شما اینجا هستید
اجتماعی » تا زمانی که شیوه نامه اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده توسط سازمان منطقه آزاد کیش ابلاغ رسمی نشود قابلیت اجرا نخواهد داشت

رحمان سادات نجفی مدیرعامل جامعه بازاریان و بازرگانان کیش در گفتگو با پایگاه خبری تحلیلی اندیشه کیش پیرامون قانون اخذ مالیات بر ارزش افزوده در مناطق آزاد که در بودجه سال ۱۴۰۰ گنجانده شده است گفت :
همانگونه که استحضار دارید برای قوانینی که تقنین می شوند، مخصوصاً قانونی که تصویب شده و تسری یافته به قانون مناطق آزاد که جزو قوانین خاص است، باید شیوه نامه تدوین شود. این شیوه نامه معمولاً باید توسط دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد که نقش هماهنگ کننده با سازمان متبوع که در اینجا سازمان امور مالیاتی است را دارند ، تدوین شود. باید شیوه نامه ای تدوین شود که علاوه بر اینکه با سایر قوانین مغایرت نداشته باشد، قابل اجرا در منطقه نیز باشد. چون لایحه بودجه ۱۴۰۰ در اواخر سال توسط شورای نگهبان تایید و به دولت ابلاغ شد این فرصت از دست رفت که این کار انجام شود. ما از هفته گذشته پیگیر این موضوع شده‌ایم . شخصاً با آقای مومنی در این خصوص صحبت کرده‌ و از ایشان خواهش کردم با توجه به اینکه در بخشی از خود قانون مالیات بر ارزش افزوده، معافیت هایی شامل بخش زیادی از مشاغل فعال در مناطق آزاد می‌شود ، شیوه نامه به شکلی اعلام شود که از این معافیت ها نیز استفاده شود. ایشان قول دادند که با وزیر اقتصاد مذاکره‌ای داشته باشند و پس از جمع بندی، این شیوه نامه را ابلاغ کنند. وقتی دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد شیوه نامه را ابلاغ کند، مناطق آزاد به عنوان متولی باید رسماً چگونگی اجرای قانون در منطقه را اعلام کرده تا فعالین اقتصادی از سردرگمی خارج شوند. در جلسه چند شب پیش فعالین اقتصادی جزیره کیش با آقای دکتر آهنگران بنده عرض کردم که این بلاتکلیفی به جزیره کیش آسیب می زند. شاید عده‌ای خودسر اعدادی را به قیمت کالاهای خود اضافه کنند که کاملا غیر قانونی است. تا زمانی که مالیات بر ارزش افزوده را در سامانه مالیاتی ثبت نام نکرده باشند اجازه دریافت مالیات بر ارزش افزوده را ندارند و تا زمانی که شیوه نامه توسط سازمان منطقه آزاد کیش ابلاغ رسمی نشود قابلیت اجرا نخواهد داشت. در مصاحبه ای آقای منتظری، قانون مالیات بر ارزش افزوده را توضیح داده اند و این که در منطقه آزاد عیناً آن قانون اجرا شود موضوعی است که سازمان منطقه آزاد در چند روز آینده باید درباره آن به یک جمع بندی نهایی با دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد برسند.

مدیرعامل جامعه بازاریان و بازرگانان کیش افزود : تلاش می‌کنیم که اگر هم قرار است این قانون در مناطق آزاد اجرا شود با حداقل تبعات ممکن این اتفاق بیفتد و معافیتهای ماده ۱۲ قانون مالیات بر ارزش افزوده که در بند هفت آن کالاهای همراه مسافر را معاف دانسته است شامل مناطق آزاد نیز بشود ‌. عده ای اعتقاد دارند که این معافیت ها فقط شامل کالاهای همراه مسافرانی است که از خارج کشور می آیند، ولی ما اعتقاد داریم که هیچ تفاوتی ندارد و معافیت ۸۰ دلار برای مسافری که از مناطق آزاد کالا خریداری می کند و برای مسافری که از خارج از کشور با خود کالا می آورد یکی است.
در بعضی از مناطق آزاد دنیا وقتی مالیات بر ارزش افزوده اخذ می شود در هنگام خروج طبق فاکتور خرید محاسبه شده و میزان معافیت را عودت میدهند. ما در کشورمان این سیستم را نداریم پس طبیعتاً مسافری که از مالیات بر ارزش افزوده معاف شده است و مصرف کننده نهایی است نباید مالیات بر ارزش افزوده پرداخت کند. تصور من این است که بسیاری از از غرفه های ماد ر مراکز تجاری شامل این معافیت میشوند. این‌ها مسائلی است که باید حقوقدان ها نیز نظرات خود را بدهند. درخواست کرده‌ایم که کارگروه مالیاتی در دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تشکیل شود . آقای مومنی نیز به دنبال ایجاد مدیریت مالیاتی در دبیرخانه است که مدیریت مالیاتی بتواند موضوعات اینچنینی را رتق و فتق کند.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری تحلیلی اندیشه کیش | نگاه متفاوت و تحلیلی به اخبار کیش