شما اینجا هستید
اجتماعی » رد شایعات وقوع سونامی ناشی از زمین لرزه در کیش

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه کیش به نقل از خبرگزاری صداوسیما مرکز کیش، دکتر محمد آریامنش در خصوص زمین لرزه‌های چند روز اخیر جزیره کیش، گفت: رخداد لرزه‌ای که اخیرا در جنوب کشور به وجود آمده و هموطنان بخصوص در کیش احساس می‌شود طبیعی است.

وی گفت: اینکه کدام گسل یا گسل‌ها مسبب رخداد زمین لرزه‌ها است نظریات مختلفی وجود دارد، اما براساس مطالعات انجام شده نشان می‌دهد این پهنه گسلی و خوشه‌های شناسایی شده بیشتر بر اثر فعالیت فرایش‌های گنبد‌های نمکی در منطقه هستند.

دکتر آریامنش افزود: ساز و کار زمین لرزه‌ها که اغلب گسلی محض هستند نشان دهنده این است که این گنبد‌های نمکی می‌توانند تحت تاثیر موقعیت نیرو‌های کشندی قرار بگیرند و ممکن است در آینده هم با توجه به تاریخ نوسان داشته باشد.

وی گفت: تحلیل‌های اخیر نشان دهنده است که تاریخ قمری و موقعیت ماه می‌تواند در این زمین لرزه‌ها تاثیر داشته باشد.

وی در خصوص شایعات رخداد سونامی در کیش، افزود: این مبحث را مردود اعلام می‌کنم چرا که پوسته‌ای که جزیره کیش بر روی آن واقع شده است قاره‌ای است و اقیانوسی نیست.

وی با بیان اینکه اغلب زمین لرزه‌های که در منطقه رخ داده است در خشکی رخ ثبت شده است، گفت: کانون این زمین لرزه در خشکی است و امکان به وجود آمدن سونامی وجود ندارد چرا که برای ایجاد سونامی باید کانون زمین لرزه در اعماق و پوسته اقیانوسی رخ دهد.

دکتر آریامنش گفت: مطالعات نشان دهنده این است که در جزیره کیش زمین لرزه بزرگی نداشته ایم و فعالیت گنبد‌های نمکی منطقه را بیشتر مطالعه کنیم، نباید احتمال زمین لرزه‌های قوی تری را در این منطقه داشته باشیم.

وی گفت: روند زمین لرزه‌ها نشان دهنده کاهش زمین لرزه‌ها از لحاظ بزرگی در منطقه است.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری تحلیلی اندیشه کیش | نگاه متفاوت و تحلیلی به اخبار کیش