شما اینجا هستید
اخبارکیش » کیش و روزهای در پیش

جزیره کیش بدلیل موقعیت جغرافیایی خاص ، شرایط اقلیمی خاص و تقسیم بندی کشوری خاص ، بیشتر از هر شهر و موقعیت کشوری دیگر تحت تاثیر شرایط بوجود امده از ویروس کرنا ست . شیوه زندگی ساکنین و اداب روابط اجتماعی کیش وندان بگونه ایست که امکان سازگاری باشرایط جدید را بمراتب دشوارتر از مردمان سایر نقاط کشور می کند . نوعی نگاه لوکس گرایانه به هدف ها و برنامه های زندگی و امکانات اجتماعی و برخی عادت های خاص محصول یک جزیره ، همه وهمه باور به شرایط تازه و تغییرات ساختارزندگی را دشوار می کند .

تردیدی نیست که بقا و هستی جزیره کیش بر پایه دو موصوع مهم یکی ورود توریست و گردشگر و دیگری برمبنای تجارت کالاهای خارجی ، معنا داشته و بدون این دو حیات ان در معرض خطر جدی ست .
نزدیک به ۶۰ روز پیش تاکنون ورود ویروس کرنا در کل کشور و جزیره کیش موجب توقف چرخه اقتصادی شده و کل اقتصاد کشور را در بحرانی عمیق فرو برد تقریبا تمام منابع مالی و درامدی جزیره کیش در حریان این اتفاق مسدود شده و اثار زیانبار ان تا سالها بر پیکر اقتصاد این جزیره خواهد ماند و گمان میرود امکانی برای برون رفت ازاین رکود بی سابقه درپیش نخواهد بود .

نگاهی به سابقه بحران های اقتصادی درجهان سرمایه داری نشان میدهد که سیکل بحران ها همیشه در حدود یک دوره ۳ ساله بوده و در طی ان شیب بحران در سال اول بسیار بیشتر از سالهای بعدی ست . از مهمترین شاخصه های این بحران ها رکود تورمی اقتصاد ، بیکاری وسیع ، ورشکستگی کسب و کارهای عمدتا خرد ، کاهش قیمت املاک و پایین امدن سطح دستمزدها ودر نتیجه خانه خرابی بخش های وسیعی از جامعه خواهد بود . برهمه اینها باید بی تدبیری و بی مسولیتی مدیران و مسولین جامعه را اضافه کرد و نتیجه انرا ازهم اکنون پیش بینی نمود.
بی تردید درحوزه توریست و گردشگری امکان جبران خسران و بازگشت به وضعیت عادی برای همه مناطق دنیا و کیش راه دشواری درپیش است .

خسارت وارد شده به کسب و کارها و محدود شدن درامد خانواده ها ، بجای سفر و گردشگری ، همگان را به ماندن درخانه و ارامش بیشتر و کار اضافه تر تشویق می کند ازطرفی جامعه دچار التهاب های ناشی از بیماری و مرگ و میر مردم و دوستان و بستگان بوده و احتیاط های تعریف شده مانع بزرگی از سفر میباشند
ازسویی دیگر تدارک کنندگان حوزه گردشگری و سفر بدلیل هزینه های بالادرجزیره کیش بسادگی قادر نیستن با ظرفیت ها و سطح اشقال کم مجددا فعالیت دراین حوزه ها را اغاز کنند بعنوان نمونه یک هتل ۴ ستاره برای شروع کار میبایست ۱۰۰ پرسنل را مجددا بحال عادی دراورد ، تمام امکانات روشنایی و نگهداری و خنک کنند ه گی را بکار گیرد و دیسیپلین هتلی خودرا بکار گیرد و این درحالیست که این هتل با سطح اشقالی بسیار کم روبروست

از انسو ورود کالای خارجی باتوجه تحریم هاو همینطور شیوع ویروس کرناوتعطیلی بازارها کاملا درهاله ای ازابهام بوده است و یکی از انگیزه های توریسم را کاهش داده است .
این امور درحالی بوجود امده که کسب و کارها و خصوصا کسب و کارهای مربوط به گردشگری از هیچگونه حمایت جدی برخوردار نبوده و برنامه ها و حرف های گفته شده صرفا درحد تعارف جریان داشته است .
یکی از راههای مهم حرکت درجهت عادی سازی شرایط و بازگشت به شرایط پیش از کرنا حمایت عملی بخش دولتی از بخش خصوصی و اولین گام ان ” کاهش نرخ خدمات دولتی اعم از اب و برق و ….”” است سنگینی این هزینه ها بخصوص در بخش گردشگری و هتل مانعی جدی برای ریسک بازگشایی مجدد هتل هاست و طبیعی ست که تافراهم شدن شرایط مساعد سفر و رسیدن به یک ثبات نسبی اقتصادی بخش گردشگری باتوجه به محدودیت ها و مشکلات عدیده توانایی و علاقه ای به اغاز فعالیت مجدد را ندارد.

ازبابت ورود کالاهای خارجی هم شرایط بهتر ازاین نیست قیمت بالای ارز و نوسانات شدید ان باتوجه به کاهش شدید قدرت اقتصادی مردم و رشد بیکاری درجامعه و عدم تعامل جدی میان ایران و طرف های تجاری مانند چین و ترکیه و امارات ، امکان واردات کالاهای تجاری را سخت محدود کرده واسمان تجارت جزیره کیش را همچنان ابری نگه میدارد .

انچه بیشتر نزدیک به واقعیت است صرفنظر از حدود و میزان موج دوم وسوم کرنا ، براساس واقعیت های موجود بنطر میرسد انتطار خارج شدن از دوران رکود در زمان کوتاه و پیش از نیمه دوم سال امری کاملا ذهنی و دور حقیقت است بخصوص وقتی که امتحانات مدارس و دانشگاهها وسپس فرارسیدن ماه محرم و صفر را نیز به انها نمود .

ازاینرو کوچک کردن کسب و کارها و کاهش جدی هزینه ها ، بهینه کردن هزینه ها و حفظ موقعیت کنونی می تواند بعنوان پایه برنامه های کیش وندان برای خروج از این بحران باشد .

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

  1. غلامرضا جانفشان

    باسلام وعرض ادب
    بنده حقیر ازسرمایه گذاران بخش حمل ونقل مسافر برون شهری که مدت چند سالی از سرزمین اصلی مبادرت به حمل مسافر از سرزمین اصلی به جزیره زیبای کیش می باشم ولی متاسفانه مورد بی مهری مسیولین قرار گرفته وکماکان مشغول خدمات رسانی به کیشوندان وگردشگران عزیز می باشم ای کاش در این مدت یکی از مسیولین از خدمات ارایه شده توسط شرکتی که در جزیره زیبای کیش به ثبت رسیده وعوارض خدمات انجام شده را به خزانه این جزیره واریز میکند سوالی میکرد ایا با این سرمایه گذاری جواب میدهد یا خیر بلکه تا توانستند جهت توقف این خدمات چوب لای چرخمان گذاشتند بیمه کارکنان عوارض های نامتعارف اجاره های بالا غرفه مشکلات حمل ونقل دریایی کمرمان راشکسته باز با این حال بروی پاهای بی رمقان وایسادیم وچشمانمان به کمک مسئولین این جزیره زیبا هستیم باشد تا بتوانیم شرکت حمل ونقل ترکیبی دریایی وزمینی قدری داشته باشیم با هما مسیولین جزیره زیبای کیش
    شرکت ماهان سفر ایرانیان کیش جانفشان

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری تحلیلی اندیشه کیش | نگاه متفاوت و تحلیلی به اخبار کیش