شما اینجا هستید
اخبارکیش » کیش و ترکیه، تساهل و تسامح، کنش ها و واکنش ها

کیش و ترکیه، تساهل و تسامح، کنش ها و واکنش ها

مدتی پیش روزنامه آفتاب یزد مطلبی را چاپ کرد با عنوان کیش چگونه می‌تواند جایگزین ترکیه شود؟ مطلبی که بازخوردهای متفاوتی داشت. در ابتدا قسمتهایی از این مطلب را با هم مرور می کنیم.

تساهل و تسامح بری جذب گردشگر
در بین شهرهای تاریخی ایران که میراث تاریخی و فرهنگی چندین و چند ساله را در خود جای داده‌اند، جزیره‌ی کیش جاذبه‌های متفاوت‌تری دارد. البته کیش خالی از جاذبه‌های تاریخی نیست، اما شهرت و محبوبیت این جزیره برای گردشگران به سبب جاذبه‌های طبیعی و تجاری است. کیش در طول سال مقصد گردشگران زیادی است. کیش به دلیل منطقه آزاد بودنش و همچنین قرار داشتن در نقطه‌ی مرزی ایران، کالاها و اجناس ارزان‌ قیمت‌تری را نسبت به سایر مناطق ایران عرضه می‌کند. چند روز پیش محمدابراهیم انصاری لاری مدیر عامل سازمان منطقه آزاد کیش در این خصوص گفت: «اگر بتوانیم سالانه ۱۰ تا ۲۰ درصد از کسانی که مقاصد سفرشان کشورهای اطراف است را به کیش جذب کنیم به کالای ایرانی و کشور خدمت کرده‌ایم. ما جزیره‌ی کیش را به عنوان یک کالای برتر ایرانی می‌دانیم. اگر قرار است در کشور کالای ایرانی تولید شود باید روز به روز کیفیت‌شان بیشتر شود و تاکید مقام معظم رهبری نیز بر حمایت از تولیدات باکیفیت است تا مورد توجه و استقبال مردم و در یک چرخه عرضه و تقاضا قرار گیرد. همه ما می‌دانیم که کالای برتر ایرانی باید مورد حمایت قرار گیرد، اما گاهی در ذهن و سخن برخی مسئولان شاهد یک سوء‌تفاهم نسبت به کل مناطق آزاد و بعضی اوقات به صورت خاص نسبت به جزیره‌ی کیش هستیم. یکی از وظایف ما در سال جدید تلاش برای زدودن این سوء‌تفاهم و سوء‌ظن است و یکی از وظایف جدی ما عرضه این کالای برتر با کیفیت بهتر است. حوزه رقابت ما اینجاست، ۱۲ میلیون نفر در سال ۹۶ به سفر خارجی رفتند که ۹۵ درصد برای تفریح سفر کردند و از این آمار ۹۰ درصد به کشورهای امارات و ترکیه رفتند. اگر ما بتوانیم ۲۰ درصد از این آمار را جذب بکنیم کاری کرده‌ایم. اگر در رقابت با دیگر شهرهای کشور خودمان گردشگر مقاصد داخلی را جذب کنیم کاری نکرده‌ایم بلکه یک رقابت داخلی روی داده که کمکی به اقتصاد کشور و حمایت از کالای ایرانی نکرده‌ایم. در همه حوزه‌ها نیازمند یک نوع تسامح و تساهل هستیم. اگر در حوزه اقتصاد سرمایه‌گذاران ما از پرداخت مالیات معاف هستند باید در حوزه فرهنگی و اجتماعی هم ضمن حفظ اصول اسلام قائل به نوعی تسامح و تساهل باشیم. اگر قرار است همین برخوردی که در همه جا هست درکیش هم داشته باشیم چطور می‌توانیم مردم کشورمان را از سفر به امارات و ترکیه منصرف بکنیم و به کیش بیاوریم. آیا رفتن این مردم به کشورهای همسایه آسیب اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی بیشتری در پی دارد یا سفر آن‌ها به کیش حتی با پذیرفتن نوعی تسامح و تساهل که باید در رفتارهای اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی داشته باشیم. اگر ما کیش را به این سمت ببریم می‌توانیم این رقابت را هدایت کنیم و نقش موثری در اقتصاد ملی داشته باشیم.

کیش یک جایگزین خوب
در مورد پیشنهاد مدیر منطقه آزاد با یکی از مدرسان حوزه‌ی گردشگری گفت‌وگو کردیم. رجب‌علی خسروآبادی در این باره به آفتاب یزد می‌گوید: جایی مثل کیش از مقاصد گردشگری تفریحی است. داشتن بندر و دریا کیش را بسیار برای تفریح مناسب کرده است. در گذشته مزیت نسبی کیش برای مردم خرید کالا و بازرگانی بود اما به مرور زمان خدمات و امکانات بسیار خوبی در این جزیره عرضه شد. این خدمات و امکانات مردمی را که قصد تفریح و سلامت‌سازی جسم و روح را دارند به کیش می‌کشاند. ما نیازمند مکان‌هایی هستیم که فضای آرام و دل‌نشین برای تندرستی و سلامتی داشته باشد. دیگر کالا تنها جاذبه‌ی کیش نیست. حال اگر ما به فکر ارتقای گردشگری در کیش هستیم، نباید در آن فضای تنش‌زایی ایجاد کنیم. البته وقتی می‌گوییم منطقه آزاد، به معنای همه چیز آزاد نیست. اما اگر تسامح رعایت شود نتایج خوبی به دنبال خواهد داشت. کیش قابلیت این را دارد که رونق بیشتری بگیرد. باید براساس قوانین و کارکردهای مناسب این مهم را فراهم سازیم. می‌شود سخت‌گیری‌ها را کمتر کرد. اگر به این مسائل رسیدگی شود، کیش می‌تواند جایگزین خوب برای ترکیه و امارات باشد. خواه ناخواه اگر بخواهیم گردشگری را در کیش توسعه دهیم باید هزینه‌ی زیرساخت‌ها را بدهیم. به گونه‌ای که هزینه‌ی سفر مردم به کیش کمتر از هزینه‌ی کنونی تمام شود. هر چقدر که بخشی از هزینه‌ی زیرساخت‌ها پرداخت شود، فشار کمتری روی مردم خواهد بود و زمینه برای کاهش قیمت سفر به کیش فراهم می‌شود. همچنین گردش اقتصادی باید به گونه‌ای تنظیم شود که امکان سودآوری معقول را به همراه داشته باشد.». در پی درج این مطلب تعدادی از سایت ها که به جناح مقابل این روزنامه تعلق خاطر دارند نسبت به آن واکنش نشان دادند از جمله سایت جهان نیوز که در زیر خلاصه ای از واکنش و مطلب درج شده در آن سایت را با هم میخوانیم.

با تسامح فرهنگی مشکل گردشگری حل می‌شود؟
چندی پیش بود که «محمد ابراهیم انصاری لاری»، مدیرعامل منطقه آزاد کیش در صفحه توئیتر خود از حضور گردشگر ایرانی در کشورهای خارجی بخصوص در کشوری مانند ترکیه گلایه کرد و بیان داشت برای اینکه ارز از کشور خارج نشود و جهت ایجاد شغل بایستی در این زمینه کاری کرد. به گزارش جهان نیوز، این مدیر دولتی اما نسخه عجیبی برای جلوگیری از حضور گردشگران ایران در کشورهای خارجی تجویز کرد. وی در صفحه توئیتر خود درباره راهکار جذب ایرانیان در مناطق آزاد نوشت: « ۱۱ میلیون ایرانی در سال ۹۶ با قصد خرید و تفریح، راهی ترکیه و امارات شدند. آیا وقت بازنگری در سیاستها برای مواجهه با گردشگران مناطقه آزاد نرسیده است. همچنان که در حوزه اقتصاد قائل به تسامح در مناطق آزاد هستیم و معافیت ۲۰ ساله داریم در حوزه فرهنگی و اجتماعی هم باید قائل به تسامح باشیم. وی در توئیتی دیگر افزود: با اندکی تسامح و همدلی داخلی می توانیم سهم خود را از بازار گردشگری پس بگیریم. روا نیست ثروت ما در پس کوچه های غربت جاری شود.
این سخنان باعث تعجب بسیاری شد، که چگونه یک مدیر به جای آسیب شناسی و کارشناسی درست سعی دارد با بهم ریختن سیستم فرهنگی و همشکل کردن آن با نقاطی که بی‌بندباری در آن وجه غالب است، به اهداف تجاری و اقتصادی خود برسد. البته در این آسیب‌شناسی باید امکانات و همچنین خدماتی که در این عرصه فراهم است و سفر ایرانیان به کشوری مانند ترکیه را با سهولت کامل هموار می سازد، در نظر گرفت. روزنامه اصلاح طلب آفتاب یزد نیز در تیتر یک خود با عنوان «کیش چگونه می تواند جایگزین ترکیه شود؟» نوشت: اگر ما به فکر ارتقای گردشگری در کیش هستیم، نباید در آن فضای تنش زایی ایجاد کنیم. البته وقتی می گویم منطقه آزاد به معنای همه چیز آزاد نیست. اما اگر تسامح رعایت شود نتایج خوبی به دنبال خواهد داشت. کیش قابلیت این را دارد که رونق بیشتری بگیرد.
این روزنامه اصلاح طلب درحالی به دنبال سخنان مدیرعامل منطقه آزاد کیش چنین سخنی را تکرار می کند و درواقع می خواهد پروژه «ترکیه سازی از کیش» را جا بیندازد که از فضای فرهنگی امروز کیش با کلید واژه «تنش‌» استفاده می‌کند که به نوعی حمله به فرهنگ و فضای اجتماعی این منطقه است.
به نظر می رسد عدم فرهنگ سازی درست در صنعت گردشگری خود یکی از عوامل اصلی جذب ایرانیان به کشورهای خارجی است اما مدیران و به دنبال آن برخی از رسانه‌های کشور به جای فرهنگ سازی صحیح سعی دارند بیشتر به تخریب این موضوع بپردازند. با این حال به نظر می رسد که عده‌ای به جای رسیدگی به آسیب‌ها و عیب یابی درست از ماجرای جذب گردشگر ایرانی به کشورهای دیگر سعی دارند با نسخه‌های غلط فرهنگ کشور را نیز دچار چالش جدی کنند. قضاوت بین این دو دیدگاه را به مخاطبین فرهیخته می سپاریم. منبع: روزنامه اخبار کیش/نویسنده :مسعود جهانی

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری تحلیلی اندیشه کیش | نگاه متفاوت و تحلیلی به اخبار کیش