شما اینجا هستید
اخبارکیش » خط مستقیم از فرودگاه امام به کیش سفر خارجی ها را رونق می دهد؟

با کریدور جدید پروازی به مقصد کیش، چالش سفر زمینی گردشگران عازم کیش از فرودگاه امام به فرودگاه مهرآباد برطرف شده است، اما آیا همه آنچه لازم است تا مسافرت توریست های خارجی به کیش رونق بگیرد، با حل همین تک چالش فراهم می شود؟

جزیره توریستی جنوب کشور صاحب یک کریدور پروازی برای مسافرت مستقیم خارجی ها از فرودگاه امام (ره) به این منطقه مرجانی شد.پنجشنبه گذشته با افتتاح خط پروازی فرودگاه امام به مقصد کیش و بالعکس، امکان سفر بدون معطلی گردشگران خارجی از تهران به این جزیره توریستی-تفریحی فراهم شد. به گزارش «دنیای اقتصاد»، جابه جایی فرودگاه و اتلاف وقت ناشی از آن، یک عامل بازدارنده برای سفرهای گردشی محسوب می شود.

بررسی ها نشان می دهند که سهم کیش از جذب گردشگران داخلی – خانوارهای ایرانی – پایین است؛ به طوریکه آمارهای رسمی مربوط به سفرهای نوروز ۹۸ ایرانی ها و همچنین اطلاعات مربوط به سفرهای داخلی در بهار ۹۷ نشان می دهد: سهم این جزیره توریستی – تفریحی از جذب گردشگر داخلی در مقایسه با سایر شهرهای ایران کمتر از ۲ درصد است.

این در حالی است که امکانات و ویژگی های موجود در جزیره کیش، قابل رقابت با داشته های برخی شهرهای پرسفر و مقاصد اصلی گردشگران است. برخی شهرهای ایران که رتبه های برتر جذب مسافر را دارند – همچون شهرهای شمالی- در واقعیت، هیچ امکان توریستی – تفریحی مناسب و استانداردی ندارند. با این حال، شاید یک عامل مهم که باعث شده سهم کیش از جذب گردشگر داخلی پایین باشد، «هزینه سفر و اقامت» باشد.در این میان، تیم مدیریتی در جزیره کیش می تواند برنامه رونق گردشگری را بر مدار جذب توریست خارجی پایه ریزی کند.حدود ۲ میلیون گردشگر داخلی و خارجی در سال وارد جزیره کیش می شود. هدف تعریف شده، جذب بیش از ۵ میلیون گردشگر با سهم غالب توریست خارجی است. یک تصور ذهنی غلط وجود دارد که با مقایسه کیش و دبی، جزیره ایرانی را به خاطر توقع خارجی ها در جریان سفرهای گردشگری به یک نقطه مناسب برای جذب توریست خارجی معرفی نمی کند.

اما، کارشناسان گردشگری در مقابل این تصور معتقدند: کیش یک مزیت انحصاری دارد و آن «چارچوب های اسلامی و متعارف حاکم بر این منطقه آزاد» است. این مزیت می تواند محرک رونق گردشگری حلال با هدف جذب توریست های خارجی از کشورهای مسلمان شود. ایرباس A321 شرکت هواپیمایی کیش، نخستین پرواز داخلی از فرودگاه امام خمینی (ره) به مقصد کیش را ۹ و ۳۰ دقیقه صبح پنجشنبه ۲۴ مردادماه انجام داد.

آغاز پروازهای داخلی از فرودگاه امام خمینی (ره) این امکان را فراهم کرده تا دیگر نیازی نباشد مسافران از شهرهای مختلف برای انجام پرواز خارجی یک بار به فرودگاه مهرآباد آمده و از آنجا خود را به فرودگاه امام خمینی برسانند، همچنین مسافران خارجی می توانند از فرودگاه امام خمینی مقصد خود را به سایر شهرها انتخاب کنند. جزیره مرجانی کیش که یکی از جذاب ترین نقاط گردشگری ایران است، سالانه میزبان گردشگران زیادی از سرزمین اصلی و کشورهای منطقه است. آمارهای منتشر شده نشان می دهند که طی ۱۵ روز ابتدایی تیرماه امسال ۷۱۵ مسافر خارجی به جزیره کیش سفر کرده اند.

این در حالی است که طبق اخبار منتشره جزیره کیش در جام جهانی فوتبال قطر قرار است به عنوان مکان پشتیبان برای اقامت بازیکنان و تماشاچی های بازی های تدارکاتی فوتبال حضور داشته باشد و حتی امکان دارد کمپ های قبل از مسابقات برای تیم هایی که در جام جهانی حضور دارند نیز در این جزیره پیش بینی شود؛ تلاش های فعلی سازمان منطقه آزاد کیش برای اتمام مجموعه جدید فرودگاهی تا پایان امسال و آغاز پروازهای مستقیم از فرودگاه امام خمینی به کیش همگی از آمادگی جزیره برای برگزاری این رخداد بزرگ ورزشی حکایت دارد.

فرزانه شرفبافی، مدیرعامل هواپیمایی کیش به «دنیای اقتصاد» گفت: ایرباس A321 به خاطر یک تعمیر و سرویس اساسی یک سال و نیم زمین گیر بود که با همت متخصصان ایرانی شرکت هواپیمایی کیش احیا شد و مجددا به خط پروازی برگشت. او با تاکید براینکه برای نشان دادن امنیت پرواز دراولین حرکت، خود او و مدیر عامل سازمان منطقه آزاد کیش مسافرش بودند، یادآور شد: این هواپیما هم اکنون جز مدرن ترین و جوان ترین هواپیماهای کشور است که با توجه به تقاضای مسافران برخی از روزها پرواز مسیر فرودگاه امام خمینی به کیش و برعکس را انجام خواهد داد.

شرفبافی با بیان اینکه در این سفر از لباس های فرم جدید مهمانداران رونمایی شد، ادامه داد: این ایرباس ۱۷۰ صندلی دارد و به سیستم های تفریحی و سرگرمی برای مسافران حین پرواز مجهز است. به گزارش «دنیای اقتصاد»، یکی از مطالبات از مدیرعامل شرکت هواپیمایی کیش دلایل گرانی بلیت حتی در ایام جشنواره تابستانی کیش است. شرفبافی در این باره گفت: قیمت بلیت های سیستمی ۱۹۵ هزار تومان است و نوسان نرخ ناشی از عرضه و تقاضا و فروش توسط آژانس های مسافرتی است. شرفبافی گفت: با ورود مظفری مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش به بحث قیمت بلیت هواپیما، بلیت های یارانه ای با قیمت ۱۹۵ هزار تومان طراحی شد که همین امر تاثیر مستقیمی برقیمت ها داشت به طوریکه هفته گذشته ما شاهد کاهش قیمت ها بودیم و بلیت ۱۷۵ هزار تومانی را هم تجربه کردیم. او متذکر شد: سقف نرخ بلیت کیش در دفاتر فروش ۵۰۰ هزار تومان تعیین شده که به طور متوسط ۳۵۰ هزار تومان عرضه می شود. غلامحسین مظفری، مدیرعامل سازمان در ابتدای انتصابش در پاییز سال ۹۷ به دیدار حسن روحانی رئیس جمهور رفت و در همان دیدار خواستار اختصاص بخشی از منابع صندوق توسعه ملی برای رونق منطقه آزاد کیش شد.

مظفری در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه «برای تشویق گردشگران به انتخاب جزیره کیش به جای سفر به کشورهای منطقه چه پیامی دارید» گفت: از جمله مزیت های کیش، امکانات موجود درحوزه گردشگری سلامت است که با توجه به وجودبیمارستان مجهز و کادر درمانی حاذق، عدم نیاز به دریافت روادید برای سفر ایرانیان خارج از کشور و گردشگران خارجی به کیش و وجود خطوط پروازی بین کیش با کشورهای اطراف شاهد هستیم از کشورهای حوزه خلیج فارس گردشگران برای دریافت خدمات سلامت و درمانی به جزیره کیش سفر می کنند. او افزود: در کنار جاذبه های طبیعی این جزیره مرجانی که دارای سواحل و نعمت همجواری با خلیج فارس است، وجود امکانات خوب اقامتی با بیش از ۵۴ هتل و ۱۲ هزار تخت که بیشتر این هتل ها ۴ یا ۵ ستاره هستند از دیگر زیر ساخت های ارزشمند گردشگری درجزیره کیش است.

مظفری با بیان اینکه کیش متعلق به تمامی مردم ایران است و پیشرفت این جزیره برای همه هموطنان به ویژه ساکنان کیش بسیار حائز اهمیت است، گفت: در حوزه ورزش امکانات و زیرساخت های بسیار خوبی مهیا شده و مقرر شد جام اکو در کیش برگزار شود، میدان اسب دوانی کیش که از ظرفیت های خوب جزیره محسوب می شود و از دو بعد ورزشی و گردشگری دارای جذابیت است، مورد توجه قرار گرفته و با کمک و توانمندی های بخش خصوصی طرح میدان اسب دوانی در سطح منطقه به یک جذابیت خاص و ویژه تبدیل می شود. مظفری با اشاره به برگزاری رویدادهای مختلف شامل جشنواره های تابستانی و نوروزی، برنامه ها و جشنواره های فرهنگی و هنری گفت: استقرار دبیرخانه دائمی بسیاری از جشنواره های بین المللی اقدام دیگری بوده که در خصوص برخی جشنواره ها این پیگیری ها به نتیجه رسیده است.

منبع: دنیای اقتصاد

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری تحلیلی اندیشه کیش | نگاه متفاوت و تحلیلی به اخبار کیش