شما اینجا هستید
اخبارکیش » گفتگوی تمدن ها در کیش با زبان ساز نی انبان

نشست خبری نخستین جشنواره بین المللی نی انبان کیش عصر چهارشنبه ۲۰ اسفند در سالن رازی مرکز همایش های بین المللی کیش برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه کیش، خسرو نشان معاون گردشگری سازمان منطقه آزاد کیش در این نشست، جشنواره بین المللی نی انبان را زمینه ساز ایجاد ارتباط های سازنده میان نوازندگان این هنر ارزشمند در سطح جهان عنوان کرد.

به گفته رئیس نخستین جشنواره نی انبان کیش هنر ارزشمند نواختن نی انبان در گستره جغرافیایی کشور های اتریش، آلمان، اسپانیا، اسکاتلند، ایسلند، انگلستان، فرانسه، مجارستان، ترکیه، یونان، تا شبه قاره هندوستان توسعه یافته است.

خسرو نشان گفت: ساز نی انبان در جنوب کشور از امتیاز ممتازی برخوردار است از این رو پایه گذاری یک جشنواره خوب می تواند منجربه اقدامات ارزنده ای در این حوزه هنری شود.

نشان با بیان این که به دلیل شرایط ناشی از کرونا در یک سال گذشته آسیب های فراوانی به تاسیسات و نهادهای گردشگری کشور وارد شده، اظهار داشت: با یک مدیریت صحیح فعالیت ها و رویدادهای فرهنگی این منطقه به عنوان قطب گردشگری جایگاه خود را در حوزه گردشگری فرهنگی حفظ کرده است.

وی با اشاره به این که ایده برگزاری این جشنواره برای نخستین بار توسط فواد توحیدی دبیر این جشنواره مطرح شد افزود: پس از ارائه طرح پیشنهادی برگزاری جشنواره نی انبان، موضوع بررسی شد و با سرعت بخشیدن به اجرایی این طرح امروز شاهد برگزاری این رویداد مهم در جزیره کیش هستیم.

رئیس نخستین جشنواره نی انبان کیش در خصوص ساماندهی موسیقی بومیان کیش خاطر نشان کرد: پس از ساماندهی موسیقی بومیان این منطقه، بنیان پژوهشی در موسیقی و مردم شناسی بومیان کیش تحقق یافت.

خسرو نشان تصریح کرد: اجرای ۱۹تراک از موسیقی بومیان کیش به عنوان اقدامی ارززشمند و مهم می تواند آغاز پژوهش های متعددی در این زمینه باشد.

نشان افزود: شاید تصور اینکه بومیان کیش موسیقی خاص و ویژه ای متمایز از سایر مناطق دارند کمی سخت باشد، اما وجود این موسیقی خاص، مبین فرهنگ غنی موسیقیایی این منطقه است.

وی با تاکید بر این که ساز نی انبان، سازی است که علاقمندان و مخاطبان زیادی با این هنر آشنا هستند اظهار داشت: کسانی که در جنوب کشور زندگی می کنند از آغاز دوران کودکی خود با نواهای این ساز آشنا شدند و در سطح گستره ملی علاقمندان بسیار زیادی به سمت این هنر جذب شدند.

معاون گردشگری سازمان منطقه آزاد کیش با اشاره به این که ساز نی انبان در سال ۹۴ به عنوان یک اثر ملی به ثبت میراث فرهنگی رسید و در گستره استان های کرمان، هرمزگان، بوشهر و خورستان به این ساز توجه ویژه ای شد، گفت: برگزاری رویداد های فرهنگی و هنری که بتواند در دراز مدت برند گردشگری کیش را حفظ کند مورد حمایت سازمان منطقه آزاد کیش قرار می گیرد.

فواد توحیدی دبیر نخستین جشنواره بین المللی نی انبان کیش با بیان این که ۱۴ گروه شرکت کننده از داخل کشور و میهمانان خارجی در این جشنواره حضور دارند افزود: نخستین جشنواره بین المللی نی انبان کیش امروز چهارشنبه ۲۰اسفند از محل امفی تئاتر ساحلی کشتی یونانی آغاز می شود

توحیدی اظهار داشت: پس از برگزاری برنامه های پیش بینی شده در اسکله تفریحی مرجان، افتتاحی جشنواره بین المللی نی انبان کیش در مجموعه میکا برگزار خواهد و تا پاسی از شب مراسم نوازندگی هنرمندان در اسکله تفریحی ادامه خواهد داشت.

لازم به ذکر است این جشنواره تا جمعه ٢٢ اسفند ادامه خواهد داشت و گروه های شرکت کننده فردا و جمعه نیز از ساعت١۶ تا ١ بامداد با حضور در پارک ساحلی کشتی یونانی، مرجان و مجموعه آوای خلیج فارس قطعات شنیدنی را برای ساکنان و گردشگران اجرا می کنند.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری تحلیلی اندیشه کیش | نگاه متفاوت و تحلیلی به اخبار کیش