شما اینجا هستید
اخبارکیش » چرا سرمایه‌گذاری خارجی در مناطق آزاد ایران امکان‌پذیر نیست

در سال‌های اخیر، در سایه مقررات FATF و مسدود شدن سیستم SWIFT برای ایران، اساسا انتقال یک دلار پول نقد به داخل کشور، بسیار بسیار بسیار سخت است.

آن رییس جمهوری که میگفت تحریم‌ها، کاغذ‌ پاره است، رفته است اما اثرات اقدامات ماجراجویانه او پس از گذشت نزدیک به دو دهه هنوز هم‌ گریبان‌گیر ایران است.

برگردیم به اصل موضوع؛ در شرایط فعلی، هیچ مجرایی برای انتقال ارز به ایران وجود ندارد و یک سرمایه‌گذار خارجی برای راه‌اندازی یک کسب و کار در سرزمین پارس، بایستی به فکر وارد کردن تجهیزات و‌ ماشین آلات به کشور باشد.

به عبارت دیگر با یک‌ سرمایه‌گذاری خارجی غیرنقدی و محدود مواجه هستیم؛ حتی بخاطر تحریم‌ها، انتقال برخی فناوری‌ها و تجهیزات یا ماشین آلات نیز به ایران، کاملا از سوی آمریکا، ممنوع اعلام شده است.

نتیجه اینکه مواردی که درباره سرمایه‌گذاری خارجی گفته می‌شود یا نادرست است یا اینکه اساسا انتقال نقدی نیست و‌ مدیرعامل‌منطقه آزاد قشم نیز در گفتگو با تجارت جهانی، این گزاره را تایید کرد.

اگر به یاد داشته باشید، چند سال پیش، سفیر کره‌جنوبی در ایران اعلام کرد که برای پرداخت حقوق کارکنان سفارت با چمدان از سئول به ایران، دلار می‌آورد؛ این گزاره را مطرح کردیم که بگوییم اگر سرمایه‌گذاری بخواهد سرمایه به ایران بیاورد باید به شیوه چمدانی این کار را انجام دهد که این موضوع نیز ریسک‌ها و‌ محدودیت‌های خاص خود را دارد.

فراموش نکنیم که صادرکنندگان داخلی نیز پس از فروش کالاهای خود، نمی‌توانند پول حاصل از فروش را به داخل بیاورند و‌ اغلب از روش تهاتر با کالای دیگر برای واردات استفاده می‌کنند!

پس اگر چیزی درباره سرمایه‌گذاری خارجی می‌شنویم باید مورد راستی‌آزمایی قرار بگیرد و جلوی انتشار آمار واهی را بگیرم تا‌ مناطق آزاد با «واقعیت» و «حقیقت» که از سفارشات و‌‌ منویات مقام معظم رهبری اداره شوند نه با جملات واهی.

همین چند روز پیش، مقام معظم رهبری در جمع کارگران سراسر کشور اعلام کردند که وقتی راجع به مسایل اقتصادی صحبت می‌کنیم نمی‌توانیم درباره تحریم‌ها، بی‌تفاوت باشیم  و باید به این موضوع، توجه کرد.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری تحلیلی اندیشه کیش | نگاه متفاوت و تحلیلی به اخبار کیش