شما اینجا هستید
اخبارکیش » ۲ خرداد روز جهانی لاک پشت/حفظ تنوع زیستی وظیفه همه ماست

دوستان سلام
اسم من لاک پشت دریایی است. من و مار دریایی، تنها خزندگانی هستیم که با آب دریا سازش یافته ایم.
زادگاه من آبهای گرم خلیج فارس و سواحل شنی جزایر مختلف آن و از جمله کیش است و این را هم بگویم که پسر عمو هایم در سواحل جنوبی خلیج فارس زندگی می کنند. من هر جای دنیا که بروم، برای تولد کودکانم باز هم به خلیج فارس و جزیره کیش بر می گردم. من دوستان بزرگ و کوچک بسیاری دارم. گیاهان دریایی، عروسهای دریایی، اسنفج ها، سخت پوستان و نرمتنان، مرجانها، ماهی ها، دلفین ها، نهنگ ها، گیاهان و درختان نیز دوستان من در ساحل هستند که هوای تمیز برای تنفس را برای همه از جمله من فراهم می کنند. بعضی از گیاهان و جانورانی که در اطراف من زندگی می کنند، غذا، پوشاک و داروی مورد نیاز انسانها را تهیه می کنند. این موجودات هر جا باشند تلاش می کنند تا محیط زیست ما سالم بماند و ما بتوانیم با آرامش در آن بازی کنیم. نقاشی بکشیم، شعر بخوانیم و قصه بگوییم . این یک راز طبیعت است که موجودات زنده به هم وابسته هستند و جودشان برای هم لازم است. مانند اعضای بدن که ناراحتی هرکدامشان باعث ناراحتی کل بدن می شود. این به هم پیوستگی و ارتباط موجودات زنده به هم وهمه موجودات زنده” تنوع زیستی” را بوجود می آورند. تنوع زیستی یعنی اینکه هر موجود زنده ای وظیفه خاصی بر عهده دارد. به عنوان مثال گیاهان غذای جانوران را تشکیل می دهند و جانوران هم غذا و پوشاک انسان را تولید می کنند. ماهی کوچک غذای ماهی بزرگ می شود و ماهی بزرگتر نیز خود غذای انسان را تشکیل می دهند. از سوی دیگر حفظ تنوع زیستی مانند نگهداری از یک داروخانه بزرگ برای مبارزه با بیماری و جلوگیری از فقر و گرسنگی است.

این ها همه نشان می دهد که حفظ تنوع زیستی بسیار مهم است. ما هم باید یاد بگیریم که از طبیعت و موجودات زنده دیگر محافظت کنیم و موجوادت زنده را دوست داشته باشیم.
اما متاسفانه زندگی من و سایر موجودات زنده که دوستان من و شما هستند این روز ها درخطر است. زیراکه انسانها با ساخت اسکله و بنادر، شهرکهای ساحلی، احداث جاده در سواحل، تردد افراد و وسایل نقلیه در سواحل، نور لامپ های بزرگ در سواحل، برداشت شن و ماسه، باعث ناامنی خانه حیوانات و لاک پشت ها شده اند و شنهای سالم و تمیز که محل تولد من بودند، در حال از بین رفتن هستند. برخی نیز با ریختن زباله، راه کودکانم را به دریا می بندند و همچنین وقتی نور ماشین ها و چراغ های بزرگ بر ساحل می تابد لاک پشت های کوچولو راه دریا را گم می کنند و از فرط خشکی می میرند. برداشتن تخم ها و فاضلابی که به دریا می ریزد و لکه های نفتی که وارد دریا می شوند، به اضافه قایق هایی که در ساحل با سرعت حرکت می کنند با پروانه های موتور خود ما را زخم می کنند و باعث مرگ ما می شوند و در نتیجه دیگر جای امنی برای زندگی نداریم.

و اما پرسش های من از شما :

آیا می توانید تعدادی ازحیوانات، پرندگان و گیاهانی را که در خلیج فارس و جزیره کیش زندگی می کنند را نام ببرید؟
چرا زندگی لاک پشت ها در خطر است؟
آیا می توانید چند نمونه از آلودگی های دریا و تعدادی از حیوانات و گیاهان را که به خاطر آلودگی از بین رفته اند نام ببرید
چگونه می توانیم محیط زیست و تنوع زیستی را حفظ کنیم چند مثال بیاورید.
چرا ما نیاز به صید ماهی داریم ؟ آیا هرچقدر بخواهیم می توانینم ماهی صید کنیم.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری تحلیلی اندیشه کیش | نگاه متفاوت و تحلیلی به اخبار کیش