شما اینجا هستید
اخبارکیش » کمپوست با کیفیت، مدیریت زائدات هرس و تفکیک از مبدا کلید بهبود فضای سبز جزیره است

افزایش کیفیت و کمیت فضای سبز جزیره کیش به عنوان یک جزیره گردشگری ضروری است، با توجه به تغییرات اقلیمی و کمبود منابع آب، رویکرد نوین فضای سبز شهری پایدار اتکا به گونه های بومی، کم نیاز به آب و مقاوم با خشکی و خشکسالی است. لذا باید مدیریت فضای سبز شهری بر اساس اصول علمی بوده و از هرگونه اجرای برنامه ای بدون مطالعات جامع و کارشناسی پرهیز شود.  اقلیم خاص و فقر خاک از نظر مواد عالی، فعالیت در حوزه فضای سبز را در کیش با چالش های جدی روبه رو می کند . لذا یکی از چالش های جدی فضای سبز کیش فقر خاک از نظر مواد معدنی است. افزایش کیفیت خاک یکی از راهکار های لازم برای کاشت گونه های جدید و نگهداری فضای سبز کنونی است که به صورت جدی باید به آن پرداخته شود. از این رو مدیریت پسماند جهت تولید کود کمپوست، در راستای بازیافت پسماند شهری و فضای سبز به عنوان یکی از عوامل افزایش بهره وری و حفظ منابع باید در دستور کار قرارگیرد و تولید کمپوست باکیفیت اولین گام جهت نیل به فضای سبز پایدار است.
پسماند فضای سبز شهری از جمله زائدات چمن زنی، هرس درختان، جمع آوری باغچه های گل های فصلی، درختان خشک و یا خطرآفرین ازجمله مواردی است که جهت بازیافت در سطح جزیره جمع آوری می شود.
٧٠ درصد پسماند فضای سبز شهری قابل بازیافت است .باقیمانده آن شامل شاخه های خشک و درختان از چرخه تولید کمپوست خارج شده و برای استفاده در صنایع چوب و زغال و تولید چیس چوب قابل استفاده است. کمپوست تولیدشده می تواند با سرباره های فاضلاب برای اصلاح خاک و افزایش بهره وری در فضای سبز جزیره مورداستفاده قرار گیرد. در این راستا تمام اقدامات لازم کارشناسی ازجمله کنترل زیستی و بیولوژیک و آزمایش ها بهداشتی و کنترل بیماری به صورت کامل باید انجام شده تا کمپوست تولید شده با بالاترین کیفیت باشد. با همکاری کیشوندان و تفکیک زباله از مبدأ می توانیم زائدات غیرقابل استفاده را از همان ابتدا جدا کرده و مراحل تولید کمپوست با سرعت و کیفیت بالاتری انجام شود و شاهد کاهش هزینه ها در این حوزه باشیم.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری تحلیلی اندیشه کیش | نگاه متفاوت و تحلیلی به اخبار کیش