شما اینجا هستید
اخبارکیش » کنترل ناقل پشه آئدس یک مسئولیت مشترک است

رئیس مرکز بهداشت کیش در جمع پرسنل بهداشتی درمانی مرکز ضمن تاکید بر افزایش آگاهی عمومی در مورد بیماری‌های منتقله از پشه آئدس گفت:آموزش اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از گزش پشه و ابتلا به بیماری از اهمیت بسزایی برخوردار است.

وی ضمن تشریح نقش سیستم بهداشت و درمان در تشخیص، درمان و کنترل بیماری های منتقله از پشه آئدس به ارائه راهکارهای عملی برای کنترل پشه‌ها در منازل و جوامع، اقدامات خودمراقبتی در کنترل پشه آئدس و مراقبت ها بر اساس نظام مراقبت سندرومیک تاکید کرد.

در ادامه دکتر رضانیا به تشریح بیماری های منتقله از آیدس پرداخت وافزود:بیماری‌های منتقله از پشه مانند آئدس و مالاریا می‌توانند به سرعت شیوع پیدا کرده و به اپیدمی‌های انفجاری تبدیل شوند. همچنین این بیماری‌ها علاوه بر تهدید سلامت افراد، می‌توانند منجر به هدررفت منابع اقتصادی و آسیب به توسعه پایدار، صنعت گردشگری و سایر بخش‌های اقتصادی و..جوامع شوند.
وی افزود:پشه‌ی آئدس درصورت آلودگی به ویروس تب دانگ، این ویروس را به تخم‌های خود نیز منتقل می‌کند و پشه‌های جدید تازه‌متولدشده‌ نیز، آلوده و ناقل این ویروس خواهند بود.

تشریح علائم بیماری، زیر گونه های مختلف تب دانگ، گروه‌های در معرض خطر ابتلا به این بیماری‌ها، پیشگیری ازشیوع بیماری ،افزایش آگاهی و دانش پزشکان در مورد این بیماری‌ها ،اجرای دقیق نظام مراقبت سندرومیک در تشخیص زودهنگام ، نظارت بر موارد بیماری، گزارش موارد مشکوک یا تأیید شده، و همکاری عمومی از دیگر موارد مطرح شده توسط پزشک مرکز بهداشت کیش بود.

در بخش دیگری از این برنامه صفری کارشناس بیولوژی و کنترل ناقلین مرکز بهداشت در خصوص اهمیت کنترل ناقلین ، انواع پشه، چرخه زندگی،انواع زیستگاههای لاروی، ، سختی‌های کنترل پشه و راههای مبارزه با پشه با اولویت بهسازی محیط و استفاده از مدیریت تلفیقی در مبارزه با رشد و تکثیر آئدس مطالبی بیان کرد.

این کلاس آموزشی در سالن شهید همت مرکز خدمات جامع سلامت بوعلی و با حضور کلیه پرسنل بهداشتی و درمانی مرکز بهداشت برگزار شد.

روابط عمومی مرکز بهداشت کیش

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری تحلیلی اندیشه کیش | نگاه متفاوت و تحلیلی به اخبار کیش