شما اینجا هستید
اجتماعی » تشکیل شورای معاونان و مدیران سازمان منطقه آزاد کیش با حضور دبیر شورایعالی مناطق آزاد

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه کیش به نقل از روابط عمومی سازمان منطقه آزاد کیش حمیدرضا مومنی مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد چهارشنبه شب در پایان سفر یک روزه خود به جزیره کیش با اشاره به بهره برداری از طرح های شاخص مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی در سه مرحله با دستور رییس جمهوری به صورت ویدیو کنفرانس گفت: تا پایان ماموریت دولت دوازدهم ۲ برنامه دیگر برای بهره برداری از طرح های عمرانی مناطق آزاد کشور برنامه ریزی شده است.

به گفته مومنی در مرحله چهارم ۱۰۰ طرح و در مرحله پنجم نیز ۹۰ طرح با ۲۵۰ هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری و  اشتغالزایی برای ۱۲ هزار نفر به بهره برداری می‌رسد.

مشاور رییس جمهوری یادآور شد: معتقدیم در مجموع طرح های اجرا شده در هشت سال گذشته، مناطق ویژه اقتصادی کاربردهای واقعی خود را بروز داده به طوریکه در ۲ سال گذشته تزار تجاری مناطق ویژه اقتصادی کشور مثبت شده است.

مومنی با اشاره به اینکه مجمع تشخیص مصلحت نظام موافقت اصولی خود با تاسیس هفت منطقه آزاد تجاری و ۱۳ منطقه ویژه اقتصادی را اعلام کرده است افزود: این مناطق با رویکرد متفاوتی در ارتباط با محدوده، اختیارات و کارکردهای آن ایجاد خواهند شد.

وی اضافه کرد: پیگیری تصویب این مناطق از سال ۱۳۹۳ با تصویب هیات دولت آغاز شده در این مدت جلسات مختلفی در دولت، مجلس شورای اسلامی، شورای نگهبان و در نهایت مجمع تشخیص مصلحت نظام برای به سرانجام رسیدن آنها برگزار شده است.

حمیدرضا مومنی، مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد همچنین در بازدید پایانه جدید مسافری فرودگاه بین المللی کیش بر تسریع ساخت و بهره برداری از پایانه جدید مسافری فرودگاه بین المللی کیش تاکید کرد.

وی در جلسه شورای معاونان و مدیران سازمان منطقه آزاد کیش، بر ضرورت برگزاری مجامع باهدف ایجاد برخی تغییرات محدود اماضروری در اساسنامه شرکت های سرمایه گذاری مناطق آزاد تا پایان خرداد امسال خبر داد و گفت: شرکت های سرمایه گذاری مناطق آزاد با بهره گیری از الگوهای اصلاح ساختاری منطقه آزاد کیش می توانند ارزش افزوده قابل توجهی به منطقه خود اختصاص دهند.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی کشور به موضوع قرارداد میان ایران و چین اشاره داشت و افزود: مناطق آزاد کشور می توانند با تدوین برنامه های،کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت در حوزه های مختلف با اولویت های متعدد برای اجرای طرح های عمرانی و اقتصادی در استفاده ازاین قرارداد به عنوان یک فرصت ارزشمند سهم مهمی ایفا کنند.

مومنی افزود: مناطق آزاد نسل اول” کیش، قشم، چابهار” با یک رویکرد جدید باید اهداف سازمانی خود را پیش ببرند و نسل دوم مناطق آزاد نیز با رویکردی نو و منطبق باظرفیت های بومی خود برای پیشرفت و توسعه تلاش کنند.

در نخستین جلسه شورای معاونان و مدیران این سازمان درسال ١۴٠٠ که با حضور حمیدرضا مومنی مشاور رئیس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و جعفر آهنگران رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش عصر چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت در سالن رازی مرکز همایش های بین المللی کیش برگزار شد جعفر آهنگران مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش توسعه زیرساخت های انرژی ، اتمام طرح های نیمه تمام وحمایت از بخش خصوصی را از مهم ترین رویکردهای سازمان منطقه آزاد کیش برشمرد.

وی همچنین بر تسهیل شرایط سفر به کیش، تکریم ارباب رجوع ، توانمند سازی نیرو های انسانی و بهینه سازی فرایندها در این منطقه آزاد تاکید کرد.

آهنگران همچنین به ساخت مسکن ملی در جزیره کیش اشاره کرد و گفت: گرانی مسکن در جزیره کیش مشکلی است که بر آینده منطقه و کیفیت فعالیت منابع انسانی تاثیر منفی دارد و به همین دلیل ساخت مسکن ملی و ارزان قیمت در جزیره کیش و بندر آفتاب  در دستور کارقرارگرفته است.
وی تعدیل قیمت ها در جزیره کیش را دغدغه معیشتی ساکنان این منطقه عنوان کرد و اظهار داشت: در راستای دستیابی به اهداف و سیاست های کلان سازمان؛ اقدامات موثر و کارآمد در این زمینه  انجام شده و استمرار خواهد داشت.

جعفر آهنگران مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش همچنین با اشاره به امضا تفاهم نامه ای با وزارت نیرو، گفت: اجرای طرح نیروگاه برق، که از دوره های مدیریتی قبل تا امروز با هدف تامین بخشی از انرژی الکتریکی مورد نیاز جزیره کیش برنامه ریزی شده بود پیگیری و در نهایت مقرر شد با همکاری شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق یکی از زیرمجموعه های وزارت نیرو به مرحله اجرا درآید .
وی افزود : طبق برآورد انجام شده نصب و راه اندازی این نیروگاه مبلغی بالغ بر ۲۴ میلیون دلار هزینه خواهد داشت.

در این جلسه ناصر آخوندی معاون توسعه مدیریت سازمان منطقه آزاد کیش با تاکید بر اهمیت تامین مالی از طریق بازار سرمایه و رفع نیازهای زیرساختی منطقه آزاد کیش ، پیشنهاد اصلاحیه بودجه مناطق آزاد خارج از موعد را مطرح کرد تا در دستور کار دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد قرار گیرد.

ناصر آخوندی افزود: برای سال ۱۴۰۰ نزدیک به ۵۰۰ میلیارد تومان مجوز داریم که برای خرید دو فروند هواپیما نیز به صورت لیزینگ و از طریق اوراق منفعت اقدام شده و تامین ۶۰۰ میلیارد تومان اعتبار باقیمانده مورد نیاز از جمله مواردی است که باید در اسرع وقت رسیدگی شود.

آخوندی در خصوص تامین مالی و مدیریت دارایی های سازمان منطقه آزاد کیش تصریح کرد: کیش به عنوان منطقه آزاد ،کل دارایی خود را از طریق املاک ، زمین و ساختمان و پروانه تامین می‌کند، از اینرو چند صد هزار میلیارد تومان دارایی موجود باید از طریق مدیریتی اداره شود که جای آن در چارت سازمان به عنوان مدیریت زمین و مستغلات خالی و مغفول مانده و باید با راه اندازی این بخش ها دارایی ها به روشی بهینه تر مدیریت شود.

وی یکی از روش های پنج گانه تامین مالی را تهاتر عنوان کرد و گفت: اخیرا ۱۱ مورد تهاتر داشتیم که سرمایه گذاران زمین تجاری، مسکونی، خدماتی یا هتلی گرفته و به سازمان بدهکار بودند، طبق تهاترهای انجام شده با بدهکاران سازمان از این ۱۱ طرح در مجموع ۵۱ میلیارد تومان درقالب املاک به تفکیک کاربری دریافت شد.

به گفته معاون توسعه مدیریت سازمان منطقه آزاد کیش ٣٣٣ ملک به متراژ۴۱ هزار و ۸۱۸ مترمربع تها تر شد که مبلغی بابت تسویه حساب ها هزینه شده و از این متراژ ۳۸ هزار و ۱۶۴ متر باقیمانده که با برآورد نرخ روز، این باقیمانده تهاتر، هزار و پانصد و شصت و سه میلیارد تومان ارزش افزوده ایجاد کرده است.

ناصر آخوندی استفاده از چنین روش هایی را جایگزینی مناسب برای دریافت پول نقد عنوان کرد و بیان داشت: این روشی مناسب در مناطق آزاد است و باید اصلاحیه ای در شیوه نامه ها داشته باشیم که طلب ها تنها منوط به دریافت پول نقد نباشد.

وی در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به برنامه ریزی های منظه سازمان منطقه آزاد کیش از استقرار حسابرسان در اکثر شرکت های تابعه سازمان خبر داد و گفت: گزارش‌های حسابرسی ما نهایی و صورتهای مالی به سازمان ارسال شده و در حال تلفیق حسابها هستیم، طبق زمان‌بندی دبیرخانه در هفته اول خرداد کیش اولین منطقه آزادی خواهد بود که مجامع خود را برگزار می‌کند.

آخوندی سودآوری شرکت‌های تابعه سازمان را بسیار مناسب برشمرد وبا اشاره به سود خالص ۸۰۰ میلیارد تومانی شرکت سرمایه گذاری و سود خالص ۱۰۰ میلیارد تومانی شرکت عمران و خدمات افزود: سایر شرکت‌ها مانند بنادر به لحاظ شیوع کرونا و شرایط خاص به وجود آمده اندک زیانی را متحمل شده اند اما در مجموع شرکت‌ها در وضعیت سودآوری هستند.

علی عرب مدیرعامل شرکت توسعه مدیریت بنادر و فرودگاه های کیش نیز در این جلسه گفت :

با تزریق منابع مالی مورد نیاز و تامین تجهیزات فرودگاهی یا سیستم های تاسیساتی الکتریکال و مکانیکال و همچنین تکمیل فعالیت های ابنیه و محوطه سازی ها تلاش می کنیم در مدت زمان کوتاه تری شاهد بهره برداری از پایانه جدید فرودگاه بین المللی کیش باشیم .

خسرو نشان معاون گردشگری سازمان منطقه آزاد کیش ضمن تشریح عملکرد مقایسه ای این معاونت در سال های ۹۸ و ۹۹ گفت: مقایسه ضریب اشغال هتل ها با رقم ۶۵٫۱ درصد در سال ۹۸ به ۵۲٫۵ درصد در سال ۹۹ کاهش یافته که نشانگر کاهش میزان ورود گردشگر به دلیل اعمال محدودیت ها در شیوع ویروس کرونا است.

به گفته خسرو نشان آمارها نشانگر این است که شیوع بیماری کرونا تاکنون خسارت های زیادی را به کسب و کارهای حوزه گردشگری در سطح بین المللی وارد کرده ، و تقاضای گردشگری در سطح جهان بر اساس آمار ارائه شده از سوی سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) با کاهش ۷۰درصدی مواجه بوده است.

معاون گردشگری سازمان منطقه آزاد کیش در ادامه این مطلب اظهار داشت: در این میان جزیره کیش با کاهش حدود ۲۷درصدی ورود مسافر و گردشگر شرایط خوبی را در این بازه زمانی سپری کرد و در مجموع چشم انداز اقتصادی گردشگری در سال ۱۴۰۰ در مقایسه با سال ۱۳۹۹ چشم انداز بهتری خواهد بود. وی همچنین از بهره برداری ۴ طرح تأسیسات مراکز اقامتی و تفریحی گردشگری با حجم سرمایه گذاری ۱۲ هزار و دویست میلیارد ریال و اشتغال ۶۰۰ نفر و همچنین ۱۲ طرح تأسیسات مراکز پذیرایی با حجم سرمایه گذاری یک هزارمیلیارد ریال و اشتغال حدود ۱۰۰ نفر خبر داد. جایگزنی کیش و جزایر پیرامونی به عنوان یکی از مقاصد سفر در حوزه منطقه ای و بین المللی با تاکید بر ارتقاء مزیت های گردشگری کیش و توجه ویژه به کشور های پیرامونی و حوزه خلیج فارس و استفاده ازمزیت های برنامه ۲۵ ساله همکاری های مشترک ایران و چین در منطقه آزاد از دیگر مواردی بودکه معاون گردشگری سازمان منطقه آزاد کیش عنوان کرد.

علی عرب سرپرست معاونت عمرانی و زیر بنایی سازمان منطقه آزاد کیش :

با اشاره به اینکه ۶۵ طرح عمرانی فعال در بخش های مختلف جزیره گفت : پایانه جدید فرودگاه بین المللی کیش یکی از مهمترین طرح های عمرانی منطقه است که تا پایان سال ٩٩  حدود ٧٧ درصد پیشرفت فیزیکی داشت در حال حاضر با بیش از ٨٠ درصدپیشرفت فیزیکی در حال اجرا است.

سرپرست معاونت عمرانی و زیر بنایی سازمان منطقه آزاد کیش با اشاره به اینکه منطقه آزاد کیش ۳۲ درصد بودجه کل مناطق کشور را به خوداختصاص داده است گفت: بودجه ۱۰۰۰ میلیارد تومانی طرح های اجرایی کیش ازمجموع ۱۰۸۲میلیاردتومان بودجه مصوب سال ۹۹ نشان از رشد توسعه این منطقه و تسریع روند اجرای طرحهای عمرانی و زیرساختی  دارد.

علی عرب همچنین توسعه زیرساختهای شهری ازجمله تصفیه خانه فاضلاب و توسعه شبکه انتقال فاضلاب ،تامین انرژی پایدار، اجرای طرح روشنایی خورشیدی بزرگراه خلیج فارس و طرح ساماندهی بیش از ۴۵ کیلومتر سواحل کیش را مهم ترین طرح های در دست اجرا در جزیره کیش عنوان کرد.

داریوش سلیمی معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد کیش در این جلسه از تسهیل روند فعالیت طرح های مختلف در جزیره کیش خبر داد و گفت: نخستین گامی که در این حوزه ،تبدیل تمام پرونده های سرمایه گذاری به یک فایل الکترونیکی بود که این اقدام مهم و ارزشمند شرایط دسترسی آسان به برنامه زمانبندی اجرای قراردادها را فراهم می کند.

داریوش سلیمی خاطر نشان کرد: این امر مهم سبب شد طرح هایی که فعالیت آنها متوقف شده بود در زمان مشخص تعیین تکلیف شوند.

معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد کیش با اشاره امضای ۴۵۰ قرارداد در حوزه سرمایه گذاری سازمان ازوجود ۷۰ طرح غیر فعال در سطح جزیره کیش خبرداد و در خصوص ساماندهی طرح های عمرانی کیش گفت: از ابتدای سال گذشته تا کنون ۲۰۰ جلسه برای ساماندهی طرح های عمرانی در سازمان منطقه آزاد کیش برگزار شده است.

وی با اشاره به فعالیت های حوزه سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد کیش گفت: تعداد امضای قراردادها و الحاقیه ها نسبت به سال گذشته رو به کاهش بوده اما در واگذاری ها ۱۶ تا ۲۴ درصد و مبلغ الحاقیه ها نیز ۷درصد افزایش داشته است.

معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد کیش در رابطه با حجم سرمایه گذاری های ریالی اظهار داشت: بر اساس آمارهای ارائه شده نزدیک به ۲۳درصد افزایش حجم سرمایه گذاری ریالی در سطح جزیره محقق شده است.

به گفته داریوش سلیمی؛ سرمایه گذاری های ارزی بر اساس میزان سرمایه گذاری و واردات رو به کاهش بوده است.

سعید پورعلی معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش با اشاره به ضرورت توسعه همکاری های بین المللی در مناطق آزاد کشور گفت : مناطق آزاد کشور می توانند محل برگزاری اتحادیه جامع بین المجالس  و مجالس آسیایی باشند

وی با اشاره به مزایای مشارکت در کمربند اقتصادی جاده ابریشم و راه ابریشم دریایی اظهار داشت : پیوستن دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد به مجمع جهانی شهرهای جاده ابریشم فرصت ارزشمندی برای توسعه تعاملات بین المللی این مناطق عنوان کرد.

معاون فرهنگی و اقتصادی سازمان منطقه آزاد کیش ، همچنین به تاسیس دفتر همکاری های اکو در جزیره کیش اشاره کرد و افزود: کشورهای عضو اکو بازار بزرگی را تشکیل می دهد  و ما باید با تقویت تعاملات خود از این ظرفیت ها در جهت رونق همه جانبه کیش بهره ببریم .

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش در خصوص فعالیت های هنری اظهار داشت : با توجه به شرایط ناشی از همه گیری کرونا ، در سال ۹۹ بیشتر فعالیت های هنری در فضای مجازی برگزار شد.

به گفته پورعلی فضای آموزش عمومی جزیره کیش شامل ۴۲ مدرسه و ۴۸۳ نفر در کادر فرهنگی و آموزشی و  حدود ۹۳۰۰ دانش آموزاست و در حوزه آموزش عالی نیز  ۷ دانشگاه با پذیرش ۶۷۸۱ دانشجو فعالیت می کنند.

وی با اشاره به ارتقاء شاخص های آموزشی جزیره کیش از افزایش شمار قبولی دانش آموزان کیش در المپیادهای کشور در سال ۹۹ خبر داد.

فعالیت های فرهنگی و هنری ، تعامل با رسانه ها ، پایگاه های خبری و خبرگزاری ها و حمایت از فعالیت های رسانه ای، برگزاری برنامه های مناسبتی ، یادواره ها و جشنواره های هنری از دیگر فعالیت های این معاونت است.

 

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری تحلیلی اندیشه کیش | نگاه متفاوت و تحلیلی به اخبار کیش