شما اینجا هستید
اخبارکیش » بررسی نقش مناطق آزاد در توسعه اقتصادی کشور

از آنجایی که مناطق آزاد تجاری در اقتصاد کشور‌ها تاثیر فراوانی دارند ما در این مقاله تصمیم گرفتیم تا نقش مناطق آزاد تجاری کشورهای مختلف و تاثیر آن‌ها در اقتصاد کشور‌ها را بررسی کنیم. در کشور ایران سالانه بخش عظیمی از اقتصاد آن به وسیله واردات، صادرات، سرمایه‌گذاری‌های داخلی و خارجی، ثبت شرکت‌های مختلف و بسیاری از موارد دیگر که در مناطق آزاد کیش، ماکو، منطقه آزاد اروند غیره انجام می‌گیرد، تامین می‌شود.

مناطق آزاد در هر کشور در توسعه اقتصادی آن نقش بزرگی دارد و علاوه بر آن در جلب سرمایه، انتقال تکنولوژی، اتصال به بازار جهانی و بسیاری از مواردی که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم، تاثیر دارند. از آنجایی که روابط میان کشور‌ها برای تبادل کالا باید در محیطی مناسب صورت گیرد، مناطق آزاد بهترین گزینه برای آن به حساب می‌آیند.

کشور‌های توسعه‌مند همچون ایران با وجود تمام امکاناتی که در اختیار شهروندان خود قرار داده‌اند ولی با این حال دارای نواقصی نیز هستند که به وسیله توانمندی‌های نقش مناطق آزاد می‌توان این کمبود‌ها را تا میزان زیادی جبران کرد. ایران یکی از بهترین کشور‌های دنیا از نظر مناطق اقتصادی است؛ زیرا این کشور از طریق منابع نفتی، آب‌و‌هوای عالی، جاذبه‌های توریستی و غیره موفق شده است تا جایگاه عالی را در میان این مناطق به دست آورد. ما در ادامه این مطلب به بررسی عمیق‌تر نقش مناطق آزاد در کشور‌های مختلف می‌پردازیم.


مناطق آزاد چه تاثیری در اقتصاد کشور‌ها دارند؟

نقش مناطق آزاد کشور‌های مختلف تولید، صادرات و واردات کالاهای مختلف است. همچنین این منطقه‌های اقتصادی در زمینه توسعه ظرفیت‌های دانشگاهی، خدمات گردشگری و غیره قدم برمی‌دارند. کشور‌های مختلف در سراسر دنیا برای تامین کمبود‌های مختلف مانند کالاهای خوراکی اساسی از مناطق آزاد برای رفع این نواقص استفاده می‌کنند و با دادوستد کالا تا حد زیادی وضعیت اقتصادی کشور را توسعه می‌دهند.

میزان تاثیر نقش مناطق آزاد در کشور‌های مختلف به مسائل اجتماعی، سیاسی، مقررات داخلی و بسیاری از عوامل دیگر بستگی دارد؛ به همین دلیل متخصصان در تلاش‌اند تا با کاهش حداقل تاثیر عوامل مختلف روی این مناطق از شکست آن‌ها جلوگیری کنند.

تاثیرات مناطق آزاد در رشد کشور

از تاثیر‌های فراوانی که این مناطق در رشد کشور دارند، می‌توان به مواردی همچون کاهش نرخ بیکاری، بهبود روابط میان کشور‌های مختلف، کاهش میزان گرانی و غیره اشاره کرد. همچنین این مناطق به دلیل وضعیت خوب اقتصادی و توسعه فراوان توانسته‌اند گردشگران داخلی و خارجی زیادی را جذب کنند. برای مثال منطقه آزاد کیش یکی از بهترین مناطق ایران است که در آن مراودات داخلی و خارجی زیادی به منظور بهبود وضعیت اقتصادی صورت می‌گیرد.

کشور ایران در چندین سال اخیر به دلیل فشار زیاد تحریم‌ها، وضعیت اقتصادی بدی را تجربه کرده است؛ به همین دلیل کارشناسان مدیریت بحران موفق شده‌اند تا از طریق توانمندی‌های مناطق آزاد با این مسائل مبارزه کنند. مناطق آزاد کشور‌های مختلف همچون ایران با جذب سرمایه‌، برخورداری از شرایط ویژه برای حضور متخصصان اقتصادی، دسترسی آسان به بازار‌های جهانی، مبادله کالا با هزینه کم و سرعت بالا، دسترسی سریع به آب‌های آزاد و بسیاری از موارد دیگر بهترین گزینه برای توسعه شرایط اقتصادی کشور هستند.

کشور‌های مختلف از مناطق آزاد برای روابط دوستانه میان کشور‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. به عبارتی این مناطق در تسهیل پیوند میان اقتصاد ملی و اقتصاد جهانی گزینه مناسبی به حساب می‌آیند. اغلب کشورهای جهان تلاش خود را به کار گرفته‌اند تا از طریق سرمایه‌گذاری در این مناطق و روابطی دوستانه با دیگر کشور‌های همسایه، میزان اشتغال در بخش‌های مختلف کشور را افزایش داده و نرخ بیکاری را به کم‌ترین میزان ممکن برسانند. با این تفاسیر نقش مناطق آزاد بسیار گسترده‌تر از آن چیزی است که تصور می‌کنیم.

تحلیل مناطق آزاد کشور ایران

کشور ایران دارای هفت منطقه تجاری فوق‌العاده قوی است که هر یک از آن‌ها با توجه به زیرساخت‌های موجود توانایی‌های خاصی دارند. ایران در حالت کلی دارای مناطق آزادی به نام کیش، قشم، چابهار، انزلی، اروند، ماکو و ارس است. سرمایه‌گذاران و تاجران باید در راستای انتخاب منطقه آزاد برای هدفی مشخص به عوامل مختلفی توجه کنند که در ادامه به بررسی آن‌ها پرداخته شده است.

  • تعداد شرکت‌های ثبت شده در آن‌ها

طبق تحقیق‌های انجام شده توسط کارشناسان اقتصادی سالانه تعداد زیادی شرکت در مناطق آزاد کشورمان به ثبت می‌رسند که تعداد آن‌ها تاکنون به ۳۳۰۰ شرکت رسیده است. همچنین بررسی‌ها نشان داده‌اند که معامله‌های انجام شده در دیگر کشور‌ها تنها به میزان ۱۰ درصد صرف تهیه مواد اولیه می‌شوند. دیگر مبادله‌های انجام شده در این مناطق برای تامین مواد موردنیاز بنگاه‌های تولیدی صورت می‌گیرد.

  • میزان واردات و صادرات به طور روزانه

رشد صادرات و واردات در مناطق آزاد این نقاط را به قطب اصلی واردات در کشور تبدیل کرده است. طبق تحقیقات به عمل آمده، در سال‌های اخیر میزان واردات حدود ۶ برابر صادرات بوده است.

  • تعداد سرمایه‌گذاری‌های داخلی و خارجی

با بررسی تعداد سرمایه‌گذاری‌های داخلی و خارجی در مناطق آزاد می‌توان بهترین منطقه برای سرمایه‌گذاری را انتخاب کرد. البته باید به این نکته دقت کرد که افراد مختلف برای سرمایه‌گذاری از راه‌های مختلف باید مالیات‌هایی را پرداخت کنند.

کلام آخر

در این مطلب به بررسی نقش مناطق آزاد پرداختیم. مناطق آزاد یکی از قطب‌های اصلی اقتصادی در داخل کشور هستند که از طریق واردات و صادرات کالا در اقتصاد کشور نقش اساسی را ایفا کرده‌اند. امتیازات فراهم شده در مناطق آزاد برای توسعه اقتصادی بسیاری از افراد را برای سرمایه‌گذاری در این نقاط ترغیب کرده است. کشور‌های مختلف تمام تلاش خود را به کار گرفته‌اند تا با گسترش این مناطق در بخش‌های مختلف کشور تبادلات منطقه‌ای را با کشور‌های مختلف افزایش دهند و در سیاست‌های مختلف نقش عالی را ایفا کنند.

ایران یکی از کشور‌هایی است که هدف تحریم کشور‌های مختلف مانند آمریکا قرار گرفته است؛ به همین دلیل در تلاش است تا با گسترش مناطق آزاد و روابط اجتماعی، سیاسی، گردشگری با دیگر کشور‌ها، وضعیت اقتصادی کشور را تا میزان زیادی گسترش دهد.

همچنین تجارت ایران با کشور‌های مختلف از طریق مناطق آزاد این کشور را در وضعیت عالی اقتصادی قرار داده است. محدودیت‌های اتخاذ شده در داخل کشور برای این مناطق قابل استفاده نیستند و همین مورد بسیاری از مردم را برای سرمایه‌گذاری، گردش، ثبت شرکت، خرید ملک و بسیاری از موارد دیگر در این منطقه ترغیب می‌کند.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری تحلیلی اندیشه کیش | نگاه متفاوت و تحلیلی به اخبار کیش