شما اینجا هستید
اجتماعی » توقع از رسانه هاتولید خبر جامع است

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش ، در مراسم بازگشایی دفتر پایگاه خبری تحلیلی اندیشه کیش و ماهنامه آینده کیش با تبریک این موضوع اظهار امیدواری کرد که بازگشایی این مجموعه منشا خیر بوده و باعث رخ دادن اتفاقات خوب رسانه ای در جزیره کیش شود . سعید پورعلی رویکرد رسانه ها را در زمینه فعالیت رسانه ای متفاوت از یکدیگر دانست . به گفته پورعلی ، استراتژی بعضی از رسانه ها در زمینه اطلاع رسانی (( سرعت محور )) و برخی (( صحت و دقت )) است و تعدادی نیز تلاش می کنند تا ترکیبی از این دو ، یعنی (( سرعت ، صحت و دقت )) را با هم داشته باشند. وی توصیه کرد که بر اساس تحلیل و برنامه ریزی ، این مجموعه رسانه ای تکلیف خود را با این موضوع روشن کند. پورعلی در تشریح این مسئله گفت : اگر سرعت اطلاع رسانی برای شما اولویت است باید تلاش کنید تا اولین رسانه ای باشید که خبر را منتشر می کند و اگر دقت و صحت مهم است ، ارزش آن است که خبر شما تصحیح نخورد ، تکذیب نشود و مورد شکایت قرار نگیرد .

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش هر کدام از این رویکردها را دارای مزایایی دانست و گفت : شاید اعتماد مخاطب برای یک رسانه اولویت اول نباشد و بیشتر بر جلب مخاطب تکیه کند و رسانه دیگری نیز این اعتقاد را داشته باشد که برای پایداری بیشتر ، اعتماد مخاطب را ملاک قرار دهد و مخاطبین اگر بخواهند خبر مطمئنی را کسب کنند به رسانه او مراجعه کنند. وی با اشاره به نام اندیشه کیش گفت : با توجه به این نام ، انتظار می رود که ((صحت و دقت)) اولویت عملکرد این رسانه باشد. دکتر سعید پورعلی افزود : اصطلاحی وجود دارد به نام (( تقریر محل نزاع )) که اگر به زبان امروز بخواهیم درباره آن بگوییم ، از رسانه ها انتظار می رود که که تقریر درستی از مسائل نشان بدهد یا بهتر بگویم بروند به سمت (( تولید خبر جامع)) . یعنی تمام عناصر خبری در گزارش دیده شود. شش پرسش کلیدی و اصلی خبر (که، چه ، کجا، کی، چرا و چگونه ) که خیلی ها معتقدند فهم بشر با این شش پرسش شکل گرفته است باید در یک خبر جامع پاسخ داده شوند وگرنه تقریر محل نزاع اتفاق نیفتاده است و مهمتر از آن ، تکنیک بی طرفی است. رسانه اگر طرفیت پیدا کند به رسانه حزبی تقلیل پیدا کرده است . رسانه های حزبی ، غیر حزبی ، صنفی و اینگونه رسانه ها هر کدام یک نوع رسالت دارند. ولی تقریر محل نزاع برای همه رسانه ها دارای جایگاه و اهمیت است. در صورت تقریر جامع و بیان صحیح مسئله ، بسیاری از راه حل ها نیز در همان بیان مسئله پیدا خواهند شد.

وی روزنامه دنیای اقتصاد را به عنوان یک نمونه موفق در این زمینه دانست و گفت : علیرضا بختیاری از یک نهاد کوچک کار را شروع کرد و اکنون این روزنامه به یک ابررسانه تبدیل شده است و اصلی ترین دلیل آن  این است که با این پرسش ها تعین تکلیف کرده بود . به ویژه در این بخش که از طریق استراتژی تقریر خبر جامع ،  تقریرگر محل نزاع و مسائل باشیم . یعنی همه کسانی که طرفیت در موضوع دارند ، در خبر حضور داشته باشند. در خبر نباید فقط حرف یک طرف را زد و باید حرف طرف مقابل را نیز شنید و در خبر انعکاس داد. رسانه باید نشان بدهد که موضوع کی و چگونه ، توسط چه کسی یا کسانی و چرا شکل گرفته است. نقش رسانه آگاهی بخشی ، آرامش بخشی و تدوین بسته بندی مطالبات است.

دکتر سعید پورعلی درباره فضای جدید رسانه ای گفت : عنصر چه اتفاقی افتاده است به سرعت حتی توسط افراد غیر حرفه ای در فضای مجازی منتشر می شود و می توان گفت با وجود تکنولوژی های نوین ارتباطی ، همه خبرنگار هستند ولی فقط در عنصر (( چه )) . اما آیا در عناصر (( چرایی و چگونه)) هم می توانند  همان کار را انجام دهند؟! جواب قطعا منفی است. در اینجا کار حرفه ای رسانه است که با انعکاس چرایی ماجرا از زبان طرفین و همچنین گرفتن نظرات کارشناسان به یک جمع بندی رسیده و یک تحلیل جامع درباره موضوع ارائه دهد. مردم این انتظار را از یک رسانه دارند ولی از یک کانال تلگرامی این توقع را ندارند.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش در بخش دیگری از سخنان خود ، بخش خصوصی و طبقه متوسط را در جزیره کیش قشر قالب دانست و گفت به تعبیر من در جزیره کیش جامعه ، قالب بر دولت است و سطح سواد و مصرف محصولات فرهنگی نسبت به سرزمین اصلی متفاوت است . وی افزود کیش را اعتبارات دولتی نساخته است بلکه کیش را سرمایه های بخش خصوصی ساخته است. به همین علت دولت در اینجا باید نسبت به شهرهای دیگر پاسخگوتر باشد.

پورعلی افزود : بخش خصوصی پر قدرت در کیش نیاز به یک عقبه اجتماعی و بازوی رسانه ای دارد . البته نمی تواند یه رسانه دیکته بکند که چه بگوید و چه نگوید. بلکه این رسانه است که با شناخت افکار عمومی و تخصص رسانه ای می تواند به بخش خصوصی عمق و نفوذ اجتماعی بدهد. وی اضافه کرد : روز به روز شناخت از قدرت رسانه و تاثیر آن بیشتر می شود و رسانه های جزیره کیش می توانند مشاورین رسانه ای بخش های مختلف خصوصی کیش باشند و یقین دارم که بخش های خصوصی کیش نیز به دنبال زبانی برای بیان و تصویرسازی از عملکرد خودشان هستند.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش با اشاره به تعداد بالای مخاطبین پایگاه خبری اندیشه کیش ، تلاش برای حفظ کردن و ماندگاری مخاطبین و شبکه سازی موثر را بسیار مهم دانست .

مدیر فرهنگی سازمان منطقه آزاد کیش نیز در این بازدید با تبریک بازگشایی دفتر پایگاه خبری تحلیلی اندیشه کیش و همچنین شروع به کار ماهنامه آینده کیش از تلاش های این مجموعه جهت اطلاع رسانی صحیح و ارتباط موثر با مخاطبین تقدیر به عمل آورد. دکتر رضا اردلان با اشاره به بازدیدهای دوره ای مدیریت فرهنگی از رسانه ها و بررسی مشکلات آنها ، بر پیگیری جهت رفع این مشکلات تاکید کرد. وی شرایط اقتصادی ایجاد شده به علت شیوع ویروس کرونا و تحریم ها را باعث ضعیف شدن فعالیت های اقتصادی و در نتیجه کاهش آگهی و تبلیغات دانست و همچنین فضای مجازی را نیز عامل دیگری جهت کم شدن تبلیغات در رسانه های چاپی اعلام کرد.

در این نشست دوستانه ، نسرین فائق ، مدیر مسئول و مسعود جهان تیغی ، سردبیر پایگاه خبری تحلیلی اندیشه کیش و ماهنامه آینده کیش با ابراز تشکر از حمایت و حضور معاون فرهنگی و اجتماعی و مدیر فرهنگی سازمان منطقه آزاد کیش و همکارانشان در دفتر این مجموعه ، درباره فعالیت های رسانه ای این مجموعه ، برنامه های پیش رو ،  مشکلات موجود رسانه ها در جزیره کیش و فعالیت سایت ها و فضاهای مجازی فاقد مجوز صحبت کردند. گفتنی است که :

پایگاه خبری تحلیلی اندیشه کیش با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فعالیت خود را از سال ۱۳۹۷ در جزیره کیش آغاز کرده و توانسته است با تلاش شبانه روزی و صداقت با مخاطبین ، به طیف گسترده ای از کیشوندان ، مسئولان و علاقه مندان به کیش خدمات اطلاع رسانی صحیح را انجام دهد. در روزهای آخر آذر ماه ۹۹ نیز مجوز انتشار ماهنامه آینده کیش از سوی سازمان منطقه آزاد کیش صادر گردیده است و به زودی نخستین شماره این ماهنامه با تمرکز بر فن آوری های نوین ،  اقتصاد و سرمایه گذاری در کیش منتشر خواهد شد. از بخش های خصوصی جزیره کیش انتظار می رود با حضور در این بستر اطلاع رسانی علاوه بر معرفی خدمات و برنامه های خود ، با حمایت از این رسانه باعث ادامه فعالیت پر قدرت آن شوند.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری تحلیلی اندیشه کیش | نگاه متفاوت و تحلیلی به اخبار کیش