شما اینجا هستید
اخبارکیش » تجربه تصویری یک هنرمند از جزیره کیش

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه کیش به نقل از ایسنا، نمایشگاه عکس مهناز رونقی با عنوان لحظه ۲۸ دی ماه در میکاگالری جزیره کیش برگزار و فیلم کوتاه «وارنیش» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی رونقی ۲۷ دی ماه در پردیس میکا جزیره کیش نمایش داده می‌شود.

نمایشگاه عکس لحظه ساعت ۱۹ پنجشنبه ۲۸ دی ماه در گالری میکا گشایش می‌یابد.

رونقی در یادداشتی درباره نمایشگاه عکس «لحظه» نوشته است: رابطه انسان‌ها با زمان و مکان به زیست انسان معنا می‌دهد، تراژدی فرامدرنیته از میان رفتن مکان را به سمت نامکان به دنبال داشت. یک مکان مفهوم فیزیکی و متعارف کلمه نیست، ذهنیت کنشگر اجتماعی به آن معنا می‌دهد و هویتی زاده می‌شود. چندی است روند تبدیل جزیره کیش را از مکان به نامکان می‌بینیم. جزیره حسی از گذار می‌دهد، حسی از رفتن، زیبایی افسون‌کننده اما نه همراه با حس دلبستگی به مکان، همان‌هایی که می‌گوییم مکان حافظه. زیبایی‌شناسی مقوله‌ای مرتبط با ادراک حسی و ناشی از ذوق سرشار انسان‌ها در فرهنگ و خرده‌فرهنگ‌های مختلف است و زیبایی‌شناسی مدرن، پدیده‌های طبیعی و کردار انسان را نیز دربرمی‌گیرد و آن را «سرشت تجربه» می‌نامند. آنچه دیدم و تجربه کردم میان صخره‌های مرجانی جزیره.
آنچه میان پیوند بین تجربه زیبایی‌شناسی با فرایندهای معمول در لحظه‌ای از زندگی می‌توان دریافت. این مجموعه حاصل انسجام میان تجربه تخیلی و عاطفه بی‌واسطه زیبایی در لحظه «اینجا» و اکنون «آن»های زندگی روزمره است.
چنین مواجه‌هایی در زندگی روزمره همان زیبایی «آن حضور است». گسست انسان با آن قبل و پیوستن به آن بعد. همان آنی که دیگر آن قبل من نیست، من پیش از آن گره سفت شده به شاخه خشک شده درختی که دیگر سبز نیست، چیزی است میان خاکستری، ذغالی و سیاه. حصار را که به دورش می‌بینم تمام پارچه‌های رنگی آرزوهای تک‌تکشان، تک‌تکمان رها می‌شود بر خاک.
تجربه‌های زیبایی‌شناسانه، برانگیختن حس زیبایی، بوها، طعم‌ها، غذاها و چشم‌اندازها همان زیبایی آن حضور است.
پر و خالی شدن پی در پی آنات‌زندگی روزمره با رخدادهای متعدد به خود زیستی عجیب می‌دهد.
آنات تحمل، تجربه‌های سادهای که گسستی در ادراک هستی می‌دهد. درخت لوری با شاخه‌های آویزان، درختی که قربانی است و دیگر سبز نیست، سیاه است و سفید و هرس شده … .

بر اساس این گزارش، فیلم «وارنیش» ساخته مهناز رونقی هم ساعت ۲۰ چهارشنبه ۲۷ دی ماه در پردیس سینمای میکا جزیره کیش به نمایش درمی‌آید.
نویسنده و مجری طرح طرح فیلم «وارنیش» مهدی امیری مطلق و بازیگران این فیلم رویا جاویدنیا، پوریا فلاح، هادی عامری و نهال صادقی هستند. رامتین فیروزیان(فیلمبرداری و تدوین فیلم)، مسیح حدپور سراج(صدابردار)، محمدمهدی جواهریزاده(صداگذاری و ترکیب صدا) و امین طاهری(موسیقی) دیگر عوامل فیلم وارنیش هستند.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری تحلیلی اندیشه کیش | نگاه متفاوت و تحلیلی به اخبار کیش