شما اینجا هستید
اخبارکیش » محرم در ۳۶ قاب

در آخرین روزهای تابستان که هنوز گرما و شرجی از شهر من رخت برنبسته و از برگ های زرد و نارنجی و قرمز و خش خش شکسته شدنشان در زیر پای عابران خبری نیست به نمایشگاه عکس تعدادی از جوانان شهرم در مسجد امام حسن مجتبی (ع) میروم .

قبل از هرچیز به مقام بی بدیل و پر ارزش پنج شهید گمنامی که در شهر من آرمیده اند ادای احترام میکنم، آنانی که شرف ، مردانگی و ایثار را به خوبی معنا کردند.
آنانی که جانشان را برای آرامش و امنیت وآسودگی ما فدا کردند .
همچنین با کلام خدا ، درود فرستادم برای آرامش روح شهید سلامت سیدین عزیز .
۳۶ تابلو و عکس از عکاسان جوان به نمایش در آمده است ، نمایشگاه عکس عکاسانی که همیشه و در همه جا و چه پرهیجان ، زندگی واقعی و هستی و وجود و آنچه اتفاق می افتد را ثبت و ضبط می کنند .
عکاسی یکی از سریع ترین رسانه ها در انتقال پیام به مخاطب است و این عکاسان هستندکه با در اختیار گرفتن دقیق ترین ابزار به ثبت و ضبط تاریخ می پردازند .
امروز به نمایشگاه عکس متفاوتی دعوت شده ام
این بار از غروب کشتی یونانی و درختان لور و ساحل مرجان و دریا و لاک پشت پوزه عقابی و بازیگوشی دلفین ها بر پهنای خلیج فارس خبری نیست
چهل روز پس از سالگرد شهادت سومین امام شیعیان جهان در یک فضای معنوی و در کنار مزار شهدا ، عکاسان جوان کاری کردند کارستان .
نمایشگاهی از عکس های مراسم تاسوعا و عاشورا و شام غریبان را به تصویر کشیدند .


این هنرمندان برای زنده نگهداشتن واقعه کربلا ، چه زیبا محرم را در قاب به نمایش درآوردند و چه زیباتر ترویج فرهنگ و آیین های عاشورایی را نشان دادند .
۳۶ تابلو را یک به یک دیدم و چه خاطرات تاریخی که مرور نمی شود
۳۶ تابلو را دیدم و به یاد واقعه کربلا افتادم .
زمانی که امام حسین (ع)
پس از نماز صبح ، سپاه خود را که متشکل از ۳۲ تن سواره و ۴۰ تن پیاده بودند به سه دسته تقسیم کرد و دسته اول را در بخش میمنه ، دسته دوم را در بخش میسره و دسته ای را میان آن دو قرار داد .
عکس ها هر کدام یادآور ماجرای تاریخی واقعه کربلا در دهم محرم سال ۶۱ قمری بود .
هر کدام از این تابلوها با تو حرف می زند ، عکس ها یادآور زمانی بود که حر ابن یزید تمیمی که از فرماندهان جنگاور و دلیر عمر بن سعد بود و در وهله اول راه را بر امام حسین (ع) بسته بود ،
زمانی که بزرگواری و حقیقت خواهی امام حسین (ع) را دید و از سوی دیگر شاهد نیت پلید عمربن سعد و لشکریان عبیدالله بن زیاد و جنایت ها و ظلم آنان بود از خواب غفلت و دنیاطلبی بیدار شد و یک باره سپاه کفر پیشه عمربن سعد را ترک و به سوی خیمه گاه امام حسین (ع) رهسپار شد .
از کنار هر تابلویی که میگذشتی یاد واقعه کربلا که دلخراش ترین واقعه تاریخ اسلام است برایت تداعی می شود .
اگر در عکس ها عمیق می شدی ، حتی می توانستی صدای میدان رزم را بشنوی ، صدای برخورد شمشیر فلزی با یکدیگر و صدای شیهه اسب ها را بشنوی .
هر کدام از عکس ها پیام خاصی داشتند ، هر کدام از این عکاسان بر اساس تفکر و و اندیشه خود عکس عاشورایی گرفته بودند ، عکاسانی که
سعی شان بر این باور بود تا از قافله ارادتمندان حسینی عقب نمانند و تمام تلاش خود را به خرج دادند تا به سهم خود در جهت اعتلای فرهنگ حسینی قدم بردارند .
محرم به لحاظ اجتماعی و مذهبی یکی از مهمترین مقاطع مذهبی مسلمانان و ایرانیان است و از نخستین عکسی که از مراسم روزهای تاسوعا و عاشورا توسط عکاسان گرفته شد حدود دویست سال می گذرد و کماکان عکاسان حرفه ای و آماتور در سراسر کشور وقایع دو روز تاسوعا و عاشورای حسینی را دستمایه عکاسی خود قرار داده اند
کلیت عزاداری ها در این دوز یکی است و در این خصوص عکاسی موفق است که با ایده و نگاه خود ، خلق آثاری نو و خلاقانه را به ثبت برساند .
این نگاه خلاقانه را در بین عکس های به نمایش درآمده در نمایشگاه عکس مسجد امام حسن می بینی .
تابلویی که نماز ظهر عاشورا را نشان می دهد در این تصویر به خوبی حس میکنی که
امام حسین (ع) برای اقامه نماز ظهر یک طرفه جنگ را متوقف می کند و با یاران اندک خود نماز را به جای می آورد و دشمنان بی رحم همچنان نمازگزاران را هدف تیر خود قرار می دهند .
عکاسان جوان این جسارت را به خرج دادند تا با نگاه و ایده خلاقانه خود ، هر کدام از مراسم واقعه تاسوعا و عاشورا عکس بگیرند و آن را قاب کرده و به نمایش درآورند .
برای تمامی ۲۲عکاس که عکس هایشان در ۳۶ قاب به نمایش درآمد و برگزارکنندگان آن سرکار خانم فائق و عباس دوست قرین آرزوی موفقیت و سربلندی دارم و‌خواستار حمایت بیشتر مسئولان فرهنگی هنری از این جوانان هنرمند هستم .

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری تحلیلی اندیشه کیش | نگاه متفاوت و تحلیلی به اخبار کیش