شما اینجا هستید
اجتماعی » تشریح فعالیت های مهم اداره استاندارد و نظارت غذا و داروی کیش طی یک سال گذشته

نشست مشترک رئیس اداره استاندارد و نظارت غذا و داروی کیش و اعضای شورای شهر کیش به مناسبت هفته استاندارد برگزار شد. سعید صومعه رئیس اداره استاندارد و نظارت غذا و دارو کیش در این نشست عمده فعالیت های صورت گرفته توسط این اداره را طی یکسال گذشته اعلام کرد. وی گفت :

سازمان ملی استاندارد یکی از سازمان هایی است که اختیارات خود را به سازمان منطقه آزاد کیش تفویض کرده است ، همچنین سازمان غذا و دارو که از زیر مجموعه‌های وزارت بهداشت است و رئیس آن معاون وزیر بهداشت می باشد نیز اختیارات خود را در کیش به سازمان منطقه آزاد واگذار کرده است.

در اسفند سال ۹۸ یک تفاهم نامه همکاری با سازمان ملی استاندارد به امضا رسید و بر اساس آن اختیارات ما افزایش یافت . ما اکنون در حوزه استاندارد به اندازه ی یک اداره کل استان اختیارات داریم و فعالیت های حوزه این دو سازمان به صورت متمرکز در اداره ما انجام می شود.

صومعه افزود : در تیرماه سال ۹۹ طی تفاهم نامه امضا شده توسط مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش با سازمان غذا و دارو بحث احداث شهرک تجهیزات پزشکی و دارویی در کیش کلید خورد که بخش آرایشی و بهداشتی نیز به آن اضافه خواهد شد . بر اساس این تفاهم نامه قرار است که شرکت های دانش بنیان در حوزه غذا و دارو و تجهیزات آرایشی و بهداشتی در این شهرک مستقر شوند. قدم های اولیه برداشته شده است و اگر این طرح عملیاتی شود ، خدمت بزرگی به صنعت کشور و بخصوص منطقه آزاد کیش خواهد بود.

رئیس اداره استاندارد درباره نظارت بر ساخت و سازها و کیفیت مصالح ساختمانی گفت :

کنترل کیفیت مصالح ساختمانی سال ها بر عهده معاونت عمرانی سازمان بوده است . امسال اقداماتی صورت گرفت تا روند این فرآیند تغییر پیدا کند . بر این اساس اداره استاندارد و نظارت بر غذا و داروی کیش با همکاری مدیریت فنی شرکت عمران ، آب و خدمات،  نظارت بر کیفیت مصالح ساختمانی کیش را برعهده گرفتند. شیوه نامه ای تدوین گردید و تا چند روز آینده شیوه‌نامه کنترل کیفیت مصالح توسط مدیر عامل یا معاونین سازمان منطقه آزاد کیش رونمایی خواهد شد. بر این اساس از اول شهریور مصالح ساختمانی در موقع ورود به کیش آزمایش و کنترل می شوند و پس از تایید کیفیت ، مجوز ورود صادر می شود. با توجه به شیوه نامه جدید قرار است که  واحد های تولیدی مصالح فناوری شده مانند بتن کنترل و نظارت شوند و همچنین به کارگیری مصالح در روند ساخت و ساز نیز در چهارچوب این شیوه نامه تحت نظر اداره استاندارد قرار خواهد گرفت. وی افزود : برای سهولت کار و همچنین سرعت بخشیدن به روند کار سامانه‌ای در حال آماده سازی می باشد که روند کار به صورت مکانیزه انجام خواهد شد و نیازی به مراجعه حضوری افراد نخواهد بود. نسخه اولیه این سامانه تا یک ماه آینده رونمایی و آماده فعالیت خواهد شد.

صومعه نظارت بر کنترل کیفیت مصالح ساختمانی را یک کار گروهی دانست که ارگان ها و سازمان های زیادی از جمله شرکت عمران ، آب و خدمات ، شرکت بنادر و فرودگاه های کیش ، معاونت عمرانی ، معاونت اقتصادی ، حوزه های مختلف سازمان منطقه آزاد و مردم در آن نقش دارند. وی تاکید کرد که اگر این روند به خوبی انجام شود شاهد رشد کیفی بسیار خوبی در کیفیت ساخت و ساز های جزیره خواهیم بود.

رئیس اداره استاندارد اعلام کرد : بحث کالیبراسیون یا تعیین صحت عملکرد نازل های جایگاه های سوخت با همکاری شرکت توزیع و پخش فرآورده های نفتی یکی دیگر از فعالیتهای سال جاری می باشد. در دو هفته گذشته اولین نوبت کالیبراسیون نازل جایگاه های سوخت کیش انجام شد. همچنین بحث کالیبراسیون باسکول های فعال در جزیره کیش یکی دیگر از کارهای انجام شده توسط اداره استاندارد کیش می باشد که با توجه به سختی کار و نیاز به حضور کامیون مخصوص وزن کشی و آزمایش ، روند کار در حال انجام است و بعد از شناسنامه شدن باسکول های فعال کیش در شرکت های تولید بتن ، بازیافت و … با هماهنگی های انجام شده با استان ، طی چند روز آینده این کامیون به کیش خواهد آمد.

این مقام مسئول افزود : مرحله بعدی کالیبراسیون یا تعیین صحت عملکرد ، مرتبط با ترازو ها خواهد بود که از ترازوهای پر اهمیت مانند طلا فروشی ها شروع خواهد شد و الزام بر این خواهد بود که همه ترازوها کالیبره شود.

وی در ادامه سخنان خود گفت : اداره استاندارد جزیره کیش در تدوین استاندارد ملی مشارکت داشته است. تاکنون سه استاندارد جزیره کیش در زمینه پوشاک بعد از گذراندن کمیته‌های فنی در سازمان ملی استاندارد تایید شده و به عنوان یکی از استانداردهای ملی کشور تعین شده است. یکی از معضلات در حوزه آرایشی و بهداشتی این بود که اداره استاندارد صرفا به آنالیز و گزارش واحد تولیدی تکیه می کرد و بر اساس آن گواهی استاندارد صادر می کرد . ولی اکنون پیش‌نویس ۱۲ استاندارد در حوزه آرایشی و بهداشتی آماده شده است و در حال گذراندن کمیته‌های فنی می باشد.

صومعه درباره آزمایشگاه های جزیره کیش گفت : دو آزمایشگاه در جزیره کیش توانستند مجوزهای لازم را برای آزمایش‌های کنترل کیفیت مصالح ساختمانی دریافت نمایند ولی نیاز است که با گسترش دامنه فعالیت ، تایید صلاحیت خود را تکمیل نمایند تا بتوانند خدمات را به صورت کامل ارائه دهند.در حوزه کالا باید بگویم ما آزمایشگاه خود را به صورت یک سوله از شرکت سرمایه گذاری تحویل گرفتیم ، با یک آزمایشگاه نساجی کار خود را شروع کردیم و امروز با وجود حمایت‌های مدیران عامل در مقاطع زمانی مختلف دارای دامنه فعالیت بسیار گسترده‌ای هستیم و نمونه مشابهی در استان نداریم.

در زمینه تایر هم اگر مشکل خاصی پیش نیاید طی دو ماه آینده  به تجهیزات تست یکنواختی مجهز خواهیم شد و اولین مجموعه کاری در کشور خواهیم بود که خارج از کارخانه های تولید تایر امکان انجام تست یکنواختی را خواهیم داشت . وی فرهنگ سازی را مقدمه کار استاندارد سازی دانست و همچنین خواهان همراهی بخش خصوصی به عنوان ذینفع در فعالیت های اداره استاندارد شد . وی در انتهای سخنان خود گفت با توجه به اهمیت حفظ محیط ریست امسال روز جهانی استاندارد با شعار(( حفاظت از زمین با استانداردها)) نامگذاری شده است .

ایرج شرف زاده ، عضو و رئیس سابق شورای شهر کیش در این نشست گفت : استاندارد تطبیق دادن شرایط انجام یک کار ایده آل برای مصرف کننده است. تا مصرف‌کننده با خیال راحت بتوانند از کالا یا خدمات استفاده کند. وی افزود تا جایی که اطلاع دارم استاندارد جزیره کیش طی سال‌های گذشته شرایط ایده آلی داشته است و وضعیت ما نسبت به استان قابل تحسین است.

محمد طاهری رئیس شورای شهر کیش نیز گفت : استاندارد یعنی کیفیت و یا همان کیفیت زندگی… مناطق آزاد قرار است که نمونه و الگویی برای سرزمین اصلی باشند. در چند سال گذشته با مدیریت خوب مهندس صومعه شاهد ارتقاء شاخص های استاندارد در جزیره کیش بوده ایم ولی انتظار این است که با حمایت سازمان منطقه آزاد کیش استاندارد های جزیره کیش به سطح بین المللی نزدیک شود و بتوانیم استانداردهای بین المللی را بومی سازی کرده و در کیش پیاده سازی کنیم. این امر باعث آن خواهد شد که همه ذی‌نفعان جزیره کیش اعم از سرمایه‌گذار ، مسافر و شهروندان جزیره کیش کیفیت بالاتری از کار ،خدمات و زندگی را تجربه کند.

بحث و تبادل نظر در زمینه همکاری‌های مشترک بین اداره استاندارد و شورای شهر کیش از جمله نحوه الزام ارگانها و سازمانهای دولتی به اخذ گواهی استاندارد آسانسور و همچنین لزوم تمدید گواهی استاندارد آسانسورهای ساختمان های مسکونی بعد از سال اول از دیگر مباحث مطرح شده در این جلسه بود . در پایان اعضای شورای شهر و رئیس اداره استاندارد و غذا و داروی جزیره کیش به سوالات و درخواست های خبرنگاران پاسخ دادند

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری تحلیلی اندیشه کیش | نگاه متفاوت و تحلیلی به اخبار کیش