شما اینجا هستید
اخبارکیش » آینده کیش چگونه خواهد بود؟

سال ۱۴۰۰ را در حالی آغاز کردیم که خبر اجرایی شدن اخذ مالیات بر ارزش افزوده در جزیره کیش و سایر مناطق آزاد با استناد به قانون بودجه سال ۱۴۰۰ موجی از نگرانی در میان فعالان اقتصادی بخش های مختلف و همچنین سایر ساکنین جزیره کیش ایجاد کرده است. واقعیت این است که هر سال می گذرد قسمت بیشتری از مزیت های مناطق آزاد که به استناد قانون چگونگی اداره مناطق آزاد داده شده بود، از آنها گرفته می شود. اخذ انواع مالیات، بخشنامه های محدود کننده واردات، عدم واردات خودرو و ده ها بخشنامه و مصوبه خلاف قوانین مناطق آزاد از جمله مواردی هستند که به تدریج سد راه فعالان اقتصادی این مناطق شده اند.

هزینه های روز افزون اجاره مسکن و غرف تجاری، خودروهای از رده خارج که به علت ممنوعیت واردات قیمت های سرسام آوری یافته اند ، هزینه های گزاف میوه و برخی اقلام خوراکی ، قیمت های عجیب و غریب و سرسام آور بلیط هواپیما که اصلی ترین راه برای رفت و آمد کیشوندان به سرزمین اصلی است، استاندارد نبودن فضاهای آموزشی و مدارس، در دسترس نبودن همیشگی خدمات تخصصی پزشکی و هزینه های بالای درمان، کمرنگ شدن فرهنگ رانندگی و امنیت مثال زدنی کیش و فرهنگسازی هایی مانند جدایی پسماند در مبدا و فرهنگ آپارتمان نشینی و موارد دیگری از این دست، این سوال را برای بسیاری پدید آورده است که آیا ماندن در جزیره کیش و آباد ساختن آن با این همه سختی و موانع ، ارزش گذاشتن سرمایه ، عمر و دوری از خانواده و شهر و دیار را دارد یا خیر؟

تعویض های مکرر مدیران در بخش های مختلف سازمان منطقه آزاد کیش ، وعده های بسیار که به ثمر ننشسته اند و آمد و شدهای یواشکی برخی نمایندگان مجلس و مسئولان پایتخت نشین با خرج مردم کیش نیز از دیگر دلایل یاس و ناامیدی در میان مردم است.

یکی از اهداف ایجاد مناطق آزاد، کاهش بوروکراسی و کاغذ بازی های اضافه در سر راه سرمایه گذاران و نخبگان جامعه بوده است. حال اینکه هم اکنون برای پیگیری کوچکترین درخواست و یا اخذ مجوز باید روزها در میان اتاق های پر تعداد و پر از میز سازمان منطقه آزاد و شرکت های تابعه آن چرخید و بالا و پایین رفت. هر پشت میزنشینی نیز، برای آنکه ثابت کند، نشستنش در آنجا بی دلیل نیست، سنگی بر سر راه سرمایه گذار و ارباب رجوع انداخته تا وجودش اثبات شود. از حق نگذریم ، در این میان کارمندان و مدیران مردمی و کار راه انداز نیز کم نیستند ولی به صورت کلی افزایش پر تعداد بدنه سازمان منطقه آزاد کیش، چستی و چابکی گذشته را از آن گرفته است و البته هزینه جاری زیادی نیز ایجاد کرده است که بخش خصوصی کیش باید با انواع و اقسام پرداخت ها، از عوارض گرفته تا جریمه و هزینه صدور مجوز و حق الثبت های متفاوت بپردازند.

حال باید پرسید که با وجود موانع ایجاد شده در پایتخت و تصمیمات غلط برخی مدیران داخلی در ادوار گذشته و تورم افسار گسیخته و مالیات و گمرک و سایر موارد ، هم اکنون کجای کار هستیم و آینده کیش چه خواهد شد؟

بیش از آنکه تحریم ها به مناطق آزاد آسیب بزنند، خود تحریمی ها است که موجب گرفتاری فعالان اقتصادی و ساکنین جزیره کیش و سایر مناطق آزاد شده است. مسئولین اجرایی و قانون گذاری که به کیش سفر می کنند، گمان دارند که درآمد مردمان این دیار به دلار است و نمی دانند که آنها صورت خود را با سیلی سرخ نگه داشته اند . این گمان اشتباه و لاکچری پنداشتن کیش باعث شده است که انواع و اقسام تصمیمات اشتباه با هدف ایجاد درآمد برای دولت در تنگنای اقتصادی فعلی ، به ضرر کیش و دیگر مناطق آزاد گرفته شود.

پیشرفت و برند شدن جزیره کیش، محصول سرمایه گذاری و نوآوری های بخش خصوصی بوده است و زیرساخت های آن نیز از سرمایه های همین مردم ایجاد شده است و حال مانند لقمه ای حاضر و آماده مدنظر بسیارانی قرار گرفته و به هر شکل ممکن سعی در چنگ اندازی بر آن دارند. اینجا نگین درخشان ایران زمین است و چه خوب می شود اگر با نگاه ویژه و توسعه گرانه، کیش را به عنوان مقصد اول گردشگران کشور مطرح و حفظ کرده و به جای خروج ارز کشور به کشورهایی مانند ترکیه و امارات ، شاهد جذب آنها به کیش باشیم. کیش می تواند در صورت داشتن یک برنامه ریزی دقیق و هماهنگ ، دروازه ورود گردشگران خارجی به کشور در پسا کرونا باشد به شرط آنکه حسادت ها، تخریب ها، قوانین مانع رشد و بسیاری نکات دیگر سد راه آن نشوند. تفاوت های کیش با دیگر بنادر ، جزایر و شهرهای دیگر کشور است که آن را برند کرده است ، این تفاوت ها باید پررنگ شود تا جذابیت های آن باقی بماند وگرنه به تدریج نه از تاک نشان خواهد ماند و نه از تاک نشان….

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

 1. محمد منتظرشهری

  افرین به سر دبیر جناب جهانتیغی که اینطور کامل مشکلات جزیره و دیدگاه مدیران رده بالا و موثرین و حاصل عملکرد ایشان بر اینده کیش را بیان کردند.

  و به امید اینکه مسائل داخلی و عملکرد مدیران جزء که از داخل ادارات کیش با سنگ اندازی های ظاهرا خیر خواهانه خود باعث افزایش زحمت و بروکراسی اداری میشوند و یا برنامه ها و اتوماسیونهای اداری غیر کار امد که با توجه به بخشهایی از زیر ساختهای بسیار عقب افتاده و نا کارامد موجود، مورد توجه و بررسی قرارداده تا شاید تعدادی از موانع کاسته و یا عیوب اجراعی انها بیشتر به چشم مسئولین دیده شده و شاید بررسی ،حذف ویا رفع گردد.
  متشکرم

  • نسرین فائق

   سپاس از اظهار لطف شما و به امید روزهای بهتر

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری تحلیلی اندیشه کیش | نگاه متفاوت و تحلیلی به اخبار کیش