شما اینجا هستید
اجتماعی » مطالبه گری، گمشده در کیش

هنگامی که از برخی از خیابان های جزیره زیبای کیش عبور می کنیم تابلو هایی می بینیم با مضمون «کیش، بهشت امن خانواده ها»!

البته باید صراحتاً بیان نمود که با روندی که شاهد هستیم به روزهایی خواهیم رسید که نه می توان کیش را «جزیره زیبا» خطاب کرد و نه شعار «بهشت امن خانواده ها» دیگر مصداقی پیدا می کند. چرا که نظارت ها در این جزیره به شدت کاهش یافته و کمتر موردی به چشم می خورد که کیشوندان و مسافران از آنها اظهار رضایت کنند!

حال چگونه شد که شاهد چنین روزی در کیش هستیم و آینده ای بدتر از امروز را می توان برای چنین جزیره دوست داشتنی متصور نمود؟ پاسخ را می توان در دوره های پیشین مدیریت جزیره یافت! در مورد دوره ریاست اسبق جزیره که جای صحبتی نمی ماند که حتّی افرادی که وی را منصوب نمودند اکنون به جرم فساد در زندان به سر می برند! امّا در دولتی که رییسش فردای اعلام پیروزی اش در انتخابات ریاست جمهوری بیان کرد «آنهایی که اتوبوسی آمده اند و بدون بلیط، باید بروند» کسی حدس نمی زد یک تیم بدون بلیط سوار بر اتوبوس بشود و در وهله اول پیشانی گردشگری را با تدابیری که هیچگونه اندیشه ای در پسش نداشت نشانه بگیرد و سپس جز تعریف و تمجید و تملق به دنبال چیزی نباشد و تنها دغدغه آنها این باشد که مبادا راننده این اتوبوس با لفظی غیر از «دکتر» خطاب شود و مبادا مراسمی برگزار شود و وی حضور نداشته باشد! خواه برنامه عمو پورنگ باشد خواه حضور در مراسمات رسمی ملی و مذهبی!

اما شوربختانه عاملی که آقایان را هر روز مدعی تر نمود و به آنها توهم این را منتقل کرد که دارند به جزیره کیش خدمت می کنند، روزنامه نگاران بودند! افرادی که به جای اینکه مطالبه گری کنند هرروز در توصیفات «مقام شامخ ریاست سازمان منطقه آزاد کیش» چنان می کوشیدند که گویی دوره، دوره قاجار است و هرکه در وصف حضرت رییس سازمان و اطرافیانش زیاده گویی کند به نحوی که خوشایند آقایان باشد، گوی خوشخدمتی را از دیگران ربوده و سوگلی دربار ریاست محترم سازمان منطقه آزاد کیش خواهد شد. اما افسوس که کسی نبود قلم هایشان را از دست آنها بگیرد و خُرد کند تا سمّ مهلک خود برتر پنداری را در وجود آقایان تزریق نکند!

حال نمی توان به ریاست کنونی سازمان منطقه آزاد بابت برخی رفتارها خرده نگرفت! از جمله به کارگیری نظامی بازنشسته ای که هرروز در گوشه ای از سازمان خدمت می کند و جای جوانان شایسته ای را پر کرده است. یا برخی مدیران میانی که هرکسی را بدون در نظر گرفتن لیاقت بر سر کار آورده اند و فقط صرفاً تنها مبنای آنها آشنا و پارتی بوده است!

و یا بدتر از همه عدم پاسخگویی مدیران به عدم نظارت بر کارمندان خود که پیش از همه باید خود آقای دکتر انصاری لاری را خطاب قرار داد که تا چه اندازه بر مدیران خود ناظر هستند؟! تا چه اندازه اطلاع دارند که معاونانشان تا چه حدّی بر منصوبان خویش استیلا دارند؟ آیا خبر دارند آنهایی که در شرکت سرمایه گذاری کیش و معاونت عمرانی و اجراییات مجوز ساخت و ساز صادر می کنند و قرار است نظارت کنند تا چه اندازه به وظایف خویش آشنا هستند؟! آیا هیچ گونه نظارتی دارند بر ساختمان هایی که مانند قارچ بالا می رود و آسایش و آرامش و جان همسایگان برایشان مهم نیست؟ آیا مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش مطلع هستند که در بین مدیران خود فرد یا افرادی هستند که از وظایف خویش شانه خالی می کنند و با توهین و تهمت و در پاسخ به سوال وظیفه شما چیست می گویند «به تو ربطی ندارد»؟! آیا آقای دکتر انصاری لاری می دانند این جزیره زمانی علاوه بر زیبایی و امنیت به پاسخگو بودن مسئولانش شهرت داشته است؟!

اینکه برای آبادی جایی باید ابتدا فرهنگ را در آنجا استوار ساخت شکی نیست! اینکه آقای انصاری لاری با انتصاب شخصی مانند دکتر پورعلی بسیاری از انتظارات افرادی که دغدغه فرهنگی دارند را برآورده ساخت امریست مشهود! اما آیا همه چیز در فرهنگ خلاصه می شود؟! آیا ایشان از رفتارهای ناپسند بسیاری از رانندگان تاکسی با مسافران اطلاع دارند؟! آیا ایشان می دانند که برخی فروشگاه ها در کیش به چه شیوه ای مسافران و کیشوندان را به اصطلاح «سرکیسه» می کنند؟!

ای کاش ابتدا جناب آقای دکتر سعید پورعلی کلاس های روش های صحیح رفتار با ارباب رجوع را برای برخی از مدیران سازمان، رانندگان تاکسی، غرفه داران و کارمندان ارگانهای مختلف برگزار می کردند، سپس به تشکیل کلاس های اخذ کارت کیشوندی که خود بهتر می دانند هیچ دردی را دوا نمی کند دست می زدند! تا از این پس به جای اینکه از مدیری بشنویم «به تو ربطی ندارد» با جمله «بررسی می کنم و پاسخ می دهم» روبرو شویم!

باز در پایان، باید یادآور شد در گام اول باید قلم از دست روزنامه نگارانی که جز تملّق چیزی برای نوشتن ندارند گرفته شود و آنها را با مطالبه گری آشنا نمود. بلکه محیط زیبا و کوچک کیش بار دیگر الگوی مدیریتی شود برای مدیران دیگر این مرز و بوم!

 

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری تحلیلی اندیشه کیش | نگاه متفاوت و تحلیلی به اخبار کیش