شما اینجا هستید
اخبارکیش » نقدی جدی بر سخنان معاون وزیر و رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران در کیش

“محمد خوانساری روز پنجشنبه در آیین امضای تفاهم نامه همکاری مشترک سازمان های فناوری اطلاعات ایران و منطقه آزاد کیش اظهار کرد: هم اکنون دستگاه های متصل به این پنجره حدود ۳۰ از کل خدمات خود را به صورت هوشمند به جامعه هدف خود ارایه می کنند.

وی با بیان اینکه در راستای تحقق اهداف دولت الکترونیک و برنامه های دولت سیزدهم تا پایان سال آتی زیرساخت ارایه ۱۰۰ درصدی خدمات دستگاه های دولتی در دستور کار است یادآور شد: هم اکنون سازمان منطقه آزاد کیش نیز به عنوان یکی از مناطق آزاد پیشرو به این پنجره متصل شده است.

وی افزود: با توجه به زیرساخت های فراهم شده دولت الکترونیک در کیش، در نظر داریم این جزیره به عنوان یکی از محل های آزمون طرح های هوشمندسازی کشور باشد.

خوانساری در خصوص تفاهم نامه همکاری مشترک سازمان های فناوری اطلاعات ایران و منطقه آزاد کیش نیز گفت: استفاده از فناوری‌های نو در حوزه خدمات به مردم، توسعه فعالیت های هوشمند مد نظر دولت الکترونیک به صورت الگو و ارتقای شفافیت خدماتی از جمله اهداف این تفاهم نامه است.”

به عنوان شخصی که بیش از ۲۸ سال است که کار با سیستم و فن آوری را به قول معروف از زمین خاکی و کمودور ۶۴ با نوار کاست شروع کرده و با ibm با حافظه ۱۰۰ مگابایت و ویندوز ۳٫۱ ادامه داده تا به امروز که با بلاکچین و قراردادهای هوشمند و وب ۳ ادامه می دهد قاطعانه می گویم مسئولان ما در این سال ها جز شعار دادن کاری در زمینه هوشمندسازی نکرده اند.

در کشوری که سرعت اینترنت آن در رده بندی جهانی رتبه ۱۴۴ اعلام شده است و علاوه بر تحریم ها و عدم امکان استفاده از فرصت هایی که برای فعالان برنامه نویسی و استارتاپ های دنیا وجود دارد، دچار فیلترینگ شدید و خود تحریمی است، سخن گفتن از هوشمندسازی خنده دار است.

از پیشرو بودن منطقه آزاد کیش در زمینه فن آوری اطلاعات و هوشمندسازی گفتید، این را باید کسانی بگویند که تجربه استفاده از اینترنت لاک پشتی کیش و قطعی های چند روزه به علل مختلف از جمله قطع شدن فیبر نوری در دریا و باد و بوران را دارند.

این را باید افرادی بگویند که طرح ها و استارتاپ های آنها در لای پوشه های روی میز مدیران خاک می خورد و کسی نیست که از آنها حمایت کند. این را باید افرادی چون من بگویند که به خاطر عشق به کیش و وطن و اعتماد به شعارهای مدیران و مسئولان وارد فضای استارتاپی شدند و امروز زندگیشان را بابت این عشق و اعتماد از دست داده اند.

آقای معاون وزیر، شعار دادن بسیار ساده است و همه در این مملکت شعار و وعده می دهند. کافی است نظر فعالان کامیونیتی های مختلف را هم بپرسید تا از دردهایشان برایتان داستان ها بگویند.

کیش می توانست سیلیکون ولی و کریپتولند خاورمیانه باشد، ولی امروز در کجا قرار دارد و امارات در این زمینه در کجاست؟! این در حالی است که نخبگان و ایده پردازان جوان کشور، در تراز جهانی هستند ولی طرز تفکر عده ای از مدیران ما در دهه ها قبل سیر می کند و در فضایی دور از دوران امروز …

مرکز نوآوری کیش چرا باید به روی فعالان واقعی و ساکن کیش بسته باشد و عده ای نیز با سفارش و نامه های دارای امضا طلایی در آن جای داشته باشند. از افزایش اجاره های آن درسال جاری و فشار بر معدود شرکت های دانش بنیان و فعال آن مرکز خبر دارید؟ از قطع همکاری با عده ای از معدود مسئولان دلسوز آن خبر دارید؟ چه خروجی از این همه هزینه تاکنون در کیش داشته ایم؟

سخن بسیار است و همین مقدار نوشتن هم از بغضی بود که ترکید. نگاهی به دور و برتان بیاندازید و ببینید چه تعداد از جوانان نخبه این مملکت از سر ناچاری به کشورهای دیگر مهاجرت کرده اند و ما چه آسان و ارزان، سرمایه های انسانی و مالی خود را به کشورهای دیگر تقدیم می کنیم.

خواهش می کنم برای یک بار هم که شده به جای شعار، عمل کنید.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری تحلیلی اندیشه کیش | نگاه متفاوت و تحلیلی به اخبار کیش