شما اینجا هستید
اخبارکیش » زیاده خواهی ها در گردشگری به ضرر مردم تمام می شود

مدتی است که برای چندمین بار بلیت هواپیما در مسیرهای داخلی و خارجی گران شده و مسافران را ناراضی کرده است. این درحالی است که سال گذشته برای تمام مسیرهای داخلی کف و سقف قیمت‌ها تعیین شده بود و ایرلاین‌ها باید از آن پیروی می‌کردند. اما در حال حاضر مشاهده می‌شود که به عنوان مثال برای پرواز تهران به مشهد در برخی از روزها و ساعات به یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان نیز می‌رسد.

پروازهای خارجی نیز همین طور است و گاهی باید برای یک مسیر رفت به استانبول با پرواز خارجی بهایی گران پرداخت کرد. همچنان که اکنون در برخی ساعات پرواز تهران به نجف تا ۶۰ میلیون تومان نیز می‌رسد.

برخی ایرلاین‌ها دلیل افزایش نرخ بلیت هواپیما را حذف سوخت یارانه ای و افزایش نرخ‌های وابسته به صنعت هواپیما می‌دانند. اما حالا افزایش نرخ‌ها از سال گذشته تا کنون باعث نشده که هیچ تغییری در کیفیت خدمات ایرلاین‌ها بوجود آید. حتی در حال حاضر بسیاری از آنها پذیرایی را نیز حذف کرده اند یا اینکه به تعداد صندلی‌های یک هواپیما افزوده اند تا بتوانند بلیت بیشتری بفروشند.

از سال پیش که این افزایش نرخ‌ها سر و صدای بیشتری به پا کرده بود، در محافل مختلف جلساتی متعددی برگزار شد، اما کاهش قیمت‌ها مقطعی بوده است. یکی از این جلسات نیز در انجمن دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران با حضور نمایندگانی از ایرلاین‌ها و نمایندگان مجلس برگزار شده بود اما بعد از گذشت چند ماه باز هم این افزایش نرخ‌ها بالاتر از کاهش‌های مقطعی و اندک است.

در این باره حرمت الله رفیعی رئیس انجمن دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران به خبرنگار مهر گفت: در ایران صاحب ایرلاین بودن یکی از مشاغل بسیار پردرآمد است. اگر بلیت را به مردم گران می‌فروشند از زیاده خواهی ایرلاین هاست. هفته گذشته یک بار دیگر قیمت‌ها بالا رفت و دوباره کمی پایین آمد. برای نرخ گذاری باید سازمان حمایت از مصرف کنندگان متولی نظارت باشد اما تخصص و تجربه کافی، قدرت نظارت و دخالت را ندارد. هر زمان ایرلاین بخواهد قیمت را بالا می‌برد یا پایین می‌آورد. مردم هم چون نیاز دارند مجبور به خرید می‌شوند. کیفیت و عرضه و تقاضا، آزادسازی نرخ را در دنیا تعیین می‌کند اما در ایران ما کیفیت و ارائه خدمات نداریم. چون ارباب رجوع چاره‌ای ندارد و مجبور به پذیرش این قیمت‌هاست.

وی گفت: اگر نگوییم ۵۰ درصد ولی ۳۰ درصد ایرلاین‌ها از محل فروش بلیت سود خالص دارند. اگر ده میلیارد تومان درآمد دارند، ۴۰ درصد آن حتماً سود است. در دنیا ببینید محاسبه نرخ چطور انجام می‌شود و به ازای هر ساعت پرواز چند دلار باید گرفته شود. دنیایی که سوخت یارانه ای استفاده نمی‌کند کترینگ مناسب می‌دهد از ناوگان هوایی فرسوده استفاده نمی‌کند چقدر می‌گیرد؟ آنقدر قانون داریم که جلوی افزایش نرخ‌ها گرفته شود و قیمت‌ها را کنترل کنند. چرا نباید در یک مسیر داخلی کمتر از ۱۶ میلیون تومان برای یک خانواده بلیت تهیه کنید؟

رفیعی در واکنش به اظهارات مدیران ایرلاین‌ها درباره حذف سوخت یارانه ای و تاثیرش بر بلیت گفت: یارانه سوخت حذف نشده است. الان که سوخت را کمتر از قیمت آب می‌گیرند. ارزهای نیمایی که گرفته شده کجاست؟ خودشان می‌گفتند کمتر از دو درصد جامعه از ما سرویس می‌گیرند. از این تعداد هم ۶۵ درصد نیروهای دولتی هستند. اگر این طور است چطور از جیب نود و هشت درصد جامعه سوخت یارانه ای می‌گیرید و از حقوق آنها می زنید که به دو درصد جامعه سرویس دهید؟ ایرلاین‌های ما گران هستند. گفتگو و مصاحبه‌ها در این باره زیاد است راه به جایی هم نمی‌برد. چون با گران شدن نرخ بلیت هواپیما، نرخ بلیت اتوبوس، تاکسی و اجزای دیگر نیز که به آن وصل هستند گران می‌شود.

پکیج سفر به ایران ارزان نیست

رئیس انجمن دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران درباره درخواست هتلداران برای دریافت نرخ ارزی از گردشگران خارجی و مطرح کردن افزایش نرخ اتاق هتل‌ها با وزیر میراث فرهنگی نیز گفت: باید بدانیم با چه کسی خودمان را مقایسه می‌کنیم. نرخ هتل ۵ ستاره یوآل در ترکیه با بهترین خدمات چند است هتل سه ستاره ما چقدر می‌گیرد؟ اینکه می‌گویند آژانس‌ها از ورود گردشگر سهم کمی دارد شاید درست باشد. به وزیر سابق گفتم سهم شما از میزان آمار ورود گردشگر به ایران کمتر از نیم است و ۹۹ و نیم درصد آن خارج از سیکل وزارتخانه به ایران می‌آیند. شما نمی‌توانید نقش دفاتر را در زمینه ورود گردشگر نادیده بگیرید. گفتند که تنها ۵ درصد دفاتر ما ورودی کار هستند. پاسخ دادم شما مجوز می‌دهید که ۹۵ درصد دفاتر، مسافر از کشور خارج کنند. در دنیا یکی از شروط برای ارائه مجوز، این است که می‌گویند اول باید گردشگر به کشور بیاوری بعد مجوز خروج گردشگر می‌دهیم اما در ایران برعکس است. دفاتر هم دیگر برای ورود گردشگر تلاش نمی‌کنند. الان ورود گردشگر به ایران در انحصار چند آژانس است. اجازه نمی‌دهند کسی در این حوزه کار کند.

رفیعی تصریح کرد: الان هتل‌های یک گروه هتلداری که توریست به ایران می‌آورد فقط برای آژانس‌های خودش نرخ مناسب می‌دهد آژانس‌های دیگر توان رقابت با آن را ندارند این آژانس‌ها هستند که هواپیما و هتل‌ها را پر می‌کنند اگر آنها از بین برود چه کسی گردشگر به ایران می‌آورد؟ اگر این طور بود چرا مثلاً شرکت‌های هواپیمایی که سایت دارند خودشان بلیط نمی‌فروشند؟

وی افزود: در ویزاها مشخص است که یک گردشگر با چه نوع ویزایی به ایران آمده. پس یا آمار اشتباه ندهند یا اگر واقعاً توریست می‌آید باید بگویند از مجرای قانونی خود که دفاتر مسافرتی هستند وارد شوند. الان یکی از کشورهای غربی برای ورود ایرانی‌ها بخشنامه داده که اگر کسی وارد شد باید از قبل هتل و ستاره‌های هتلش را هم مشخص کرده باشد ما هم باید مانند خودشان رفتار کنیم ولی چرا این طور نیست؟

سرمایه هتلداران همزمان با گرانی‌ها بیشتر شد

این فعال صنعت گردشگری بیان کرد: سیستم گردشگری ما سیستمی نیست که بشود به آن بالید. چرا ما باید هزینه‌ها را برای گردشگران خارجی به دلار حساب کنیم آیا تعداد مسافران ورودی ما آنقدر زیاد است که هر اندازه حلقه را تنگ‌تر کنیم آنها باز هم به ایران بیایند؟ چرا هتل‌ها مشخص نمی‌کنند که اگر چند درصد ظرفیت اشغال داشتند، ضرر کرده اند و اگر چند درصد باشد سودشان سر به سر است. آنها که زیان دیدند دفاتر مسافرتی بوده اند. هتلداران یک ملک یا سرمایه‌ای داشته اند که در این گرانی‌ها ارزش افزوده آنها زیاد بوده است ولی آژانس‌ها همان را هم نداشته اند.

رفیعی گفت: درباره بررسی دریافت نرخ ارزی از گردشگران، اگر جلسه کارشناسی برگزار شود باز هم قائل به آن نخواهند بود و نرخ اتاق را گران می‌کنند. نمی دانم چرا فکر می‌کنیم پکیج ایران برای خارجی‌ها ارزان است؟ با سفیر تونس جلسه داشتیم می‌گفت به رغم اینکه ارزش پول ایران پایین آمده اما پکیج سفرهایش گران است.

وی در واکنش به اینکه هتلداران می‌گویند اختلاف قیمت ارز با ریال باعث شده تا قیمت یک شب اقامت در هتل ۵ ستاره تنها ۳۰ دلار باشد گفت: کدام هتل چهار ستاره در ایران شبی ۳۰ دلار یا یک میلیون تومان است؟ هتل‌ها نسبت به خدماتی که ارائه می‌کنند ارزان نیستند. ما با زیاده خواهی‌، هتل‌ها را برای هم وطن خودمان هم نگه نداشته ایم به همین دلیل است که مسافر به جای کیش به ترکیه سفر می‌کنند. مقایسه کنید میزان ورود مسافر ایرانی به وان ترکیه در عید و تعداد مسافران جزیره کیش در همین بازه زمانی چقدر بود.

رفیعی همچنین درباره برقراری پرواز بین ایران و اندونزی گفت: این مسیر هوایی و گردشگری رونقی نمی‌گیرد چون پرواز گران و طولانی است. ضمن اینکه دو کشور مقصد گردشگری یکدیگر نیستند. چرا کوبا که جذابیت بیشتری دارد هیچ وقت نتوانست گردشگر زیادی از ایران جذب کند و آنها هم به ایران نیامدند؟

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری تحلیلی اندیشه کیش | نگاه متفاوت و تحلیلی به اخبار کیش