شما اینجا هستید
اخبارکیش » کاخ نخست وزیری کیش ثبت ملی شد

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه کیش به نقل از تسنیم، محمد محسنی، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هرمزگان در جمع خبرنگاران ‌اظهار داشت: کاخ نخست وزیری کیش، پل آب بر سرچاهان، عمارت پنج دری مارم و شهر تاریخی سیبه در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیدند.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هرمزگان با اشاره به اینکه کاخ نخست وزیری کیش از سری مجموعه کاخ‌های احداث شده در جزیره کیش در دوره پهلوی دوم است، افزود: این کاخ به منظور استفاده و اقامت موقت مسئولان مملکتی وقت، توسط شرکت مرکوری طراحی و اجرا شده و به نام مکان اختصاصی اسکان سرپرست هیئت دولت سابق (نخست وزیر) است.

‌وی ادامه داد: پل آب بر سرچاهان در شهرستان حاجی آباد واقع شده و متعلق به دوران متاخر اسلامی و مربوط به دوره صفوی است.

محسنی افزود: پل آب بر یا کانال ـ پل برای انتقال آب شیرین به زمینهای کشاورزی روستای سرچاهان ساخته شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هرمزگان با بیان اینکه عمارت پنج دری در مارم فین واقع شده است، افزود: این عمارت در اوایل دوره پهلوی اول برای مرحوم محمدابراهیم ترابی ساخته شده است.

وی اظهار داشت: تاریخ دقیق ساخت این بنا مشخص نیست اما طبق گفته فرزند مرحوم ترابی، بین سال های ۱۳۰۴ تا ۱۳۰۸ هجری-خورشیدی توسط استادکار محمد غلامحسین(محمد رنجبری) از محله پابرکه مارم بنا شده است.

محسنی افزود: دلیل نام گذاری پنج دری به این بنا، دارا بودن عناصر شاخص پنج دری (پنج در که رو به حیاط بزرگی گشوده می شود) و به علت قراگیری آن در محله مارم به عمارت پنج دری مارم معروف بوده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هرمزگان با اشاره به اینکه محوطه باستانی شهر سیبه در روستای امروزی کوخرد از توابع شهرستان بستک قرار دارد، گفت: در اطراف روستا، آثاری از گذشته از جمله سازه آبی ترنه و بقایایی از قلعه ها و دژهای قدیمی وجود دارد.

وی اظهار داشت: آرامگاه دوگنبدان و حمام شهر سیبه که هر دو آثاری متعلق به دوره اسلامی هستند، نیز در داخل این محوطه تاریخی به چشم می خورند.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری تحلیلی اندیشه کیش | نگاه متفاوت و تحلیلی به اخبار کیش