شما اینجا هستید
اخبارکیش » خواب اصحاب کهف

از سال هایی که می شد با کمی تلاش و همت یک آپارتمان در کیش خرید زیاد نمی گذرد. در اواسط دهه نود شمسی، کافی بود صد میلیون تومان پول نقد داشته باشید، تا بتوانید با اخذ یک وام پنجاه میلیون تومانی مسکن وگذاشتن یک مستاجر با ۵۰ میلیون تومان رهن، یک آپارتمان یکخوابه در منطقه نوبنیاد یا سفین خریداری کنید. اجاره یک واحد یکخوابه در این مناطق نیز پنج یا ده میلیون تومان ودیعه به همراه یک میلیون و پانصد هزار تومان اجاره بود و همان خانه را با ۴۵ میلیون تومان می توانستید رهن کامل کنید. در منطقه صدف نیز امکان رهن کامل یک واحد آپارتمان مناسب، با ۷۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان وجود داشت. اکنون و در اواسط سال ۱۴۰۰ و پنج سال بعد، سری به سایت دیوار می زنیم تا ببینیم آن واحدها با چه قیمتی رهن و اجاره داده شده و یا فروخته می شوند.

یک خوابه ۶۰ متری مبله در فاز جی با قدمت ۱۳ سال، ودیعه ۵۰ میلیون تومان و اجاره ماهیانه شش میلیون تومان، رهن کامل واحد ۷۵ متری در نوبنیاد ۳۲۰ میلیون تومان، فروش واحد ۵۸ متری در خیابان نیلوفر نوبنیاد یک میلیارد و پانصد و هفتاد میلیون تومان، رهن کامل یکخوابه در منطقه صدف ۴۰۰ میلیون تومان…

واقعا چه اتفاقی در جزیره کیش افتاده است که قیمت های رهن،اجاره و خرید و فروش ملک طی پنج سال، شش تا ده برابر رشد داشته است. آیا درآمدها نیز به این نسبت افزایش یافته است؟

مقصر کیست؟ مدیران و معاونان سازمان منطقه آزاد کیش که در جلسات خود، افزایش قیمت فروش زمین ها و هزینه صدور مجوزها و جرایم مختلف را تصویب می کنند، مشاورین املاک، صاحبخانه ها و یا مالکین، تورم موجود در جامعه، افزایش قیمت دلار و یا موارد دیگر….

هر کدام از این موارد، یا همه این موارد که باعث گرانی افسار گسیخته قیمت اجاره و فروش مسکن شده باشند، باعث آن شده است که شاهد مهاجرت معکوس و تغیر بافت جمعیتی کیش باشیم. کافیست سری به گمرک بزنید تا شاهد خروج روزانه ده ها خانوار از جزیره کیش باشید. آقایان مدیران، اگر از عزل و نصب ها و موارد حاشیه ای خلاص شده اید، لطفا تا دیر نشده است فکری به حال این معضل کنید… کیش خالی از سکنه و یا بدون نیروی کار و خدماتی کافی، دچار مشکلات عدیده و رشد نامتوازن خواهد بود…

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری تحلیلی اندیشه کیش | نگاه متفاوت و تحلیلی به اخبار کیش