شما اینجا هستید
اخبارکیش » اشتغالزایی و کسب درآمد از فضای سبز شهری کیش

فعال شدن اقتصاد شهرداری در پرورش محصولاتی که به نفع مردم و شهر باشد موجب ایجاد درآمد پایدار می شود. با توجه به وضعیت اقتصادی کشور و بحران آب، ایده زایی و نواوری در زمینه فضای سبز ضرورت می یابد.
یکی از جاهایی که میزان زیادی آب استفاده شده وعلاوه بر اینکه ما از آن درامد کسب نمی کنیم، هزینه زیادی برای، کاشت، نگهداری و هرس درختان متحمل می شویم، پارک ها و فضاهای سبز موجود درجزیره است. در صورتی که می توان با جایگزین کردن گونه های موجود در جزیره با گونه های گیاهی دارویی، زینتی، مثمر، صنعتی بومی و غیر بومی و… بحران کم آبی را تا حدود زیادی حل کرده و خلق ثروت و اشتغال نمود. برخی از میادن کیش مساحتی چندین هکتاری دارند.

کشور ما یکی از غنی ترین کشورهای دنیا در زمینه گونه های گیاهی ارزشمند است. همچنین در دنیا گونه های گیاهی ارزشمند زیادی وجود دارد که می توان از ان ها جهت کاشت در فضای سبز استفاده نموده و درامد زیادی کسب کرد.

گونه های گیاهی جایگزین که می توان کاشت بی شمارند، در اینجا تعداد مختصری از گونه ها به عنوان مثال ذکر می شود:

انواع گونه های استوایی مثمر و زینتی شامل:پشن فروت، پاپایا، جک فروت، دراگون فروت،تمر هندی، جابوتیکابا، چری مویا و…

انواع گونه های ارزشمند زینتی و دارویی بومی مانند: استبرق، گل پوره گل راعی و…چای ترش مورتلخ که نام دیگر آن(مریم گلی کارواندی) و درمانگر بسیاری از بیماریهای گوارشی است، یکی از گیاهان دارویی پرطرفدار در بین مردم هرمزگان به شمار می‌رود. آویشن، بابونه، حنا، مرزنجوش، نعنا فلفلی، به‌لیمو، چای‌ترش وسپستان – صبر زرذ آلوورا از دیگر گونه های ارزشمنداست.

صبر زرد در کیش در بسیاری مناطق کاشته شده اما استفاده بهینه از ان نمی شود. که قابلیت بسته بندی و فروش و کسب درامد برای جزیره را دارد.

همچنین احداث پارک های کاکتوس شامل گونه های زینتی و میوه دار! بسیاری از گونه های قابل کاشت و پرورش، قابلیت فرآوری و درآمدزایی بالایی نیز دارند.

تجریات داخلی : در برخی شهرها کشور کشت کیاهان دارویی مانند رزماری درفضای سبز شهری سال هاست که منبع درامدی برای شهرداری است. یکی از شهرداری هایی که از این روش برای ایجاد درآمد شهری استفاده کرده است شهرداری فردوس مشهد است که به جای کاشت درختان غیر مثمر در میادین و بزرگراه ها، به کاشت درخت زیتون که میوه اش چندان برای مردم و رهگذران مطلوبیتی ندارد، پرداخته است به این ترتیب سالانه بین ۹ تا ۱۲ تن زیتون از سطح شهر برداشت می کند. کاشت درخت زیتون با همان میزان آب، کود، و کارگر پیشین و با همان میزان فضای سبز موجود برای شهرداری درآمدزا شده است. باید توجه کنیم که اگر شهرداری یک شهر بزرگ از این روش برای درآمد زایی استفاده کند با توجه به محیط شهری می تواند حجم زیادی از محصول را در طول یکسال برداشت کند و از طریق فروش آن درآمد داشته باشد. شهرها می توانند از ساده ترین و عامیانه ترین راه ها برای تامین هزینه های شهر اقدام کنند به سراغ عرصه های خلاقانه تری برویم طرح های درآمدزا و یافتن راه حل هایی برای ایجاد درآمدهای پایدار در تامین هزینه ها باید به گونه ای پیش برود که نیازی نباشد برای هر پروژه ای به طور مستقیم از جیب مردم و به افزایش عوارض مراجعه کرد که این امر با تنوع بخشیدن به درآمدهای شهری میسر است و از فواید آن کاهش فشار اقتصادی از سوی خدمات شهری بر مردم است. تا هم فشار اقتصادی کمتری روی مردم باشد و هم درآمد های پایدار نصیب جزیره گردد درحال حاضر ۸ هزار نمونه گیاهی با یک هزار گونه و ۹۷ خانواده در نوار ساحلی، دشت‌ها، دامنه قله‌ها، و تپه ماهورهای هرمزگان شناسایی شده و آویشن آنغوزه، درمنه، مورتلخ(مورخشک)، آویشن و درمنه شاه از گیاهان دارویی پر مصرف در بین مردم استان است شرایط خاص اقلیمی موجب شده تا هرمزگان بعنوان مستعدترین نقطه برای کشت و توسعه برخی ازمیوه های گرمسیری مانند انبه، چیکو، کـُنار و گواوا معرفی شود.. جزیره کیش نیز بستر مناسبی برای تحقیق این ایده است.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری تحلیلی اندیشه کیش | نگاه متفاوت و تحلیلی به اخبار کیش