شما اینجا هستید
اخبارکیش » خطای استراتژیک

روز گذشته نامه ای با سربرگ شورای هماهنگی و همکاری فعالین اقتصادی مناطق آزاد خطاب به دکتر محسن رضایی، معاون اقتصادی ریاست جمهور رسانه ای شد که طی آن خواستار ابقا حمیدرضا مومنی بعنوان دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی شده اند. در این یادداشت به ابعاد حقوقی این درخواست و اثرات آن بر روی نگاه وزیر اقتصاد به فعالین اقتصادی و بخش خصوصی مناطق آزاد خواهیم پرداخت.

در این نامه آمده است:

جناب آقای دکتر محسن رضایی معاون محترم اقتصادی ریاست جمهوری

با سلام

احتراما ضمن عرض تبریک انتصاب شایسته حضرتعالی و آرزوی توفیق در راستای مسئولیت های مهم ۲ گانه و احقاق اهداف دولت مردمی و انقلابی به استحضار می رساند شورای هماهنگی فعالین اقتصادی مناطق آزاد تجاری – صنعتی بعنوان نهادی غیر انتفاعی از اجتماع تشکل های صنفی مناطق آزاد تشکیل و طیف گسترده ای از واحدهای تولیدی و بازرگانان و فعالین اقتصادی مستقر در مناطق آزاد تجاری – صنعتی کشور را در بر میگیرد در این راستا لازم به عرض است از آنجائیکه بعد از حدود سه دهه از تشکیل مناطق آزاد تجاری – صنعتی ، دبیر کنونی شورای عالی مناطق آزاد که از بدنه سازمانهای مناطق آزاد و با تجربه ارزنده شش ساله از حضور مستقیم در تصدی اداره یکی از مهمترین مناطق آزاد تجاری – صنعتی کشور بعلی سازمان منطقه آزاد قشم بدین سمت منصوب گردیده ، لذا پیشنهاد این شورا استفاده حداکثری از این ظرفیت و موقعیت ویژه یعنی حضور جناب آقای مهندس مومنی بعنوان دبیر سخنگوش و انقلابی شورای عالی مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی در راس هرم مناطق آزاد می باشد. با توجه به اینکه جناب آقای مهندس مومنی بطور مستقیم با مشکلات و موضوعات مبتلابه مناطق آزاد مواجه بوده و آشنایی کامل دارند و ایضا با سیری در روند توسعه و پیشرفتهای قابل توجه منطقه آزاد قشم در زمان تصدی مقام مدیر عاملی ایشان در آن منطقه ، عمق بینش و نگاه توسعه محور ایشان تجلی می یابد و استدعا دارد در جهت پیشبرد سیاستهای دولت انقلابی و مردمی حضرت آیت الله دکتر ابراهیم رئیسی و تسریع در رفع موانع تولید و راهگشایی و رونق صادرات و مبادلات بازرگانی با جهان خارج بویژه کشورهای همسایه و هم پیمان ، ادامه همکاری جناب آقای مهندس مومنی بعنوان دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی نداوم یافته و از توان به کوشش و بینش اقتصادی و توسعه محور ایشان استفاده گردد. در این رابطه نگاهی به تلاشهای شبانه روزی در بازدیدهای میدانی و حضور سرزده و مکرر مشارالیه در مناطق آزاد هفتگانه علی و مناطق ویژه اقتصادی در دوران کوتاه تصدی دبیری شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی خالی از لطف نخواهد بود که خود بیانگر زحمات و تلاشهای بی شائبه ایشان برای بالندگی بیشتر مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی می باشد در پایان توفیق و موفقیت جنابعالی را در راستای ایفای وظایف محوله از خداوند متعال خواستار بوده و آمادگی همه جالبه این شورا در تحقق اهداف عالیه نظام و دولت مستقر که همان اجرای بیانیه گام دوم انقلاب می باشد را اعلام می نماییم .

 

ملتمس دعای خیرتان

محمد صادق مبرهن نیاکان

دبیر اجرایی

 

 

همانگونه که می دانید طبق ماده ۲۷  برنامه ششم، تمامی وظایف، اختیارات، ساختار و تشکیلات با حفظ شخصیت حقوقی مستقل و رعایت ضوابط و قوانین مربوطه دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد به وزارت امور اقتصادی و دارایی منتقل و وزیر مربوط مسئول اجرای قوانین مربوط به حوزه مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی می باشد . همچنین معاون اقتصادی ریاست جمهوری بیشتر نقش مشاوره در تصمیم گیری های کلان را بر عهده داشته و فاقد جایگاه قانونی جهت امور اجرایی است.

فرض را را بر آن می گیریم که بنا به مصالحی نیاز به ارسال این نامه بوده است. آیا این نامه باید به وزیر اقتصاد به عنوان متولی و مجری قوانین مربوط به حوزه مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی ارسال می شده است و یا معاون اقتصادی ریاست جمهوری که بیشتر نقش مشاور را دارد و آیا اگر وزیر اقتصاد از این نوع نامه نگاری دلگیر شود و نسبت به فعالان اقتصادی مناطق آزاد زاویه پیدا کند محق است یا خیر؟

سوال دوم این است که شورای هماهنگی و همکاری فعالین اقتصادی مناطق آزاد تاییدیه و نظر همه تشکل های صنفی مناطق آزاد را برای ارسال این نامه دریافت کرده است ؟ با بررسی های انجام شده توسط پایگاه خبری تحلیلی اندیشه کیش، بسیاری از تشکل ها از این نامه اعلام بی اطلاعی کرده و یا نظر مخالف خود را ابراز داشته اند. آیا از نظر حقوقی، ارسال این نامه و با عنوان کلی (شورای هماهنگی و همکاری فعالین اقتصادی مناطق آزاد) صحیح می باشد و یا خیر؟

و اینکه در شرایطی که دبیر فعلی شورای عالی مناطق آزاد در سفر ریاست محترم جمهور به استان سیستان و بلوچستان، منطقه آزاد چابهار و منطقه آزاد تازه تاسیس سیستان حضور نداشته اند، آیا این نامه یک خطای استراتژیک و به ضرر مناطق آزاد نبوده است؟

 

 

 

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری تحلیلی اندیشه کیش | نگاه متفاوت و تحلیلی به اخبار کیش