر یا هر سازمان و نهادی ۵۰ درصد ساخت یک مدرسه را تقبل کند ، ۵۰ درصد مابقی را به شرط اینکه زمین به اداره آموزش و پرورش واگذار شود و اداره آن مدرسه در ید و اختیار آموزش و پرورش باشد می توان پرداخت و هزینه کرد. امروز در جلسه شورای آموزش و پرورش ، روش دوم که ۵۰ درصد مدارس با مشارکت نوسازی مدارس و ۵۰ درصد هم با مشارکت مجمع خیّرین مدرسه ساز یا هر خیر بزرگواری که به مجمع کمک بکند مطرح گردید.

وی درباره وضعیت آموزشی جزیره کیش گفت : با توجه میزان پراکندگی کم در کیش می توانیم در این جزیره از کیفیت آموزشی بهتری نسبت به سایر مناطق برخوردار باشیم . از نظر کیفیت آموزشی ، کیش در استان هرمزگان رتبه اول را دارد. از نظر میانگین نمرات کتبی امتحان نهایی ، کیش وضعیت مناسبی دارد. کیش در میان حدود ۷۵۰ منطقه آموزشی کشور رتبه دو رقمی دارد که رتبه مورد قبولی برای  ما است ، اما با توجه به ظرفیت هایی که در جزیره کیش وجود دارد و اگر ما بتوانیم این ظرفیت ها را از قوه به فعل تبدیل کنیم انتظار ما این است که رتبه و جایگاه کیش بهتر از آن چیزی باشد که هست. انتظار ما این است که با برنامه ریزی هایی که آقای دکتر حیدری راد در راستای برنامه های اداره کل آموزش و پرورش انجام داده ، سال به سال وضعیت کیش چند پله بهتر شود تا جایی که جایگاه کیش را به یک رتبه تک رقمی تبدیل بکنیم . انشالله با برنامه ریزی هایی که انجام شده و انجام خواهد شد تا سال ۱۴۱۶ رتبه کیش در میان مناطق آموزشی تک رقمی خواهد شد.

مدیرکل آموزش و پرورش هرمزگان درباره وضعیت آموزشی مدارس استان هرمزگان در شرایط کرونا گفت : در حال حاضر حدود ۳۶ درصد کلاس های درس در هرمزگان علی الخصوص در مناطق شرق استان به صورت حضوری برگزار می شود. با وجود اینکه حضور در کلاس ها کاملا اختیاری است و اجباری برای حضور در کلاس ها وجود ندارد ولی روز به روز بر تعداد دانش آموزانی که حضورا به مدارس مراجعه می کنند اضافه می شود. بنا بر اعلام دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان ، آمار دانش آموزانی که دچار بیماری کرونا می شوند و یا معلمانی که به این بیماری مبتلا شده اند نسبت به زمان تعطیلی مدارس ، افزایش محسوسی نداشته است. یعنی پروتکل های بهداشتی داخل مدارس رعایت شده است و این عامل باعث شده تغیر چشمگیری در تعداد مبتلایان به بیماری کرونا پدید نیاید و وقتی خانواده ها از این موضوع مطلع می شوند باعث می شود که برای فرستادن فرزندان خود به مدرسه رغبت پیدا کنند. با این وجود تا اطلاع ثانوی اجباری برای حضور دانش آموزان در مدارس وجود ندارد. اما این به معنی تعطیلی مدارس ما نیست.و مدارس باز است ، عوامل اجرایی و معلمین در مدرسه حضور دارند و در حال خدمات رسانی هستند. آموزش های ما علاوه بر آموزش حضوری ، آموزش مجازی هم هست و دانش آموزان از طریق سامانه شاد آموزش می بینند. اگر دانش آموزی نیاز به رفع اشکال داشته باشد می تواند به مدرسه مراجعه کند و رفع اشکال بکند . علاوه بر این روزانه ۲۰ ال ۲۲ ساعت در شبکه های مختلف سیما آموزش تلویزیونی را داریم و علاوه بر آموزش تلویزیونی ، نوع چهارم آموزش ، ارسال درسنامه برای دانش آموزانی است که نه به فضای مجازی دسترسی دارند و نه به تلویزیون و در کلاس درس هم حضور پیدا نکرده اند.

دادی زاده همچنین از مردم جزیره کیش دعوت کرد تا با نگاه خیرخواهانه خود در طرح بسته تحولی آموزش و پرورش و سازمان نوسازی برای ساخت مدارس شرکت کنند. به گفته مدیرکل آموزش و پرورش هرمزگان طرح تحولی با نام آجر به آجر یا کمپین مردمی ساخت و نوسازی مدرسه های ایران با این هدف ایجاد شده است که هر ایرانی با پرداخت یک رقم ناچیز از حداقل ۱۰۰۰ تومان بتواند در ساخت یک مدرسه مشارکت داشته باشد. وی از مردم کیش درخواست کرد تا در این طرح مشارکت حداکثری داشته باشند . سایت ajorbajor.ir  با هدف جلب مشارکت‌های مردمی برای انجام مدرسه‌سازی فعالیت خود را آغاز کرده است؛ همچنین کد دستوری #۲۴* برای کمک به مدرسه‌سازی فعال شده است.

سیدفخرالدین هاشمی مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس هرمزگان نیز به خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی اندیشه کیش گفت : در جلسه شورای آموزش و پرورش کیش چند برنامه برای ساخت و نوسازی مدارس در کیش مطرح شد تا زمینه حضور و فعالیت سازمان نوسازی مدارس در کیش فراهم شود و مقرر شد آقای دکتر وکیلی سرپرست معاونت فرهنگی، گردشگری و صنایع خلاق دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور جلسه ای را در تهران بین دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش هماهنگ کنند تا تصمیم گیری نهایی در این مورد و نحوه همکاری و ورود سازمان نوسازی به جزیره در آن جلسه جمع بندی شده و هر چه سریعتر فعالیت ها آغاز شود. نکته قابل ذکر این است که ما نسبت به فضاهای آموزشی کیش و کیفیت آموزش دانش آموزان احساس مسئولیت و تکلیف می کنیم و می خواهیم با ساز و کارهای موجود و با توجه به محدودیت ها به گونه ای شرایط آماده شود تا به ایفای نقش خود در این زمینه بپردازیم. وی افزود مدارسی که توسط نوسازی مدارس در سراسر کشور ساخته شده است از استانداردهای بالایی برخوردار هستند . اگر بخواهیم در این زمینه یک ارزیابی داشته باشیم که شاخص ها به چه شکلی است ، می بینیم که در موقع بروز حوادث مختلف در کشور ، ساختمان مدارس به عنوان پشتیبان مورد بهره برداری و استفاده قرار می گیرد.

حیدری راد ، سرپرست اداره آموزش و پرورش کیش نیز در پاسخ به سوال خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی اندیشه کیش پیرامون تصمیمات گرفته شده در شورای آموزش و پرورش کیش درباره معیشت و مسکن معلمان گفت : از روزی که شروع به کار کردیم یکی از مباحثی که با توجه به شرایط خاص زندگی در کیش همیشه مطرح کرده ایم تامین معیشت و نیازهای رفاهی همکاران بوده است. قطعا اگر مسائل رفاهی فرهنگیان تامین شده و همچنین تراکم دانش آموزان در کلاس ها کمتر شود، تاثیر به سزایی در کیفیت آموزش خواهد داشت . وی افزود : ما به دنبال راهکارهای حقوقی و قانونی هستیم که با استفاده از ظرفیت های منطقه به این امر کمک کنیم. در آخرین جلسه شورای آموزش و پرورش مصوباتی در این زمینه نداشتیم ولی در حواشی جلسه و جلساتی که آفای دادی زاده با آقای دکتر مظفری مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش داشتند قرار بر این شد تا کارگروه هایی تشکیل و پیگیر این موضوع باشند . یکی از پیشنهادات حل مشکل مسکن با استفاده از ظرفیت های تعاونی مسکن برای همکارانی که حداقل ۱۰ سال تعهد خدمت در جزیره را داشته باشند است که باید مستند سازی شده و برای آن آیین نامه ای نوشته شود. همچنین می توان با نگاه مثبت تر و تغیراتی در سرفصل های برنامه ارتقا کیفیت آموزشی ، به معیشت فرهنگیان کمک بیشتری کرد. امیدواریم با تعامل و پیگیری های خوب نهاد امامت جمعه ، سازمان منطقه آزاد کیش و اداره کل آموزش و پرورش استان در این زمینه به نتایج خوبی برسیم.

وی درباره اولویت های آموزش و پرورش کیش در سال جاری گفت : ما از ابتدای شروع به کار سه پلن را برای خود ترسیم کردیم. موضوع اول پروژه کوتاه مدت مهر بود که با پشتیبانی خوب اداره کل و تامین نیروی انسانی و سایر نیازها و همچنین حمایت های سازمان منطقه آزاد کیش ، رسانه ها و مردم جزیره کیش به خوبی توانستیم این مسئله را مدیریت کنیم. برنامه میان مدت ما ، بحث مسکن و معیشت فرهنگیان و همچنین تامین محتوای آموزشی مناسب است. سعی ما این است که با ارتباط گیری با سرگروه های آموزشی استان و دعوت از متخصصان آموزشی و برگزاری آنلاین کلاس های ضمن خدمت ، سطح علمی معلمان از نظر آشنایی با علم جدید مانند کامپیوتر و شبکه های آموزش مجازی را بالا برده ، این تهدید را به فرصت تبدیل کنیم و شکاف عمیقی که در چند سال اخیر از نظر آشنایی با تکنولوژی روز بین معلمان و دانش آموزان پدید آمده بود را برطرف کنیم.

 

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری تحلیلی اندیشه کیش | نگاه متفاوت و تحلیلی به اخبار کیش